7


  • Учителю
  • Орта мерізімді жоспар 5 сынып

Орта мерізімді жоспар 5 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ОМЖ Жаратылыстану 5 сынып





Сағат саны

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

1

Жаратылыстану табиғат жайлы ғылымдардың жиынтығы ретінде

1

Жер планетасы, ондағы табиғи құбылыстар мен заттарды зерттейтін ғылымдар жиынтығы туралы түсінік беру.

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар Жаратылыстану курсының мағынасы туралы түсінеді. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс жасап үйренеді.

Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар



Кіріспе (3 сағ.)

2

Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері

1

Табиғатты зерттеген ғалымдардың өмірі мен еңбектері туралы мағұлмат беру.

Cыни тұрғыдан

ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар табиғатты оқып үйренудің әдістерін оқып біліп үйренеді.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Дарынды ж\е үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар



3

Саяхат



1

Табиғатты зерттеген ғалымдардың өмірі мен еңбектері туралы мағұлмат беру.









Ж\шарлар, Алғашқы ашылулыр картасы



























ОМЖ Жаратылыстану 5 сыныпТақырыптың атауы

Сағат саны

Мақсаты

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

Ескерту

Жер және Ғарыштық кеңістік (14 сағ.)





Төбеміздегі аспан 3





1

Астрономия - ғылым ретінде, жұлдызды аспан

1

Аспан денелері, жұлдыз түрлері жөнінде оны халқымыз қалай пайдаланғаны жөнінде білім беру

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Оқушылар Жұлдыздар туралы және олардың орналасу жүйесі туралы түсінеді.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар





2

Күн және күн жүйесі, Ғарыштық кеңістіктің заттық табиғаты

1

Күн жүйесіне жататын аспан денелері , планеталар туралы түсінік беру.

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар Күн туралы және оның маңызын оқып түсініп, үйренеді.

Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Кескін карта,сурет, интернет материалдары





3

Ғарышты зерттеу және ғарыштың экологиясы

1

Ғарышты зерттеген Қазақстандық ж/е шетелдік ғарышкерлер жайында білімдерін қалыптастыру









Кескін карта, инт/ матер-ы













ОМЖ Жаратылыстану 5 сыныпСағат саны

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

Жер біздің ғаламшарымыз 11 сағат

1

Жердің пайда болуы, Жер планетасының пішіні, өлшемі, қозғалысы

1

Жердің формасы мен көлемі туралы білімін арттыру.

Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану

Оқушылар Жер бетінің жоспардағы, картадағы, глобустағы бейнесін оқып түсінеді.

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар

7

2

Ай - Жердің серігі

1

Жердің табиғи серігі - Ай туралы түсінік беру.

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар Ай туралы мәліметтер алады. Сонымен қатар Жер құрылысымен танысады.

Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

интернет материалдары және кеспе қағаздар

8

3

Жердің глобуста және карталарда бейнеленуі

1

Глобус пен картаның ұқсастығы туралы білімін арттыру









Глобуc, карта, суреттер

9

4

Жер құрылысының жалпы сипаты, литосфера

1

Жер құрылысының сипаттама беру









Д/ж -нің физикалық картасы

10

5

Жердің заттық құрамы, тау жыныстары және пайдалы қазбалар

1

Жазықтар мен таулар, олардың түрлері түсіндіру.









Д/ж -нің физ. картасы

«45 минут»,

География ж/е

табиғат

11

6

Материктер мен аралдар

1

Материктер мен аралдар жайлы түсінік беру

Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар Жердің ішкі құрылымын оқып үйренеді. Материктер мен аралдар туралы түсініктері қалыптасады.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.

Д/ж -нің физикалық картасы, суреттер, кеспе қағаздар

12

7

Гидросфера - Жердің су қабығы

1

Гидросфера жайлы түсінік беру

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Оқушылар Жердің су қабығы Гидросфера екенін біледі. Су туралы мәліметтер алады.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Д/ж -нің физикалық картасы

13

8

Гидросфераның негізгі компоненттері

1

Судың құрамы жайлы мағұлмат беру











14

9

Судың өмір үшін маңызы, судың қасиеттері, суды қорғау

1

Судың тірі организмдер үшін маңыздылығын түсіндіру.

Топтық жұмыс Блум әдісін пайдалану

Оқушылар суды қорғау және қоршаған ортаны ластамау туралы түсінеді..

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Бүктеме, интернет материалдары

15

10

Атмосфера - Жердің ауа қабаты, ауа, оның құрамы

1

Атмосфера жайлы түсінік беру

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Оқушылар Атмосфера туралы оқып үйреніп, түсініктерін кеңейтеді.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқуш-ң жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар

16

11

Атмосфералық құбылыстар, олардың тірі организмдерге әсері

1

Тірі организмдердің климатқа бейімделуі жайлы түсінік беру















17













ОМЖ Жаратылыстану 5 сыныпСағат саны

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

Табиғаттағы денелер мен заттар (7 сағат)



1

Физикалық денелер және өлшемдер

1

Заттар мен денелер туралы ұғым қалыптастыру

топпен жұмыс, ауызша әңгімелеу,

сұрақ - жауап.













18

2

№1 п/ж. «Физикалық шамаларды анықтауға арналған құралдармен жұмыс істеу»

1















3

Таза заттар және қоспалар

1

Заттардың құрылы мен диффузия туралы түсінік қалыптастыру



Оқушылар физикалық дене, зат, салмақ туралы және заттардың құрылымы және диффузия түсінеді. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс жасап үйренеді.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.





4

Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде

1

Физикалық және химиялық құбылыстар жайлы түсінік беру.



Оқушылар физикалық және химиялық құбылыстар туралы оқиды және оларға сипаттама береді.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.



20

5

Табиғи құбылыстардың көп түрлілігі

1

Жарық көздері жайлы түсінік беру

«Миға шабуыл» әдісі, «Домино» ойыны



Оқушылар жарық құбылысы және жылу құбылысына не жататынын, дыбыстық құбылыстар, электрлік құбылыстар және оның маңызын оқып түсінеді







21

6

Механикалық қозғалыс, тепе-теңдік

1

Механи-қ қозғал-қа мысал келтіре отырып түсіндіру ж/е адамд-ң тепе - теңдікті сақтауына не ә/ететіні жайлы мағұлмат беру.





Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Бүктеме, интернет материалдары

22

7

Табиғаттағы күштер

1

Затты құрайтын бөлшектер жайлы түсінік беру





Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар

23





ОМЖ Жаратылыстану 5 сыныпСағат саны

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

Биосфера - тіршілік ортасы (5 сағат)





1

Ғаламшардағы тіршілік

1

Ғаламшардағы тіршілік туралы түсінік бере отырып, биосфера, фауна, флора ұғымдарын қалыптастыру.

Сен білесің бе?

Оқушылар ғаламшардағы тіршілік туралы оқып түсінеді.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Топтық тапсырмалар беру арқылы.



Д/ж -нің физикалық картасы, суреттер, кеспе қағаздар



2

Өсімдіктердің көп түрлілігі, ауыл шаруашылық өсімдіктері

1

Өсімдіктердің көп түрлілігі және әр материкте әр түрлі таралу себебіне тоқталу.



Оқушылар өсімдіктердің маңыздылығы, көтүрлілігі, бөлме өсімдіктері туралы. туралы мәлімет алады

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Д/ж -нің физикалық картасы



3

Жануарлардың көп түрлілігі және олардың өзара қарым-қатынасы

1

Табиғаттағы жануарлардың маңызы, симбиоз туралы ұғым қалыптастыру.

Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану.

Оқушылар жануарлардың маңыздылығы, көтүрлілігі, олардың арасындағы қарым-қатынас туралы мәлімет алады.





Д/ж -нің физикалық картасы, суреттер, кеспе қағаздар



4

Саңырауқұлақтар, микроорганизмдер, олардың маңызы және көп түрлілігі

1

Саңырауқұлақтар мен микроорг-дің түрлері, маңызын айту.



Оқушылар саңырауқұлақтар, микроорганизмдер, туралы оқып үйренеді.

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Д/ж -нің физикалық картасы



5

Бірлестіктердің түрлері. №2 П/ж. «Өсімдіктерді өсіру технологиясымен танысу»

1

Табиғаттың тұтастығын, өзара байланысы туралы түсінік беру.



Оқушылар жасанды бірлестіктер не екенін және табиғи қоршаған ортаға не жатанынын оқып үйренеді.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

















ОМЖ Жаратылыстану 5 сыныпСағат

саны

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге











Табиғат және адам (5 сағат)









1

Адам және қоршаған орта

1

Қоршаған табиғи ортаның маңызын түсіндіру.



Оқушылар адам әрекетінің әсерінен табиғаттың өзгеруі туралы өз ойларын айтуға дағдыланады

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау.

Үлгерімі төмен оқушыларды топтық тапсырмалар беру арқылы.





2

Табиғат байлығы және оны тиімді пайдалану.

Адамның табиғи ортаға әсері

1



Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар (Презентация)

Ж/шарлар картасы, қазақстанның физикалық картасы



3

Қорғалатын табиғи аумақтар (Қорықтар, ұлттық саябақтар, табиғат ескерткіштері. Қазақстанның «Қызыл кітабы»)

1

Қорықтар , ұлттық саябақтар, табиғат ескерткіштері олардың маңызы, орналасқан жері туралы, Қызыл кітап жайлы түсіінк беру



Қорықтар мен , ұлттық саябақтар, табиғат ескерткіштерінің маңыздылығымен танысады.Қызыл кітаптың не екенін біледі және ол туралы мәліметтер жинайды, сирек кездесетін өсімдіктер туралы ақпарат алады



Оқушылардың қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Қазақстан-ң физикалық картасы



4

Қоршаған ортаның экологиясы, табиғатты қорғау. ҚР-ның табиғатты қорғау Заңы

1

Қоршаған табиғи ортаның ластануы, ҚР-ның табиғатты қорғау Заңы





Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды

деңгейлік тапсырмалар арқылы.





5

Шағын зерттеу жобалары

1







Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушы қабілетіне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал