- Учителю
- Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті тақырыбы бойынша сабақ
Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті тақырыбы бойынша сабақ
Күні: .09.2016 №6
|
Пәні: География |
Мұғалім аты-жөні Умутбаева Д.А. |
Астана қаласы №77 мектеп- гимназия Сынып: 9 «А» «Ә» |
Оқу-ісінің меңгерушісі | ||
Сабақтың тақырыбы: Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті. | ||||||
Негізгі түйінді идея: Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуетін біледі. | ||||||
Сабақтың мақсаты: Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуетін талдайды. | ||||||
Дамытушылық мәні: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру. | ||||||
Тәрбиелік мәні: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. | ||||||
Сабақтың түрі: Аралас сабақ | ||||||
Әдіс-тәсілдері: АКТ, ДЖИГСО, диалогтық оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, топтық жұмыс,бағалау критерийлері | ||||||
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, карта, атлас, кескін карта, статистикалық мәліметтер,түрлі-түсті қарындаш | ||||||
Ұйымдастыру кезеңі (3мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||||
1.Сәлемдесу. 2.Ұйымдастыру. 3.Топқа бөлу. 4.Сабақ барысымен таныстыру. 5.Бағалау парағын таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру |
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру | |||||
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | ||||||
1.Қазақстанның жоғарғы экономикалық әлеуетіне сипаттама беріңіз? 2.Еліміздің жаңа экономикасын жасауда қандай шаралар жүзеге асырылады? 3.Экономиканың қандай салаларының дамуында елеулі жетістіктер байқалды? 4.Елімізде Ұлттық қор не үшін қажет? 5.Қазақстанның әлем картасындағы алатын орны.
| ||||||
Жаңа сабақ | ||||||
Тақырыпты ашу (1 мин.) | ||||||
Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Тыңдайды | |||||
Сабақтың негізгі бөлімі (25 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||||
Сыныпты санау арқылы 4 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топ мүшелерін әрбір тапсырманы бағалаудың бағалау критерийлерімен таныстыру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Табыс критерийлері: Барлық оқушылар: 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Әдісі: «ДЖИГСО» Формативті бағалау: «Келісемін»+,«Келіспеймін»- 1. Қазақстанның экономикалық артықшылығы неде ? 2.Ресурстық әлеуетінің ерекшелігі неде? 2-тапсырма:Қазақстанның ТМД мемлекеттері арасындағы экономикалық әлеуетіне сипаттама жазыңыз. Әдісі:«Ойлан-Жұптас-Бөліс» Формативті бағалау: «Өзін-өзі бағалау» 3-тапсырма: Экономиканы дамытудың болашақтағы жаңа бағыттарын талдау. Әдісі: «Әр адам әрқайсысын оқытады» «Кластер» Формативті бағалау: «Екі жұлдыз-бір тілек» Кейбір оқушылар: </ Экономиканың қай салалары қарқынды дамытуды талап етеді? |
Оқушылар белсене қатысып,төрт топқа бөлініп отырады. Оқушылар топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылар топта ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасайды.
1.Барлық оқушылар мәтінді талдайды және тақылайды. Сұрақтарға жауап береді.
2.Оқушылар Қазақстанның ТМД мемлекеттері арасындағы экономикалық әлеуетіне сипаттама жазады.
3.Оқушылар экономиканы дамытудың болашақтағы жаңа бағыттарын талдайды.
Жауап береді. | |||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (5 м.) | ||||||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) |
Сұрақтарға жауап береді. | |||||
Бағалау (2 мин.) | ||||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. | |||||
Үйге тапсырма (2 мин.) | ||||||
§6. Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті.Атласпен жұмыс. |