7


  • Учителю
  • Паурочный план по географи'Африканың жер бедері мен пайдалы қазбалары' (7 сынып)

Паурочный план по географи'Африканың жер бедері мен пайдалы қазбалары' (7 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: География Мұғалімі:. Гайыпова А. Сынып: 7


Тақырыбы: Африканың жер бедері мен пайдалы қазбалары.

Мерзімі: 03.10.2015 жыл

Сабақ мақсаты: Оқушылардың Африка материгі бойынша білімдерін кеңейту.

Міндеттері:

  1. Оқушылар физикалық - географиялық орны ұғымын, оның материк табиғатына әсерін, материктер және олардың жеке бөліктерін, зерттеушілерді білу.

  2. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, салыстыру қабілеттерін дамыту.

  3. Оқушыларды ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Құралдар: Интербелсенді тақта, электронды оқулық, төрт түсті маркерлер, атлас, кескін карта, флипчарт, оқулық, стикерлер, скотч, қайшы, бейнекамера, фотоаппарат

Әдіс-тәсілдер: жұппен жұмыс, топпен жұмыс, талдау.

Оқыту нәтижесі:

-Оқушылар Африка материгінің физикалық - географиялық орнын сипаттауды біледі. -Өздігінен білім алу қабілеттері дамиды.

- Диалогқа түседі.

- Өз ойларын жеткізеді.

- Пікірталасқа түседі.

- Ортақ шешімге келеді.

- Өзін және өзгелерді бағалайды.

Атаужүйе: Мүйістер: Бен - Секка, Альмади, Рас - Хафун, Игольный; Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз; Мадагаскар аралы; Ең биік нүктесі - Килиманджаро жаңар тауы (5895м); Ең төмен нүктесі - Ассаль көлі (-153м).

Сілтеме: Оқулық Ә.Бейсенова, С.Әбілмәжінова, К.Каймульдинова «География материктер мен мұхиттар» 7 - сынып, Алматы «Атамұра» 2012жыл.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

уақыт

модуль

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуалды ескеру. сергіту сәтін жүргізу. Бірден топқа

Жер бедерлерінің атыммен яғни Виктория,сахара,киламанжаро деп бөлу шарты орындалады.

Шеңберге тұрып, оқушылар топқа бөлінеді.

2мин

ОБжК

Білу

Жаңа тақырыпқа ену




Тақырыпқа ену үшін кіріспе сұрақтары беріледі.

-Экватор сызығы мен бастапқы меридиан кесіп өтетін материк.

-негроидтық нәсіл басым материк

- көлемі жағынан Еуразия материгінен кейін тұрған материк деген ұғымдар айтылып сәйкестендіру тесті орындалып үй тапсырмасы пысықталады

Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.




2 мин



СТОү, ОЖЕСО




Түсіну.

Оқулықпен жұмыс




Слайдты пайдаланып Африканың физикалық-географиялық орнын көрсету.

1.Әр топқа тапсырма:

І топ - географиялық орны; жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер;

ІІ топ - атлант мұхиты,үнді мұхиты алаптары.

ІІІ топ - Зерттелу тарихы

2. «сұрақ-жауап» әдісі арқылы түсіндіреді.спикер бағыттама арқылы таңдалады.

Түстер арқылы жаңадан топ құру.




Оқулықтағы мәтінді оқиды, жұппен және топпен талқылайды.

Басқа топта түсіндіреді, басқаны тыңдайды, түсінбегенін сұрайды.

Спикер әр топқа барып, түсіндіреді.

10 мин

АКТ

ДО, ОЖЕСО


Қолдану

Дәптермен,

Семантикалық картамен жұмыс


Сұрақтарға жауап беру:

№1

1. Африка материгінің географиялық орнын картадан көрсетіп, сипаттама бер?

2. Жағалауын қандай мұхиттар мен теңіздер шайып жатыр?

№2

1. Африка мен оның жағалауында болып қайтқан зерттеушілерді атаңдар?

