- Учителю
- Урок, Аустралияның физикалық-географиялық орны
Урок, Аустралияның физикалық-географиялық орны
Қысқа мерзімді жоспар
ПӘНІ
География
Сынып
7 "А"
ТАҚЫРЫП
Аустралияның физикалық-географиялық орны
МАҚСАТЫ
Оқушыларға Аустралия материгімен таныстыра отырып, олардың ерекшеліктері мен маңызына тоқталу.Оқушылар басқа мемлекеттермен таныса отырып, өз елін сүюге, құрметтеуге, табиғатты аялауға бірін-бірі сыйлау арқылы топтық жұмысқа дағдылануға баулу.
ОҚЫТУ НӘТИЖЕСІ
Өздігінен жұмыс істеу арқылы ой - өрісін дамыту, өз ойын еркін айтуға дағдыландыру. Еңбексүйгіштіккетәрбиелеу.
ТҮЙІНДІ ИДЕЯСЫ
Сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру.
ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Жекелей, жұппен, топпен жұмыс.
КЕЗЕҢДЕРІ
МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ
ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ
БАҒАЛАУ
РЕСУРСТАР
Білу.
Ұйымдастыру кезеңі ((2 минут)
І. Оқушылармен сәлемдесу.
• Оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Психологиялық ахуал
Амандасады.
-
Өте жақсы бір - бірімізге жылы лебімізді білдірейік.
"Сиқырлы микрофон" арқылы әр топтан 1 оқушыға ізгі тілек айтқызады (1 мин)
Жарайсыңдар, жақсы.
Аустралияның туы мен елтаңбасының суретін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Бағалау парағы, бағалау критерийлары беріледі
Сынып оқушылары 6 адамнан 4 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы
(5 минут)
Сұрақтары:
1. Африканың ең ірі аралы.
2. Солтүстігіндегі суық ағыс.
3. Виктория сарқырамасын ашқан зерттеуші.
4. Африканың ең терең көлі.
5. Африканың ең биік нүктесі.
6. Материктің ең төмен орналасқан нүктесі.
7. Материк аумағының 40 % алып жатқан зона.
8. Материктің экваторлық орманындағы ең аласа халық.
9. Экономикасы жоғары дамыған мемлекет.
10. Материктің экваторлық орманындағы ең аласа халық.
Доп лақтыру арқылы сұрақтар бір - біріне қояды жауап береді.(5 мин)
Үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалау .
Смайлик әдісі бойынша бағалау
Оқулық
Түсіну.
Жаңа сабақ
(5 минут)
Миға шабуыл.
Балалар, бейне материалға назар аударамыз. Аустралия бейнебаяныматериалдан не білдіңіз?
Сабаққа байланысты қандай мақсат қоясыңдар?
АКТ арқылы білім алу.
Аустралияның физикалық-географиялық орны білдік.
Мақсаты: Аустралия материгімен таныса отырып, олардың ерекшеліктерін білеміз.
Интерактивті тақта
Балалар, бүгінгі өтетін сабағымыз
&53 «Аустралияның физикалық-географиялық орны»
199 бет
Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын дәптерге жазу: «Аустралияның физикалық-географиялық орны»
Смайликтер арқылы бағалаймын
Оқулық, косымша материалдар
Қолдану.
Топтық жұмыс
(10 минут) Әр топ бірігіп жұмыс жасап, қорғайды
Постер құрастыруға нұсқау беру, постерді салу, қорғауға дайындалу.
-
топ:
Постерге Аустралияның ерекшелігін жазып, айту. Спикер топтың атынан постерді қорғайды.
-
топ:
Т- кестесі + -
3- топ: Шеткі нүктелерін,координатасын
анықтау.
-
Шеткі нүктелері:Солтүстік -Иорк-10 о.е;142 ш.б
Оңтүстік-Саут-Ист-Пойнт-26 о.е:113 ш.б Батыс-Стип Пойнт-26 о.е;113 ш.б
Шығыста -Байрон-28 о.е;153 ш.б
4- топ: АКТ арқылы слайд құрастыру.
Смайликтер арқылы бағалаймын
Оқулық, косымша материалдар
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
(1 минут)
</<br>
Талдау.
Жинақтау.
Бағалау
Ой тұжырым.
(10 минут)
Сен біздің Жер ғаламшарымыз өзара байланысқан әр түрлі қабықтардан тұратынын білесің. Жұмбақтарды шеше отырып, ол Жердің қай қабығына жататынын анықта.
Кіріктірілген бөлім
(4 минут)
Рефлекциялық бағалау кезеңі
(7 минут)
-
топ:
2. Адасқан әріп?
В А Л П И Э К Т - Эвкалипт
Н С А А Н В А - Саванна
Е Г У К У Р Н - Кенгуру
О Ц К О С К Ш Ю - Косцюшко
Х Д А Е И Н - Ехидна
А Л А К О - Коала
Н О Г Д И - Динго
И В И К - Киви
М Э У - Эму
2-топ: Мәтінді толықтыр.
Ең кішкентай материк
Ең оңтүстіктегі материк
Ең жазық материк
Жануарлар дүниесі ерекше материк
Бір ғана мемлекет орналасқан материк
3- топ: Аустралия қай мұхиттармен қоршалған оларды көрсет
Тынық мұхиты және Атлант мұхиты
Үнді мұхиты және Солтүстік мұзды мұхиты
Атлант мұхиты және Үнді мұхиты
Тынық мұхиты және Солтүстік мұзды мұхиты
Тынық мұхиты және Үнді мұхиты
-
4-топ: Семантикалық карта
Атауы
Арал
Астана
Биік нүкте
Тау
Өсімдік
Жануар
Көл
Өзен
1
Эйр
2
Тасмания
3
Кенгуру
4
Эвкалипт
5
Муррей
6
Мыс, никель
7
Эму түйеқұсы
8
Косцюшко
9
Канберра
10
Ж.Гвинея
Стикерлеріне сабақтың рефлексиясын жазып, жапсыру.
-
Қандай жаңа ақпарат алдым
-
Не қызықты болды?
-
Мен өзімді қалай сезіндім?
-
Қалай жұмыс жүргіздім?
-
Қандай қиыншылықтыр болды?
Өзім үшін не білдім, не алдым?
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау
Смайликтер
Стикерлер, қабырға газеті
Интерактивті тақта Флипчат
Үй жұмысы
Үй жұмысы
(1 минут)
1.Жер құрылысы туралы
қосымша материалдар дайындап келу.(Өздігінен іздену).
2. Тақырып бойынша тест құрастыру.
Үй тапсырманы жазып алу.
дайындап келу.(Өздігінен іздену). Тест құрастыру.