7


  • Учителю
  • Урок по географии 6 класс «Изменения природы под воздействием хозяйственной деятельности человека»

Урок по географии 6 класс «Изменения природы под воздействием хозяйственной деятельности человека»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Урок засвоєння нового матеріалу. МЕТА уроку: формування знаньпро види господарської діяльності людини та їх вплив на компоненти природи;ознайомлення з антропогенними комплексами та їх впливом на навколишнєсередовище; сприяння розумінню необхідності усунення негатив
предварительный просмотр материала


Урок географії 6 клас

Тема уроку:


МЕТА: формування знань про види господарської діяльності людини та їх вплив на компоненти природи; ознайомлення з антропогенними комплексами та їх впливом на навколишнє середовище; сприяння розумінню необхідності усунення негативних наслідків взаємодії населення з навколишнім середовищем; продовжити формування навичок логічно мислити, робити висновки, складати прогнози впливу забруднень на здоров'я сучасної людини та майбутніх поколінь; розвивати увагу, пам'ять, географічне мислення.


ОБЛАДНАННЯ: презентація, ілюстрації природних і антропогенних комплексів, олівці, дидактичні картки, чисті аркуші паперу.


ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.


ОЧІКУВАННІ РЕЗУЛЬТАТИ: після цього учні зможуть: пояснювати поняття «антропогенний комплекс»; називати види господарської діяльності людини; порівнювати природні та антропогенні комплекси ; складати прогноз щодо змін природних компонентів під впливом господарської діяльності людини; визначити наслідки негативного впливу господарської діяльності людини на природу та на здоров'я людини .


ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


Емоційне привітання

  • Я бажаю вам здоров'я, радості, знань тим, хто ліворуч від мене

( повертаються вліво, руки підняті)

  • Я бажаю вам здоров'я, радості, знань тим, хто праворуч від мене

( повертаються вправо, руки на грудях)

  • Я бажаю вам здоров'я, радості, знань тим, хто попереду від мене

( повертаються вперед, руки собою)

  • Я бажаю здоров'я, благополуччя всім гостям присутнім на уроці, всім людям що живуть у моєму місті ( руки підняті вверх);

  • Я бажаю здоров'я, щастя, злагоди всім людям України (руки в сторони);

  • Я бажаю здоров'я, щастя, миру всім людям планети Земля ( руками рухаємо перед собою, ніби перехрещуючи їх)


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

УСНИЙ ГЕОГРАФІЧНИЙ ДИКТАНТ

  1. Складовою якої сфери землі є людина? ( біосфера)

  2. Який природний комплекс найбільший на Землі ? (географічна оболонка)

  3. Які природні компоненти пропущені в переліку: вода, повітря, органічний світ? (гірські породи, ґрунти)

  4. Чи правильне твердження, що зі зростанням кількості людей на Землі збільшувались розміри географічної оболонки? (так)

  5. Чи правильним є твердження, що до складу географічної оболонки входить вся літосфера? (ні)

  6. Визначте поняття : «Територія, на якій всі природні компоненти утворюють єдину нерозривну систему називається ….» (природний комплекс)

  7. Що є прикладом природного комплексу: ділянка на городі чи лука на березі річки? ( лука на березі річки)

  8. Яка закономірність географічної оболонки робить її природним комплексом ( цілісність)

  9. Чи можна шкільне подвір'я та спортивний майданчик вважати природним комплексом? ( ні)

  10. Де краще зберігається природа: у заповіднику чи в парку відпочинку? (У заповіднику)


КОЛЬОРОВИЙ ЛАНЦЮЖОК ( у кожній групі є кольорові частини ланцюжка, на зворотному боці яких написані наслідки змін у природному комплексі в результаті людської чи природної дії.

Учням необхідно зібрати причинно-наслідковий ланцюжок змін у природному комплексів результаті певної людської чи природної дії, який буде нагадувати кольоровий ланцюг. ( червона частини, синя, жовта, зелена)


Варіант 1. Забруднення атмосфери людиною,- загазованість -- підвищення температури повітря внаслідок життєдіяльності людини - пригнічення органічного світу;


Варіант 2 Вирубання лісу - посилення континентальності клімату - зниження вологості ґрунту - зниження рівня ґрунтових вод


МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Ви вже знаєте про те, що людина - це частина біосфери, так саме як і тварини та рослини, або, інакше кажучи, частина екосистеми. Перші люди на Землі жили у цілковитій згоді зі своїми екосистемами. Вони вживали їжу, якою їх забезпечувала природа, а енергію (вогонь) - лише в кількості, необхідній для виживання.

Але можливості наших предків щодо змін природи були просто мізерними в порівнянні із сучасною людиною, яка озброєна не вогнем, луком і стрілами, а складними виробництвами.

Людина розумна - так називають сучасних землян. На що спрямований їх розум? На те, щоб зробити комфортними умови свого життя, задовольнити свої потреби. Людство досягло величезних успіхів у галузі науки і техніки, особливо протягом останніх ста років. Щоб переконатися в цьому, нам досить озирнутися навколо: в кожній родині є холодильник, пральна машина, мікрохвильові пічки, телевізор, DVD - плейєр, планшети, комп'ютери та інша техніка. А наші далекі предки навіть уявити собі не могли щоб «машини» - говорили, виробляти холод, прали білизну , показувати картинки що рухаються, а головне разом з корисними діями шкодили здоров'ю людини.


Питання 2.

  1. Які професії обрали ваші батьки?

  2. У чому полягає їхня трудова діяльність?

  3. Які підприємства є найбільшими забруднювачами навколишнього середовища?

Моніторинг професій батьків учнів 6-х класів

№з/п

Назва професії

кількість

%

1.

приватні підприємці

(з них сільському господарстві)

19

13


2.

робітники соціальної сфери

13


3.

будівельник

1


4.

домогосподарка

4


5.

водії

1


6.

робітники

1


Які з професій найбільш шкідливі для навколишнього середовища?

Додаток


Сьогодні Землю населяє велика кількість людей, і масштаби діяльності людини абсолютно не вписуються в рівновагу екосистем. В багатьох країнах світу переважна частина населення проживає в містах. Міста докорінно змінюють навколишнє середовище, створюючи навколо себе особливий мікроклімат. Чи знаєте ви проте, що середня температура у великих містах завжди на кілька градусів вища за температуру околиць? Так на прикладі нашого міста. В Мелітополі квітне абрикос раніше чим на околицях. А нічне освітлення великих міст можна побачити з космосу! Промислові підприємства і транспорт великих міс викидають в атмосферу сотні тонн шкідливих речовин, що призводить до погіршення її складу, виникненню нових хвороб.

Моніторинг транспортних засобів сімей учнів 6-х класів

Всього учнів

Всього автомобілів

59

54

додаток

Які хвороби може придбати людина, яка мешкає в місті?

( алергії, астма, серцево-судинні захворювання, стреси, ожиреніє, зниження зору тощо).

Ми з вами провели моніторинг захворюваності учнів у школі за п'ять років. Які висновки можна зробити?

Аналіз соматичних захворювань учнів ЗОШ № 15 за 2009 - 2013 роки


2009

2010

2011

2012

2013

Захворювання серцево - судинної та дихальної системи

80 (11,1%)

116 (14,3%)

119 (14,1%)

117 (14,4%)

121 (14,7%)

Захворювання нервової системи

139 (19,3%)

101 (12,8%)

98 (11,9%)

96 (10,6%)

99(11,2%)

Захворювання опорно - рухової системи

212 (29,4%)

53 (9,6%)

84(10,2%)

83 (9,9%)

43(5,2%)

Захворювання органів зору

99 (13,8%)

46 (5,3%)

48 (5,8%)

47 (5,6%)

34(4,1%)

Зайва вага

12 (2,2%)

14 (2,4%)

14(2,4%)

16 (3,1%)

17 (3,7%)


Що ж робити?

Де вихід із ситуації, що склалася сьогодні?

Зрозуміло, що розв'язання проблеми шляхом руйнування міст, підприємств, транспорту та переселення людей в печери - абсурд.

Для того щоб знайти вихід із цієї ситуації, потрібно ретельно вивчити власне проблему.


Сьогодні ми визначимо які види господарської діяльності сучасної людини є головними «порушниками» природної рівноваги і до яких наслідків вони приводять .


ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


РОБОТА В ЗОШИТАХ


Природа

Людина

Види господарської діяльності

Основні види господарської діяльності

Промисловість сфера послуг

сільське господарство

«Логічний» диктант

За веденими прикладами господарської діяльності людини визначте, про який вид діяльності йдеться.


  1. Вирощування пшениці

  2. Будівництво заводів.

  3. Лікування людей

  4. Розведення корів

  5. Збирання літаків

  6. Проведення екскурсій в музеї

І так основними видами господарської діяльності є сільське господарство, промисловість, і сфера послуг.

Додаток

  • Діти давайте порівняємо дві ілюстрації

Пейзаж Місто

  1. Яка ілюстрація відповідає природному комплексу?

  2. Що потрібно зробити людині для того, щоб природний комплекс перетворився у місто?

  3. Які природні компоненти змінюються унаслідок такого перетворення?

Додаток

Чинники негативного впливу людини на навколишнє середовище

  1. розвиток промисловості

  2. ріст міст

  3. активний розвиток сільського господарства

  4. розвиток транспорту і туризму

Закріплення вивченого: Завдання « Малюючи - вчуся»

1. На аркуші паперу спочатку намалювати якийсь об'єкт природи: ліс, річку, озеро (один на вибір). Потім поблизу намалювати антропогенні об'єкти, які на його думку, змінюють природний комплекс. Нижче малюнка потрібно коротко описати, як цей антропогенний об'єкт впливає на окремі природні компоненти.

(Учні самостійно роблять висновок про те що людина активно змінює природні комплекси, і дуже часто такі зміни бувають негативними.)

2. Завдання «ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ». Складіть послання майбутнім поколінням про зміни у природному комплексі, які можуть відбуватися внаслідок антропогенного впливу, коли ми не переглянемо всі наші негативні впливи на природу.

3. Завдання «Маю запитання»

Складіть якомога більше запитань за вивченою темою

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Ми познайомилися із поняттям « антропогенний комплекс», і переконалися, що саме антропогенні комплекси оточують нас усюди. Люди здавна займалися різними видами господарської діяльності, які є причинами зміни компонентів природи, порушенням природної рівноваги, утворенням антропогенних комплексів. А найбільші зміни в навколишнє середовище вносять великі міста.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати текст підручника;

  2. Розпочати підготовку до уроку дискусії ( завдання по групам

  • «Проблема великих міст»

  • « Забруднення повітря»

  • « Подолання забруднення навколишнього середовища)





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал