- Учителю
- Конспект уроку Тема: „Знайомі та незнайомі країни Африки. ” (7Клас)
Конспект уроку Тема: „Знайомі та незнайомі країни Африки. ” (7Клас)
Урок - презентація.
Тема: "Знайомі та незнайомі країни Африки."
Мета: Сформувати у учнів систему знань об особливостях державного
устрою та господарства країн Африки; розвивати практичні навичкі учнів складати порівняльну характеристику країни за планом; продовжити формування вмінь учнів працювати з тематичними картами атласу та додатковим матеріалом.
Розвивати інтерес учнів до географії, продовжити економічне та екологічне виховання.
Тип уроку: нестандартний урок - презентація.
Обладнання: фізична карта Африки, політична карта Африки, політична карта світу, атласи, картки з завданнями, контурні карти, зображення прапорів країн.
Хід уроку.
-
Вступне слово вчителя. Мотивація.
Афріканськи страни дуже відрізняються за багатьма особливостями: географічним положенням, природними умовами та ресурсами, рівнем економічного розвитку. Зрозуміти масштаби цих відмінностей нам допоможе сьогоднішній урок. Наш урок буде складатися з двох етапів:
-
Безпосередньо презентація, де ми ознайомимося з різними найбільшими країнами Африки.
-
Кваліфікаційні змагання "Місце на карті".
Ну що, почнемо! Прошу представників країн зайняти свої місця.
2. Виступи команд.
(Індівідуальне випереджувальне завдання)
-
Представники Єгипту.
Перший учень. Загальні відомості.
"Держава у Пвнічно - Східній Африці та на Сінайському півострові в Азії. Офіційна назва - Арабська Республіка Єгипет. Самоназва - Міср. Площа 1001 тис. км2. Населення - 57,6 млн. чоловік. Офіційна мова - арабська. Столиця - Каїр. Країни сусіди - Лівія, Судан. Це слаборозвинена країна з середнім рівнем доходу, у світі займає - 109 місце. Єгипет одна з найдавніших країн світу, виникла у 4 - 1 тисячолітті до нашої ери."
Другий учень. Природа Єгипту.
"Країна перетинається Північним тропіком. 94 % площі - пустеля. Клімат тропічний, посушливий. У січні +130С, у липні +290С. Опадів дуже мало. Єдина річка - Ніл. Країна омивається Середземним та Червоним морем. Багаті поклади нафти, природного газу, залізних та марганцевих руд. Лісів немає взагалі."
Третій учень. Населення Єгипту.
"Єгипет - це республіка, голова держави - президент. Населення 57,6 млн. чол. 97% населення - араби, 3% - європейці. Офіційна релігія - іслам, вони мусульмани - суніти. Більшисть населення сконцентровано у дельті Нілу. Найбільші міста: Каїр, Александрія."
Четвертий учень. Господарство Єгипту.
"Єгипет займається видобутком нафти та газу. Розвинута хімічна промисловість, виплавка сталі. У сільському господарстві вирощують: пшеницю, рис, кукурудзу, томати, бавовну, фініки.
Відносно розвинута транспортна сітка: залізниця, 14 аеропортів, морськи порти: Александрія, Суєц, Порт-Саїд.
Багато прибутків країна отримує від туризму. Грошова одиниця - єгипетський фунт."
-
Представники Чаду.
Перший учень. Загальні відомості.
"Держава у внутрішній Африці. Офіційна назва - Республіка Чад. Площа 1284 тис.км2. Населення - 6,4 млн.чол. Офіційна мова - французька та арабська. Столиця - Нджамена. Країни сусіди - Судан, Лівія, Нігер, Нігерія, Камерун, ЦАР. Це слаборозвинена країна з низьким рівнем - 164 місце у світі."
Другий учень. Природа Чаду.
"Півнична частина країни розташована у пустелі Сахара, південна - у субекваторіальній саванні. Клімат жаркий та дуже посушливий. На території є річка Шарі та безстічне озеро Чад. Багаті поклади урану."
Третій учень. Населення Чаду.
"Чад - це республіка. Населення - 6,4 млн. чол. Найбільше проживають у саванні, у Сахарі - оазіси та кочів я. 79% населення сільськи жителі. Окрім африканціів мешкають народи - сара та араби. 50% населення - мусульмани, інші христіани та анімісти."
Четвертий учень. Господарство Чаду.
"Найбільш розвинуте сільске господарство. Вирощують: сорго, просо, бавовну; велику рогату худобу, вівець, коз. Транспорт розвинутий слабко. Країні не вистачає продовольчих товарів, палива. Це одна з найвідсталіших та найбідніших країн світу. Грошова одиниця - франк."
-
Представники Конго.
Перший учень. Загальні відомості.
"Це держава у центральній Африці. Офіційна назва - Демократична Республіка Конго - Кіншаса. Площа - 2345 тис. км2. Населення - 43,8 млн. чол. Офіційна мова - французька. Столиця - Кіншаса. Країни сусіди - Конго, ЦАР, Судан, Уганда, Бурунді, Руанда, Танзанія, Замбія, Ангола. Має вихід в Атлантичний океан. Слаборозвинена країна - 142 місце в світі."
Другий учень. Природа Конго.
"Країна перетинається екватором. Розташована у екваторіальному та субекваторіальному поясах. Клімат жаркий та вологий. Протікає велика річка Конго. Лісами вкрито 50% країни. Дуже багата фауна: слони, мавпи, крокодили, змії та інші."
Третій учень. Населення Конго.
"Конго - це республіка. Населення 43,8 млн. чол. Проживають негроїди етносу банту (луба, конго, монго). 60% сільські жителі. 70% населення - христіани, решта - анімісти."
Четвертий учень. Господарство Конго.
"Країна займається сільським господарством - вирощує: банани, арахіс, шоколадне та кавове дерево, оліїну пальму, чайний кущ. Займаються рибальством та лісозаготівлею. Багато видобувають алмазів, міді, кобальту, олова. Грошова одиниця - конголезький франк."
-
Представники Південної Африки.
Пеорший учень. Загальні відомості.
"Держава у південнії Африці. Офіційна назва - Республіка Південна Африка. Площа 1221 тис. км2. Населення 41,5 млн. чол. Офіціїні мови - 11 мов (африкаанс, англійська, ндебеле, сото). Столиця - Преторія. Країни сусіди - Намібія, Ботсвана, Мозамбік, Зімбабве. Країна має вихід в Атлантичний та Індійский океани."
Другий учень. Природа Південної Африки.
"Перетинається Південним тропіком. Клімат теплий але опадів недостатньо. Є дві пустелі: Калахарі та Наміб. Протікають річки Ораньжева та Лімпопо. Є гори: Капські та Драконові. Лісами вкрито 4% країни."
Третій учень. Населення країни.
"Це республіка. Заселяють: 75% негроїди банту, бушмени, 14% європейці, 9% метіси. Найменьш заселені пустелі. 51% міські жителі. Найбільши міста: Кейптаун, Преторія, Йоганнесбург. У країні значний європейскій вплив, переважають христіани."
Четвертий учень. Господарство Південної Африки.
"Це більш промислова країна: видобувають вугілля, залізну руду, золото, платину, алмази, уран. 62% світових запасів золото та перше місце за видобутком у світі. Розвинуто: виплавка сталі, алюмінію, виробництво паперу. Вирощують пшеницю, кукурудзу, фрукти, віноград, цукровий тростник. Експортують також вовну та мохер.
Розвинута траспортна сітка: 27 аеропортів, багато портів. Це найбільш розвинута та найбагатіша країна Африки. Грошова одиниця - ранд.
Преторія - місто-побратим Київа."
Подякуєму усім представникам країн за пізнавальні доповіді.
Попрошу судейський комітет оцінити виступи кожної команди від 1 до 4 балів.
Тепер ми розпочнемо наші змагання та дізнаємось: яка з команд краще знає своїх сусідів та орієнтується на політичній карті Африці.
3. Змагання "Місце на карті".
Конкурси оцінюються суддями:
все вірно - 4б.,
1 помилка - 3б.,
2 помилки - 2б.,
3 помилки - 1б.
Команда яка першою впоралася ще + 1б.
1.Конкурс "Столиці".
Запрошуються по 1 спікеру з кожної команди. Вони отримують конверти з завданнями. Необхідно визначити та написати назви столиць данних держав.
1 конверт 2 конверт
Уганда - ................. Габон - ...................
Бурунді - ............... Гана - .....................
Сейшельські острови - ................. Гвінея - ..................
Бенін - ..................... Лесото - .................
3 конверт 4 конверт
Кенія - .................... Замбія - ..................
Того - ..................... Руанда - .................
О-ва Зеленого мису - .................... Маскаренські о-ви - ...............
ЦАР - ..................... Нігер - ....................
2.Конкурс "Пошта".
До вас на пошту прийшли листи, які адресовані до інших країн. За допомогою поштових марок, на яких зображені прапори країн - адресатів, вам необхідно визначити місцезнаходження цих країн та позначити їх на контурній карті:
Ботсвана,
Туніс,
Судан,
Танзанія,
Ліберія,
Малаві.
3.Конкурс. "Паганелі".
Запрошуються по 1 спікеру з кожної команди. Вони отримують конверти з завданнями:
Ви знаходитеся у певному місті та отримали доручення: дістатися до іншого міста, але вам надали лише його координати. Ваше завдання: визначити координати вашого місцезнаходження та назву пукту, до якого треба дістатися. Все це записати на картку.
1 конверт 2 конверт
Алжир - ............................. Лібревіль - ....................
50півн. ш., 10зах. д.- .......... 20півд. ш., 370сх. д.- .....
3 конверт 4 конверт
Луанда - .................... Хартум - ..................
290півд. ш., 320сх. д.- .......... 150півн. ш., 160зах. д.- .....
4.Конкурс "М-анія"
Командам необхідно, користуючись атласом знайти та записати, як умога більше адміністративних об єктів на букву "М". Це можуть бути країни, острови, міста, столиці.
4.Підведення підсумків.
Оцінювання конкурсу проходить у вигляді аукціону:
1 місце - максимально 9 балів
2 місце - максимально 8 балів
3,4 місце - максимально 7 балів.
Кожний учасник команди самостійно оцінює себе відповідно до місця, яке зайняла команда, його активності та результативності праці.
Заключне слово вчителя:
Сьогодні ми дізналися багато нового про материк Африка. Закріпили знання попередніх уроків. Навчилися працювати у команді та самостійно захищати свою группу. Закріпили вміння та навички працювати з картою та атласом. Сподіваюся усім було цікаво та корисно.
5