- Учителю
- 'Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету' технология бойынша ашық сабақтың тақырыбы: 'Көлдер, жер асты сулары, мұздықтар'. 6 сынып
'Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету' технология бойынша ашық сабақтың тақырыбы: 'Көлдер, жер асты сулары, мұздықтар'. 6 сынып
19.02 .2015 ж.
Сабақтың тақырыбы: Көлдер ,жер асты сулары, мұздықтар.
Сабақтың мақсаты:
Көл қазаншұңқырларының пайда болуы және ағынды және ағынсыз көлдер туралы түсінік беру. Жер асты суның түрлерін анықтау. Мұздықтардың түрлерімен таныстыру.
Міндеттері: Топта ұйымшылдыққа, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу. Өз ойын еркін айта алатын, сыни тұрғыдан ойлай білетін тұлға қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Көлдердің түрлерін ажырата алады. Көлдердің географиялық орнын көрсете алады. Жер асты сулары қалай пайда болатынын біледі. Мұздықтардың маңыздылығын түсінеді.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ОҮБ және ОБ, АКТ.
Стратегиялық іс- әрекет: Ассосация, сұрақтар жауыны, миға шабуыл, джигсо, кім жылдам? фишбоун.
Сабақтың барысы.
1 Ұйымдастыру кезең
А Сәлемдесу
Б Түгелдеу
В Психологиялық дайындық.
- Оқушылар, бүгін бізде ерекше сабақ. Бүгінгі сабағымызды жақсы көңіл-күймен өткізу үшін бір-бірімізге жақсы тілектер тілейік.
Шаттық шеңбері "Ыстық алақан" Бір - бірінің алақанын ұстау арқылы ыстық лебіздерін білдіреді.
Бексултан, саған сәттілік тілеймін.
Нышанкүл денсаулық тілеймін.
Абдусамат, бақытты бол.
Асем, топта алдыңғы қатарда бол.
Нұртілек, алғыр бол.
Айжан, бүгінгі сабақта жақсы жақтан көріне бер.
- Міне, балалар, бір-бірімізге денсаулық тілеп, жақсылық жасасақ, өзімізге жақсылық болып оралады екен.
- Ал, оқушылар, бүгінгі сабағымыз топтық сабақ болғандықтан геометриялық фигураларды алу арқылы өз тобымызға жайғасайық.
І топ - Бес жұлдыз - Өзен
ІІ топ - Төрт бұрыш - Көл
ІІІ топ - Үш бұрыш - Жер асты су
Топ ережесі және рольдерге бөліну ескертілді. Осы уақытта топ басшысына бағалау парақшасы беріледі.
І Білу Үй тапсырмасын сұрау. "Ассосация" әдісі
Өзен бөліктері
Шонғалдар мен сарқырамалар
Өзендердің қоректенуі
және маңызы
Үй тапсырмасын бекіту: "Сұрақтар жауыны"
1 Өзен дегеніміз не?
2 Өзен бөліктерін ата?
3 өзен жүйесі деген не?
4 Өзеннің ағыстары?
5Қазақстандағы өзендер?
6 Сарқырама деген не?
7 Дүниежүзіндегі ең биік сарқырама?
8 Өзендердің қоректенуі?
9 Су тасу деген не?
10 Судың сабасына түсуі?
ІІ Түсіну Жаңа сабақ: Миға шабуыл әдісі
1 Жердің су қабығы.
2 Таудан бастау алатын су?
3 Жер бетіндегі табиғи ойыс?
4Жердің астыңғы қабатындағы су?
5 Тау басын түскен қар, жата жата нығыздалуын не дейміз?
Мұғалімнің сөзі:
Міне, оқушылар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты көлдер, жер асты сулары, мұздықтар туралы мағлұмат алу.
Интербелсенді тақта бойынша қысқаша жаңа сабаққа сипаттама беру.
Өзен Көл Жер асты суы
Гидросфера бөліктері
Мұздықтар Теңіз Мұхит
Интербелсенді тақтадан көлдердің, жерасты сулардың, мұздықтардың суреттін көрсету. Олардың бір- бірімен айырмашылығы туралы түсінік беру.
ІІІ Қолдану Оқулықпен жұмыс "Джигсо" әдісі
І топқа - Көлдер
ІІ топқа - Жер асты сулары
ІV топқа - Мұздықтар. Постер қорғау.
ІV Талдау Дәптермен жұмыс "Кім жылдам?"
Көлдер
Жер асты сулар
Мұздықтар
Сергіту сәті. Ортағы шеңбер болып тұрып 3 -ке еселік санды атамау ойыны
V Жинақтау Жаңа сабақты бекіту." Фишбоун" әдісі
І топқа - Мұздыктар
ІІ -топқа - Жер асты сулары
ІV- топқа - Көлдер
Үйге тапсырма: Кескін картамен жұмыс. Көлдердің географиялық орнын түсіріп келу..
VІ Бағалау. Формативті бағалау және топтық бағалау
Бағалау парағы
Аты
Ассосация
Сұрақ жауыны
Жаңа сабақ
Постер
Дәптермен жұмыс
Фишбоун
Қорытынды баға
Ұпай
баға
Кері байланыс: " Анкета" әдісі
1 Сабақта жұмыс жасай білдім
2 Сабақтағы менің жасаған жұмысым
3 Сабақ мен үшін
4 Менің көңіл күйім
5 Мен сабақтан не білдім?
6 Үй тапсырмасы мен үшін
.