2. Давид Ливингстонның еңбектерін ата?

№3

1. Генри Стэнли нені зерттеді?

2. Сахара шөлі мен мадагаскар аралы қандай қорға енгізілді?

Географиялық нысандар:

Мүйістер: Бен - Секка, Альмади, Рас - Хафун, Игольный;

Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;

Пайдалы қазбалар белдеуіне тоқталып кету

Мыс белдеуі Зайыр белдеуі,

Алтын белдеуі Оңтүстік Африка

Мұнай белдеуі Намби, Алжир

  • Дайын оқушы жауап беруге шығады.

  • Слайдтағы тапсырмаларды орындай отырып, картамен жұмыс жасайды. Африка материгіне сипаттама бере отырып, әр топтың жауаптарын толықтырады.

Берілген объектілерді кескін картаға нысандарды дұрыс орналастырады

8мин

6мин+

2мин

ОмОЖТ, ОБжК

ТжДБО

АКТ

Талдау

Флипчартта постер орындату.

1 топ - Африканың физикалық - географиялық орны,

2 топ-материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер.

3 топ- Африканың зерттелуі

Флипчартта постер орындайды, әр топтан бір оқушы «галерея» әдісімен қорғайды, оған басқа оқушылар сұрақ қояды, екі жұлдыз, бір ұсыныс айтады.

10мин

СТОү

ОБжК

ТжДБО

ОүбОб


Жинақтау


Нені үйрендім? Не ұнады?


Не ұнамады?

Не білгім келеді?


«insert»әдісі арқылы қорытындалайды.

сұрақтар қояды.

Оқушылар кестені толтыру арқылы, сабақты қорытындылайды.

4мин

СТОү

ОүБ



Бағалау

  • «синквейн» әдісін қолдану арқылы ой түйіндеу.



«африка» материгін контур картасында бейнелеп келу



« Африка» материгіне

5 жолдық тақпақ шығару

Үй тапсырмасын контур картасына орындап келеді

4мин

ОүБ

Бағалау

  • Оқушыларға карточка бойынша бағалау.Карточка арқылы бағалау /критериялар /

Оқушылардың бірін-бірі бағалауы

Не бағаланады?

5


4

3

2

Тақырыпты түсіндіре білуі





Мәнді,орынды сұрақтар қоюы





Мысалдардың сәйкестігі





Көмек көрсетуі





Тақырыпты

ашуы





5мин

ОБжК

оүБОб

1 топ

-Экватор сызығы мен бастапқы меридиан кесіп өтетін материк.



2 топ

-негроидтық нәсіл басым материк



3 топ

- көлемі жағынан Еуразия материгінен кейін тұрған материк



І топ - географиялық орны; жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер;



ІІ топ - атлант мұхиты,үнді мұхиты алаптары.



ІІІ топ - Зерттелу тарихы

1. Карточкаға жауап беру:

№1

1. Африка материгінің географиялық орнын картадан көрсетіп, сипаттама бер?

2. Жағалауын қандай мұхиттар мен теңіздер шайып жатыр?

2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.

Географиялық нысандар:

Мүйістер: Бен - Секка, Альмади, Рас - Хафун, Игольный;

Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;


1. Карточкаға жауап беру:


№2

1. Африка мен оның жағалауында болып қайтқан зерттеушілерді атаңдар?

2. Давид Ливингстонның еңбектерін ата?

2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.

Географиялық нысандар:

Мүйістер: Бен - Секка, Альмади, Рас - Хафун, Игольный;

Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;


1. Карточкаға жауап беру:


№3

1. Генри Стэнли нені зерттеді?

2. Сахара шөлі мен мадагаскар аралы қандай қорға енгізілді?

2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.

Географиялық нысандар:

Мүйістер: Бен - Секка, Альмади, Рас - Хафун, Игольный;

Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;

Флипчартта постер орындату.

1 топ - Африканың физикалық - географиялық орны,



Флипчартта постер орындату.

2 топ-материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер.

Флипчартта постер орындату.

3 топ- Африканың зерттелуі

Нені үйрендім?

Не ұнады?

Не ұнамады?

Не білгім келеді?

Келесі сабақта

Нені үйрендім?

Не ұнады?

Не ұнамады?

Не білгім келеді?

Келесі сабақта

Нені үйрендім?

Не ұнады?

Не ұнамады?

Не білгім келеді?

Келесі сабақта

Не бағаланады?

5


4

3

2

Тақырыпты түсіндіре білуі





Мәнді, орынды сұрақтар қоюы





Мысалдардың сәйкестігі





Көмек көрсетуі





Тақырыпты

ашуы







Не бағаланады?

5


4

3

2

Тақырыпты түсіндіре білуі





Мәнді, орынды сұрақтар қоюы





Мысалдардың сәйкестігі





Көмек көрсетуі





Тақырыпты

ашуы







Не бағаланады?

5


4

3

2

Тақырыпты түсіндіре білуі





Мәнді, орынды сұрақтар қоюы





Мысалдардың сәйкестігі





Көмек көрсетуі





Тақырыпты

ашуы

















































Сабақ жоспары

Күні:

Сыныбы:

Сабақтың тақырыбы: §16 Аласа таулар

Сабақ мақсаты: Оқушыларды аласа таулармен таныстыру

4. Білімділігі: Оқушылармен техникалық нұсқау картасы және плакат бойынша жұмыс жасап, білім сапасын көтеру.

5. Дамытушылығы: Оқушылардың шығармашылық қиялын дамыту, қызмет көрсету саласына үйрету және пәнге деген қызығушылығын арттыру, тапсырмалар беріп, оқушылардың даму қабілетін дамыту.

6. Тәрбиелілігі: Оқушылардың еңбекке деген қызығушылығын ояту, өзіне деген сенімділікті, жұмыста өз бетінше орындауға, ұқыптылыққа, батылдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, карта


Сабақ барысы:

Сәлемдесу, даярлық, журналмен түгендеу, денелерін тік ұстап отыру керектігін ескерту.

Жаңа сабақ: Аласа таулар


Тірек сызба

Аласа таулар Орташа таулар Биік таулар

400-1000м 1000-2000м 2000м

Аласа тауларға


Мұғалжар Қазақстандағы ұсақ шоқылар Маңғыстау


Жұмбақ.

1. Еліміздегі теңіз атымен аталған ойпат

2. Еліміздегі қақпалар

3. Тамақ атымен аталатын құм

4. Құс атымен аталатын үстірт

5. Өзен атымен аталатын жазық

6. Ұлт атымен аталатын жазықтар

7. Дене мүшесінің атымен аталатын құм

8. Бояу атымен аталатын құм

9. 2- атауы бар өзен

10. Ғалым атымен аталатын төбешік


Қорытынды: цифрлар сыр шертеді

-28м- Каспий ойысының төмен жері

-132м-Қарақия ойысы

100-200м - Каспий маңындағы төбешік

240 - Сағатың белгісі

240 - Сағатың белгісі

150 - градустың түрі

6995м - Хан тәңірі

200м - Үстірттің биіктігі

5-15- Солтүстік Қазақстан жолдары

2724.9мың км- Еліміздің көлемі


Оқулықпен жұмыс ( картадан таулардың сызбасын көрсету )


Ақсарақ

Ұлы тау шыңдары

Көкшетау


Маңғыстауға сипаттама .

Мұғалжарға сипаттама.


Контурный картамен жұмыс

Обьектілерді талдау

1. Мұғалжар 6.Сарысу

2. Бақтыбай 7. Лексі

3. Үстірт 8. Ақтау

4. Маңғыстау 9. Қаратау

5. Ойпат 10. Қызылорай


Қорытынды: Вени диограммасы

Сары арқа

Ұқсастығы

Мұғалжар


Үйге тапсырма: §16 оқу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал