7


  • Учителю
  • 'Жерасты сулары сабақ жоспары (8 сынып)

'Жерасты сулары сабақ жоспары (8 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

36-сабақ

21.01.2015 8 «а» сынып. География

Сабақтың

тақырыбы

Жер асты сулары.

Сабақтың жалпы

мақсаты

1.Жер асты сулары,олардың типтері,таралу ерекшеліктері туралы білім қалыптастыруға ықпал ету

2.Жер асты суларының шаруашылықта пайдалануы туралы түсініктерін дамыту.

3.Бірлесе жұмыс істеу нәтижесінде өз ойларын анық айтуға,экологиялық тәрбие беру.

Әдіс-тәсілдері

Топтық жұмыс, «Миға шабуыл», «Ең жақсы тілек», «Тауға шығу » ойыны - РІSА бойынша логикалық тапсырмалар,презентация, «Диірмен» стратегиясы, «Екі жұлдыз, бір тілек » стратегиясы, кластер құру, критериялды бағалау.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар алынған теориялық мағлұматтарды сыни тұрғыдан анықтайды,талдайды.

Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артады.

Түйінді идея


Жаңа тақырыппен жұмыс атқару арқылы сыни ойлауды дамыту,оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгеру сабағы



Сабақтың құрылымы

Блум таксономиясы бойынша

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дереккөздер,

көрнекіліктер

1

2мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру



«Ең жақсы тілек»

Оқушылар плакатқа салынған ағаштың бұтағына өз достарына тілектер жазылған жапырақтар мен алмаларды жапсырады.

Стикер,

плакат

2

2мин

Топқа бөлу.

«Менің көңіл -күйім» стратегиясы. Суреттер арқылытопқа бөлу.

Оқушылар мұғалімнің қолындағы әр түрлі суреттер жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа бөлінеді.


Парақшалар

3

1 мин

Сабақты бағалау критерийлерімен таныстыру


Аты-

жөні

білу

түсіну

қолдану

талдау

жинақтау

бағалау



2

ұпай

1

ұпай

3

ұпай

2

ұпай

1

ұпай

2

ұпай


Бағалау парағы

4

5мин

Үй жұмысын тексеру

«Тауға шығу» ойыны, PISA бойынша логикалық тапсырмаларды орындау

Балқаш қалдық көлдер қатарына жатады.Бірақ суының жартысы ащы,жартысы тұщы болады.Неліктен?

Жауабы:Құятын өзендерге ( ағысқа ) байланысты.

2.Өлі табиғат (жарық,температура,ылғалдылық, топырақ,судың қасиеті мен құрамы) факторлар жиынтығы қалай аталады?

Жауабы:Оңтайлы фактор.

3.Қазақстан аумағында қашан және қай жерден құрғақ жаңбырды көруге болады?

Жауабы: Жазда шөлді аймақта, су тамшылары ауада буланып кетеді.

4.Орманда келе жатқан адам адасып қалды.Ол енді солтүстікте орналасқан нысанаға баруы үшін уақытты және солтүстік бағытты анықтап алуы тиіс.Қалай анықтайды?

Жауабы:Ол ағаштардың бұтағына қарап,солтүстікті анықтайды және қолындағы таяғы арқылы тал түс болғанын біледі, себебі ағаштың солтүстікке қараған жағының бұтағы сирек болып келеді. Ал таяқты ашық күн түсетін жерге тігінен ұстап тұрып,оның көлеңкесінің бағытына қарай анықтауға болады. Тал түсте көлеңке таяқтың түбіне түседі.

5.Шөлді аймақтарда күндіз қатты ыстық, ал түнде су қататындай қатты суық болады.Адам ащы су кездесетін шөлден қысылмай өтіп кету үшін төмендегі іс-әрекеттердің қайсысын қолданады?

А) Тұзды суды буландырып,дистилденген су ішеді.

В) Судың бетінде қатқан мұзды жейді.

С) Тұзды судың өзін ішеді.

Д) Құмды қазып су өндіреді.

6.Суық ауа райында еріген қардан немесе судан көктайғақтардың пайда болмауы үшін жолдарға тұз себеді.Неліктен?

Жауабы: Себебі тұз судың қату температурасын жоғарлатады.

7.Ауыз су.Суды тазалау бірнеше кезеңнен және түрлі әдістермен жүреді.Тор, тұндырғы,сүзгі, хлорлау,судың сапасын тексеру, суды су тазартқыш шүмекке жіберу. Екінші кезеңде су тұндырғыда жиналады. Бұл кезде суды тазалау қалай жүргізіледі?

А) Суда болатын бактериялар өледі.

В) Суға оттегі қосады.

С) Қиыршық тас пен құм судың түбінде тұнып қалады.

Д) барлық жауап дұрыс.

8.Ерте заманнан аты бірнеше рет өзгерген,тарихи деректерде 70 түрлі аты бар.ХХ ғасырда суы тартылып, деңгейі төмендеді.1991 жылдан бастап деңгейі қайта көтеріліп жағалауындағы жер су астында қалды. Осы құбылыс қай жерде әлі де жалғасуда

Жауабы: Каспий теңізі.

9.Орташа жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 90 мм кейде 20-30 мм дейін төмендейтін Қазақстанның ең құрғақ жері.

Жауабы: Шығыс Арал маңы.

10.Озон найзағайдан пайда болады.Ол найзағайдан кейін ерекше иіс тудырады: Найзағай кезінде пайда болатын озон қандай болады,жақсы немесе жаман?

Жауабы: Жаман-тропосферада пайда болады.


Көпірше:Гидросфераның құрамдас бөліктерін ата?

Өзара сұрақ-жауап.


5мин

Мағынаны тану.

1.Білу.

«Миға шабуыл».

Жер асты суларының типтері.

Минералды сулар

.

Электронды оқулық арқылы мәтінді көру.

Электронды

оқулық

6

7мин

2.Түсіну.

Жер асты сулар

Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды,пікірлерін

айтады.

Слайд,ресурс-

тар.

7

7мин

3.Қолдану.Кластер

Жұптасып,топтасып жұмыс

істейді,әр оқушы өз ойын қосады,бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы

тақтада орындайды.

Кластер құру, оны қорғау.

8.

2мин

Сергіту сәті


Оқушылар Қазақстанның көрікті жерлерін музыка әуенімен көре отырып, сергиді.

Интербелсенді

тақтадан бейнеролик көру.

9

5мин

4.Талдау

Оқушылар «Диірмен» стратегиясы арқылы жұмыс дәптерінен тапсырма орындайды.

Әр топ тапсырма орындап, өз ойларын айтады.

Суреттер,

слайд, жұмыс дәптері.

10

5мин

5.Жинақтау

«Қазақстан минералды сулары» тақырыбына презентация жасап, қорғау.

«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы топтардың бірін бірі бағалауы.

Әр топ берілген тапсырманы орындайды. Топтар бірін- бірі бағалайды.

Презентация

11

3 мин

6.Бағалау

Рефлексия.

Білдім

Қызықты болды...

Мені таңғалдырды...

Киын болғаны...

Сабақтан өмірге алғаным...


Критериялды бағалау парақшасы арқылы бағалау.

Окушыларға рефлексия жаздырту.


Оқушылар бағалау критерийлері бойынша өздерін және өзара бағалайды.


Мұғалім кері байланыс жасау арқылы жиынтық бағалау жасайды.

Стикер

Бағалау шкаласы

«5»- 12-14ұпай

«4»-9-10 ұпай

«3»-5-8ұпай

12

1мин


Үйге тапсырма


§ 33оқу,133бет.

Реферат «Минералды сулар»


«А.Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ

География пәні мұғалімі

Козбагарова Гульнар Мажитовна

Жамбыл ауданы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал