7


  • Учителю
  • Халық саны. Табиғи өсімі және ұдайы өсуі (9 класс)

Халық саны. Табиғи өсімі және ұдайы өсуі (9 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

География 9 - сынып

Пәні: география

Сыныбы: 9 «а»

Сабақ саны: 10

Күні: 01.10.2015ж.

Сабақтың тақырыбы:

Халықтың жастық және жыныстық құрамы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға халықтың жастық және жыныстық құрамы туралы білім беру.

Дамытушылық: Оқушылар өз бетінше ізденіспен жұмыс істеуге дағдыланады. Өз ойларын еркін жеткізу арқылы танымдық қабілеттері артады және сыни тұрғыдан ойлауы қалыптасады.

Тәрбиелік: Оқушыларды жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулиды және экологиялық тәрбие беріледі.

Сабақтың типі:

Сабақтың түрі:

Жаңа білім беру сабағы

Ашық сабақ

Сабақта қолданылатын әдіс:

Топтық жұмыс, диалог, сұрақ-жауап, СТО стратегиясы

Топтық жұмыс: оқушылар бірлесіп жұмыс істеу нәтижесінде шағын топтағы жұмыс өнімін көрсете алады;

Олар ортақ пікірлерін ортаға салып,түйін жасайды және қорытынды шығарады.

Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық, қима қағаз, ресурстар, карта, постер, ноутбук.

Сабақта қолданылатын модуль:

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлау.

Сабақты бағалау:

Бағалау парағы таратылады.Оқушылар бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағалауы.

Сабақта күтілетін нәтиже:

Оқушылардың сабақта бірлесіп жұмыс істеу әрекеттері қалыптасады. Халықтың жастық және жыныстық құрамына шолу жасайды. Берілген тақырыпты өзара талдауға дағдыланады.

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі (2мин);

2.Жаңа сабақ (үй тапсырмасы 37мин);

3.Сабақты бекіту (3мин);

4.Бағалау (2мин);

5.Үйге тапсырма (1мин)

Сабақтың барысы:

Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу, топқа бөлу.


Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушылардың іс-әрекеті:

Бағалау парағын таратады.

Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушылардың атын жазып толтырады.

Қызығушылықты ояту.

Үй тапсырмасын сұрау үшін «Кубизм» әдісі және «Сандар сөйлейді» стратегияларын пайдаланады.

Қорытынды сұрақтары:

1.Демография қандай ғылым?

2.Халық санағы нені береді?

3. Демографиялық революция деп нені айтады?

4.Демографиялық толқындар немен байланысты?

5. Демографиялық саясаттың жүргізілуі неде?

«Сандар сөйлейді» әдісі

Мағынаны ажырату.

Халық саны мен өсуі, «Ой қозғау» стратегиясын пайдаланады. Ресурстар таратылады, жұмыс істеуге бағыт беріледі.


Оқушылар халықтың жастық ,жыныстық құрамы туралы не білетіндерін айтып шығады.

Постер дайындайды.

І-топ:

Құрам мен құрылым 37 сурет

ІІ-топ:

Халықтың жас ерекшелігі 38 сурет

ІІІ-топ:

Халықтың жыныстық құрамы 39 сурет

IV- топ:

Пирамида 40 сурет

Дәптермен жұмыс: 4-тапсырма. Кескін картамен жұмыс жасайды.

Ой толғаныс.

Ой алмасу, жинаған ақпараттарды қабылдау,

«Мені тап» әдісі.

Ой толғаныс: Сұрақтарға жауап береді.

1.Экономикалық және әлеуметтік география нені зерттейді?

2.Қартаю коэффициенті деген не?

3.Халықтың жыныстық құрамы нені көрсетеді?

4.Пирамида нені анықтайды?

5.Соғыс жылдарының демографиялық толқындарынан не байқалды?

Ой түйін: «Мені тап» әдісі тест 92 бет.

Мұғалімнің топтарды бағалауы. «Менің көңіл күйім»

Топ жетекшісі бағалау парағын толтырады.

Ишара арқылы өздерінің көңіл күйін көрсетеді.

Үйге тапсырма:

§ 9. 85 бет. Халықтың жастық және жыныстық құрамына хабарлама дайындау.

Кері байланыс:

Оқушылар сабақтан алған әсері мен үйренгенін жазады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал