7


  • Учителю
  • Жердің заттық құрамы, тау жыныстары және пайдалы қазбалар

Жердің заттық құрамы, тау жыныстары және пайдалы қазбалар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні:08.11.16

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Жердің заттық құрамы, тау жыныстары және пайдалы қазбалар.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тау жыныстары,пайдалы қазбалар туралы түсініктерін қалыптастыру

Білімділік: Оқушылардың тау жыныстары,пайдалы қазбалар туралы түсініктерін қалыптастыру, пайдалы қазбалармен таныстырып, оны пайдалану және қасиеттерін түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушылардың танымдылығын арттыру, картамен жұмысжасауға үйрету

Тәрбиелік: Қоршаған ортаны, табиғи байлықтар мен ресурстарды қорғауға тәрбиелеу

Көрнекіліктер: Физикалық карта, пайдалы қазбалар картасы.

Сабақтың тегі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, картамен жұмыс

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Кесте арқылы жердің ішкі құрылысын сұрау.Жер қыртысы

Орташа қалыңдығы мұхиттарда 5-10 км, материктерде 35-40 км, биік тауларда 70 км-ге дейін жетеді.



Мантия

2900 км/ге дейінгі тереңдікте орналасқан,жоғарғы мантия тығыздығы-4,5 т/м3, температурасы-2200С. Төменгі мантия тығыздығы-5,7 т/м3, температурасы-36000С.



Ядро

2900-6370 км аралығында орналасқан.Екі бөліктен тұрады. Сыртқы ядро 2900-5000 км аралығында, тығыздығы-10-15 т/м3, температурасы-40000С. Сұйық металдардан темір, никель т.б. тұрады. Ішкі ядро тығыздығы-15-20 т/м3, температурасы-60000С. Қатты темірден тұрады.



ІІІ. Жаңа сабақ

І. Тау жыныстары туралы түсінік беру

ІІ. Тау жыныстарының шығу тегі туралы айту



Тау жыныстары



ІІІ.. Оқушыларға пайдалы қазбалардың картасын көрсету және сол бойынша мына кестені толтыру















IV. Бекіту

Қазақстанның физикалық картасынан ірі пайдалы қазбалар кен орындарын тауып оны кескін картаға түсіру.



V. Үйге тапсырма

Жердің заттық құрамы, тау жыныстары және пайдалы қазбалар































































































Күні:13.11.13

Сыныбы: 6

Тақырыбы:литосфералық плиталар ( тақталар) туралы ұғым.

Мақсаты:литосфералық плиталар ( тақталар) туралы ұғым жайлы білім беру

Білімділік: Оқушыларға жердің құрылысы, литосфералық тақталар, олардың ерекшеліктері жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:1. Сұрақ-жауап. 4. Тірек-сызбамен жұмыс.

2. Кестемен жұмыс.

3. Топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі:Қосымша деректер, оқулық, кескін карта т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Кесте арқылы жердің ішкі құрылысын сұрау.



Жер қыртысы





Мантия





Ядро



ІІІ.Жаңа сабақ.

3. Тірек-сызбамен жұмыс.

Тірек-сызба арқылы литосфералық тақталарды түсіндіру.



4. Топтастыру.

Топтастыру арқылы қалқандар, геосинклиналдар түсіндіріледі.





















Қорытындылау.





IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

1. Литосфералық тақталар.

2. Жердің ішкі құрылысы.

3. Қалқандар.

4. Геосинклиналдық белдеулер.

5. Жердің сыртқы құрылысы.



V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

литосфералық плиталар ( тақталар) туралы ұғым













































































Сыныбы___7______Күні____20.11.13_____



Тақырыбы:Тропиктик шөлдер, қылқан жапырақта орман

Мақсаты:Тропиктик шөлдер, қылқан жапырақта орман зоналары жайлы түсініктер беру

Білімділік: Оқушыларға Африканың табиғат зоналары, таралу ерекшеліктері, биіктік белдеулері жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:1. Сұрақ-жауап. 4. Б.Ү.Ү. кестесі.

2. Әңгіме-дәріс.

3. Кестемен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Кесте арқылы Африканың табиғат зоналарын сұрау.



Саванналар мен сирек ормандар



Африка жерінің 40%-на жуығын алып жатыр.

Тропиктік шөлдер

Саванналардан екі жаққа қарай орналасқан.

Шөлейт

Шөлдер шығысқа және солтүстікке қарай Оңтүстік Африкада шөлейтке ауысады.

Субтропиктік қатты жапырақты ормандар мен бұталар

Жерорта теңізі жағалауы мен Оңтүстік Африканың жағалау бөлігіне тән болады.



Қорытындылау.

ІІІ.Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

2. Кестемен жұмыс.

Кесте арқылы Африканың табиғат зоналарын түсіндіру.



Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Б.Ү.Ү. кестесі.























V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

ҮйгеТропиктик шөлдер, қылқан жапырақта орман









































































Күні: 20.11.13

Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы: Атмосфераның алмасуы (циркуляциясы)

Сабақтың мақсаты:Атмосфераның алмасуы (циркуляциясы жайлы түсінік беру.

Білімділік: Қазақстан ауамғындағы ауа массаларының қозғалысы туралы білім қалыптастыру. Арктикалық, қоңыржай, тропиктік ауа массалары ерекшеліктері туралы қалыптасқан білімдерін қалыптастыру.

Дамытушылық: климаттық карталармен жұмыс істеу дағдыларын одан әрі дамыту.

Тәрбиелік: Атмосфера қабатын қорғай білуге тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: Қазақстанның климаттық картасы және атлас.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, картамен жұмыс.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

  1. Негізгі климат қалыптастырушы факторларды атаңдар

  2. Күн радиациясы дегеніміз не? Қандай өлшем бірлігімен өлшенеді?

  3. Күн радиациясының түрлеріне сипаттама беріңдер.

  4. Картадан Қазақстан аумағындағы жиынтық күн радиациясының таралуын анықтап, оның әр түрлі болу себептерін түсіндіріңдер.



ІІІ. Жаңа сабақ

  1. Атмосфераның төменгі бөлігі тропосферада ауа ағындарының пайда болатынын, оның әрқашанда қозғалыста, сипаты бойынша әр түрлі болатынын, еліміздің аумағындағы климаттың қалыптасуында атмосфера алмасуының үлкен рол атқаратындығын түсіндіру. Қазақстан аумағында жүретін атмосфера алмасуының басты ерекшелігі ғаламшарлық алмасудың әсеріне байланысты. Зоналық алмасу жүргенде, яғни алмасу ағындары Атлант мұхитынан ауа массаларын батыстан шығысқа қарай қозғап, Қазақстан аумағына салқын ауа мен ылғал әкеледі.

  2. Арктикалық, қоңыржай, тропиктік ауа массаларына сипаттама беру. Арктикалық ауа массалары Солтүстік Мұзды мұхит үстінде қалыптасатындықтан, көктемнің соңғы, жаздың алғашқы айларында бау-бақшаға үсік әкеледі. Тропиктік ауа Орталық Азия үстінде қалыптасатындықтан, жазда Қазақстан жерінде температурасы жоғары, өте құрғақ ауа райы орнайды.

Қазақстан климатына Азия антициклонының әсері мол. Антициклонда ауаның жоғарыдан төмен қозғалуына байланысты бұлттылық өте аз, жер беті суып, аязды ауа райы қалыптасады. Сондықтан Қазақстанда «Сібірдің қысы», «Орта Азияның жазы» болады.



IV. Бекіту

Оқулық мәтінін пайдаланып кестені толтыру

V. Үйге тапсырма

Атмосфераның алмасуы (циркуляциясы)





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал