7


  • Учителю
  • Урок-экскурсия 'Атмосферные осадки'

Урок-экскурсия 'Атмосферные осадки'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: План-конспект открытого урока географии для учеников 6 класса. При подготовке урока была проведена исследовательская работа по теме "Свойства воды". Подводя итоги, творческая группа учащихся построила диаграмму и сделала выводы о том, что данная тема требует дальнейшего
предварительный просмотр материала

Тема уроку. «Атмосферні опади»


Мета:

  • познайомити, поглибити та систематизувати знання учнів про різноманіття атмосферних опадів та їх утворення; ознайомити з приладами для вимірювання кількості опадів; сформувати вміння працювати з кліматичними картами, формувати знання про особливості опадів та закономірності їх розподілу на поверхні Землі;

  • розвивати комунікативні та творчі здібності учнів, самоосвітню та картографічну компетентності, вдосконалювати набуті уміння та навички у позакласній роботі;

  • розширювати географічний кругозір, виховувати екологічну компетентність через формування дбайливого ставлення до природи Землі , формувати здоров'язберігаючі технології навчання.

Обладнання: підручники, атласи, фізична та кліматична карти світу, мультимедійна дошка, електронна презентація, картки-завдання, ілюстративний матеріал, завдання для практичної роботи.

Тип уроку: урок - інтелектуальна розвага..

Базові поняття: колообіг води у природі, атмосферні опади, розподіл опадів, опадомір, діаграми атмосферних опадів.

Міжпредметні зв'язки: екологія, математика, біологія, метеорологія.

Внутрішньопредметні зв'язки: природознавство 2-5 клас.


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Вітання гостей.

Погляньте навколо яка благодать!

Дивіться: метелики (краплинки) з неба летять!.......

Стукіт у двері заходять діти струшуючи з парасольок краплі дощу. І кажуть, що зустріли незвичайну дівчинку-краплинки, яка розповіла про свої мандрівки багато цікавого, ому вони заслухалися її тому запізнилися на урок.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. А може і ми послухаємо. Казка «Мандрівка крапельки».

(Слайд 1) Учень-помічник допомагає складати на дошці схему коло обігу води у природі. (за допомогою малюнків та пояснень)

Учитель. Ми дякуємо маленькій мандрівниці за дуже цікаву розповідь. Але нажаль ми ще замало знаємо про останню ланку цієї подорожі - а саме про утворення опадів. (Слайд2) Саме так і буде називатися тема нашого уроку «Атмосферні опади».

ІII. Актуалізація опорних знань

Дослідницька робота за темою «Властивості води» (Слайд3-4) (тестування учнів 5 та 6 кл.)

  1. Які властивості має вода? (так - ні)

Вода має

Властивості води

Вода не має


колір



запах



смак



форму



прозорість



  1. В яких станах може перебувати вода на Землі?

  2. а) у твердому б) у газоподібному в) у рідкому г) в усіх одночасно.

  3. Чи може вода переходити з одного стану в інший? а) так б) ні

  4. Як називається процес переходу воли з рідкого стану у газоподібний? а) замерзання б) випаровування в) конденсація г) танення

  5. Як називається процес переходу води з газоподібного стану у рідкий? а) замерзання б) випаровування в) конденсація г) танення

  6. Як називається процес переходу води з рідкого стану у твердий? а) замерзання б) випаровування в) конденсація г) танення

  7. Як називається процес переходу води з твердого стану у рідкий? а) замерзання б) випаровування в) конденсація г) танення

  8. Які процеси сприяють утворенню опадів? а) нагрівання б) конденсація в) охолодження г) випаровування.

  9. Я знаю такі види опадів як ………, ……., ………,……..(закінчи речення)

  10. Чи бувають опади твердими? а) так б) ні (Слайд5)

  11. Чи можуть опади випадати з повітря? а) так б) ні

  12. Кількість опадів вимірюють приладом ..........................(закінчи речення)

  13. Найбільша кількість опадів на Землі випадає ……(де?)(закінчи речення)

Висновки роботи: (Слайд 6 «Діаграма»)

Проаналізувавши відповіді ми прийшли до висновку, що учні недостатньо обізнані з останньою ланкою коло обігу води у природі, тому вважаємо що необхідно поглибити знання саме про атмосферні опади та їх утворення.

Учитель. Ось ми і остаточно визначилися з темою нашого уроку (Слайд 7) «Атмосферні опади». (запис у зошиті теми уроку).

А як ви гадаєте, про що ми маємо дізнатися, вивчаючи цю тему? (відповіді учнів)

Дійсно (Слайд 8) мета нашого уроку

Ознайомитися із поняттям «атмосферні опади» та особливостями їх утворення; з картою розподілу атмосферних опадів на поверхні Землі; з тематичними картами атласу
Навчитися читати тематичні карти.

Робота з підручником. Стор. 142 параграф 36. (Слайд 9)

Атмосферні опади - це вода в рідкому чи твердому стані, що випадає з хмар або з повітря на земну поверхню. (запис визначення поняття у зошиті)

Учитель. Прийом «Мікрофон ». Опади бувають дуже різноманітними як і їх влив на природу.

Наведіть, будь ласка, приклади позитивного та негативного впливу опадів в на природу. (варіанти відповідей учнів) Дійсно опади можуть приносити користь природі, а можуть бути також причинами катастрофічних природних явищ.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником. Повторюємо д/з параграф 36 стор. 142 .,заповнення таблиці «Класифікація опадів» (за зразком) (Слайд10)


ОПАДИ

ЗВІДКИ ВИПАДАЮТЬ

СТАН ОПАДІВ

УМОВИ УТВОРЕННЯ

ПОРА РОКУ

Дощ

Х (П)

Р (Т)

Конденсація, злиття

Весь рік

Град

Роса

Сніг

Паморозь

Іній


Прийом « Дивуй» коротенькі повідомлення (між відповідями)- «цікавинки» про опади аналіз схем на дошці

Теми повідомлень учнів:

Учень 1. (Слайд 11 ) Майже не буває дощів пустельних районах - 1 раз на 5-12 і більше років. Рекорди посушливості поставили пустелі: Атакама в Південній Америці та Наміб та Сахара - в Африці. Іноді краплі дощу взагалі випаровуються не долітаючи до поверхні. Такі дощі називають «сухими».

Учень 2.Найсухіше місце на Землі - це пустеля в Антарктиді. (Слайд 12) Вона унікальна тим, що тут не випадало ніяких опадів протягом декількох мільйонів років. Це місце по своєму клімату найбільш схоже до Марс, тут навіть випробовують марсоходи.

Учень 3. (Слайд 13) Найбільшою стала річна кількість опадів у містечку Черапунджі в Індії біля підніжжя Гімалаїв - 26 000 мм (26м - 8-поверхівка)

Учень 4. А ще я дізналася, що дощі бувають різнокольоровими: червоними, зеленими, чорними, білими і навіть жовтими. Про ці чудеса природи ви дізнаєтеся з буклету, що виготовили учні 10 класу на уроках інформатики. Але ці дощі не несуть загрози планеті. А ось дощі кислотні….

Учень 5. Кислотні дощі - це всі види метеорологічних опадів: , , , туман, дощ зі снігом, - кислотність яких вища від нормальної. Джерелами таких опадів є викиди шкідливих речовин теплових електростанцій, автотранспорту, металургійних і хімічних підприємств, авіації і навіть тваринництва. Вони впливають: на здоров'я людей, загибель тварин і рослин, забруднення водоймищ, ґрунту, пошкодження будівель, пам'яток культури, виробів з металу тощо.

(Слайд 14) - мряка

Учень 6. «9 червня 1926 р. поблизу Одеси був жаркий ранок. Близько третьої години дня з'явилась свинцева хмара. Стало темно, як під час сонячного затемнення, а потім ринула злива нечуваної сили. (Слайд 15) По дахах і вікнах заторохтів град, спочатку розміром з квасолину, а потім усе більший. Випали і градини завбільшки з яблуко вагою до 500 г.»

Учень 7. Град наносить значної шкоди сільському господарству та здоров'ю людей і тварин. Тому зараз у градові хмари запускають снаряди, начинені хімічними речовинами, що сприяють перетворенню градин на дощ або дрібну льодяну крупу. (Слайд 16) - роса

Учень 8. (Слайд 17) Сніжинка - сніжний або крижаний кристал, найчастіше у формі шестипроменевої зірочки або шестикутної пластинки. Сніжинки на 95% складаються з повітря, завдяки чому вони надзвичайно легкі і повільно падають. Серед сніжинок не існує двох однакових! Більше половини населення нашої планети взагалі ніколи не бачило снігу.

Учень 9. Звичайна сніжинка важить приблизно 1 мг, хоча трапляються й велетні - цілих 2-3 мг. Найбільша сніжинка випала у США в 1887 році, її розміри становили 38 см у довжину і 20 см у товщину. (сніжинка з паперу)

(Слайд 18) - іній

Учитель 10. Нещодавно на уроці біології ви дізналися про те, що для таких рослин як кактуси роса є єдиним джерелом вологи, тому їхнє коріння розташовується близько до поверхні землі.

Гра « Третій зайвий» Для перевірки уваги учнів.

Знайдіть зайве поняття і поясніть , чому вибрали саме його: (критерії різні) а) сніг, град, дощ; б) роса, мряка, сніг; в) роса, іній, сніг.

Учитель. Перевіримо роботи учня на дошці.


Учень 11. (Слайд 19) Прилад для вимірювання кількості опадів - це опадомір. Я виміряв кількість опадів 29 та 30 січня. За допомогою мірного посуду перевіряємо їх кількість у мм. (Дослід) Тверді опади спочатку мають розтанути.

Учень 12. Для вимірювання висоти снігового покриву метеорологи використовують снігомірну рейку. В кінці кожного місяця та кожного року підраховують середньомісячну та середньорічну кількість опадів.


V. Релаксація. (1,5 - 2 хв.) фізкультхвилинка.


Розповідь учителя. Робота з тематичними картами атласу. А зараз ми маємо познайомитися із розподілом атмосферних опадів на Землі за допомогою спеціальної карти атласу. (стор. ) (Слайд 20) Знайомство з нею почнемо з легенди тематичної карти атласу. Скажіть:

Прийом «Прес»- який ряд скоріше дасть відповідь???(робота з картою)

- На якому з материків кількість опадів найбільша? (Пд. Америка)

- На якому - найменша? (Австралія, Антарктида)

- Яка кількість опадів характерна для Європи? (600 - 1000 мм)

- Яка кількість опадів у випадає в пустелі Сахара? (менше 200 мм)

- Кількість опадів у Індонезії? (від 2000 до 3000 і більше)

Запрошую до дошки 5 учнів. Вони обирають різнокольорові прямокутники та з їх допомогою намагаються скласти шкалу річного розподілу опадів від найбільшої до найменшої.

- Яка середня кількість опадів в Україні? (Слайд 21) (крок уперед)

VІ. Рефлексія. (Слайд 22) Складання сенквейну

«Значення опадів для природи та людини».

Атмосферні опади

-------------------- ------------------

------------------------- ----------------------- ------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------- (синонім)

VI. Підсумки уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VII. Домашнє завдання (Слайд 23) Опрацювати параграф 36. Розшукати загадки про опади або цікаві повідомлення «Незвичайні дощі».


Бердянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9 Бердянської міської ради Запорізької області

«Атмосферні опади»

Урок - інтелектуальна розвага

Підготувала:

вчитель географії ЗОШ І-ІІІ ст. №9 Полтавцева Тетяна Іванівна вчитель І категорії, старший вчитель


м. Бердянськ 2015 р.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал