7


  • Учителю
  • 9-Сынып Қазақстанның экономикалық географиясы «Экономикалық және әлеуметтік география пәні» бөлімі бойынша сабақты орта мерзімді жоспарлау кестесі

9-Сынып Қазақстанның экономикалық географиясы «Экономикалық және әлеуметтік география пәні» бөлімі бойынша сабақты орта мерзімді жоспарлау кестесі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қазақстанның экономикалық географиясы пәні «Экономикалық және әлеуметтік география пәні» бөлімі бойынша сабақты

орта мерзімді жоспарлау кестесі (6 сабақ)

9 сынып /14-15 жас/

Жалпы мақсаты: Оқушылардың Қазақстан Республикасының экономикалық-географиялық жағдайы, экономикалық және табиғи ресурстық әлеуеті туралы жалпы білімдері тереңдетіледі. Топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастыққа үйренеді, сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамытады, өздігінен білім алуға, өзіне сыныптастарына сыни көзбен қарап бағалай білуге үйренеді.


Сабақтың тақырыбы:

Мақсаты:

Нәтижесі:

Оқушыларға арналған тапсырмалар мен әдіс-тәсілдер

Жұмыстың барысы

Қолданылған модульдер



Негізгі ресурстар

1

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

«Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы.

Мақсаты:

«Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы туралы түсінік алады.

Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамытылады.

Өзара ынтымақтастыққа, бірлікке үйренеді.

Нәтижесі:

«Экономика», «экономикалық жүйе» жайлы түсініктері кеңейеді.

Оқыту үрдісінде оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сенімдері, оқушының білімге ынтасы артады.

1.«Неге» тренингін өткізу

Ынтымақтастық атмосферасын құру

2.Топқа бөлу («фигуралар» таңдау арқылы 3 топқа )

Топ құру.

Топбасшылар тағайындау.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық.

Түрлі фигуралар

3. Өткенді қайталау

«Ыстық орындық» стратегиясы

Оқушылар өткен сабаққа байланысты әрбіреуі бір-бір сұрақтан жазып қобдишаға салады. Жеребе бойынша 1 оқушы ортадаға орындыққа келіп отырады. Қобдишаға салынған сұрақты таңдау арқылы сол сұраққа жауап береді. Жауап бере алмаса келесі оқушы алмастырады. Осылайша бірнеше оқушыдан үй тапсырмасын тексеру

1.Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту


Қобдиша, сұрақтар жазылатын парақшалар, номерлер жазылған қағаздар

4. Мағынаны тану

«Галареяда ой шарлау»

Ең алдымен бұл тақырып бойынша әр топ оқулық мәтінін пайдалана отырып оқып шығады, ойларын плакатқа түсіреді.. Содан соң галареяда ой шарлау арқылы топтар бірін-бірі толықтырады. Соңынан әр топтан 1 оқушы шығып, ортада қорғайды

1.Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту

7.Білім берудегі басқару мен көшбасшылық.

Плакат, маркер

5. Ой толғаныс

Параграфтың соңындағы тапсырмалар бойынша

Параграфтың соңындағы 1-3 тапсырмаларды орындайды

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту

7.Білім берудегі басқару мен көшбасшылық.

оқулық

6. Бағалау.

топбасшылар бағалайды

3. Білім беру үшін бағалау

Бағалау парағы

7. Үйге тапсырма:


2

Өтілетін күні:

Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның экономикасы: дамуының негізгі кезеңдері, ел шаруашылығының өткені Мақсаты:

Қазақстан экономикасы дамуының негізгі кезеңдері, соның ішінде ел шаруашылығының өткені туралы түсінік алады. Картамен, атласпен жұмыс жасау дағдылары дамиды



Нәтижесі:

Қазақстан экономикасы дамуының негізгі кезеңдері, соның ішінде ел шаруашылығының өткені жайлы түсініктері кеңейеді.

Топпен жұмыс жасап, өзін-өзі бағалауға үйренеді.

1.Ұйымдастырушылық кезең. «Егер мен...» тренингін өткізу

Жақсы көңіл-күй орнату, сыныпты ретке келтіру

2. Топқа бөлу. Түрлі суреттер арқылы 3 топқа бөлу.

Топ құру. Әр топтың топ басшылары тағайындалады

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

Түрлі фигуралар

4. «Миға шабуыл» стратегиясы.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау түрлі сұрақтар беру арқылы.

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.


5. Мағынаны тану

«Галареяда ой шарлау»

Ең алдымен бұл тақырып бойынша әр топ оқулық мәтінін пайдалана отырып оқып шығады, ойларын плакатқа түсіреді.. Содан соң галареяда ой шарлау арқылы топтар бірін-бірі толықтырады. Соңынан әр топтан 1 оқушы шығып, ортада қорғайды

1.Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту

7.Білім берудегі басқару мен көшбасшылық.

Плакат, маркер

6.Ой толғаныс. Параграфтың соңындағы тапсырма-

ларды орындау

Параграфтың соңындағы 1-3 тапсырмаларды орындайды

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту


оқулық

7. Бағалау

Топбасшылар бағалайды

3. Оқыту үшін бағалау

Бағалау парақшасы

8. Үйге тапсырма беру


3

Өтілетін күні:

Сабақ тақырыбы:

Қазіргі Қазақстанның экономикалық әлеуеті және болашағы

Мақсаты:

Қазақстанның экономикалық әлеуеті және экономика дамуының болашағы туралы түсінік алады .



Нәтижесі:

Қазақстанның экономикалық әлеуеті және экономика дамуының болашағы жайлы түсініктері кеңейеді.Оқыту үрдісінде оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сенімдері, оқушының білімге ынтасы артады.

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Сыныпты ретке келтіру, жақсы көңіл-күй орнату.

2. Топқа бөліну.

Цифрлар арқылы 3 топқа бөлу

Ауыстырылған құрамымен топ құру.

Топбасшылар тағайындау.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

1,2,3 цифрлары жазылған қағаздар

3. Өткенді қайталау:

тест сұрақтары мен тапсырмалар бойынша

Тест тапсырмаларын орындайды


оқулық

4. «Миға шабуыл» стратегиясы

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау түрлі сұрақтар беру арқылы

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.


5. Мағынаны тану. Топтық жұмыс және «Елші» стратегиясын қолдану

Ең алдымен бұл тақырып бойынша әр топ оқулық мәтінін пайдалана отырып, өз ойларын плакатқа түсіреді, Содан соң «Елші» стратегиясын қолдану.

(Жаттығудың сипаттамасы:

Топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтып береді)

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Плакат, маркер, оқулық, атлас, карта.

6.Ой толғаныс. Параграфтың соңындағы тапсырма-

ларды орындау

Параграфтың соңындағы 1-3 тапсырмаларды орындайды

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту


оқулық

7. Бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды

3. Оқыту үшін бағалау


8. Үйге тапсырма беру


4

Өтілетін күні:



Сабақ тақырыбы:

Қазақстан әлем картасында



Мақсаты:

Қазақстанның жалпы әлем картасында алатын орны, көршілес мемлекеттері, мемлекеттік формасы туралы түсінік алады.Картамен, атласпен жұмыс жасау дағдылары дамиды.

Ынтымақшыл болуға үйренеді.



Нәтижесі:

Қазақстанның жалпы әлем картасында алатын орны, көршілес мемлекеттері, мемлекеттік формасы жайлы түсініктері кеңейеді.

Оқыту үрдісінде оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сеніміндері, оқушының білімге ынтасы артады.

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты ретке келтіру, жақсы көңіл күй орнату

2. Тест сұрақтары арқылы

Тест тапсырмаларын орындайды


оқулық

3. Мағынаны тану

«ББҮ» стратегиясы

Бұл тақырыпты «ББҮ» стратегиясы бойынша өткізу.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім


Ең алдымен оқушылар жеке «Білемін» графасын 2 минут ішінде толтырып шығады. Содан соң жұппен талқылайды, кейін топқа салады. Әр топтан 1оқушы ортаға салады.

Содан соң «Білгім келеді» графасын толтырады 1 минутта.

Оқушылардың білгісі келетін сұрақтарын интербелсенді тақтаға жазып қою. Бұдан соң осы сұрақтардың жауабын кітаптағы мәтін бойынша іздеу. Ол үшін топтарға мәтіндерді бөліп беру. Әрбір топ өздеріне берілген мәтіндер бойынша жұмыс жасап, ойларын плакатқа түсіреді. Соңынан топтардан баяндамашы шығып түсіндіреді. Болған соң оқушылар не үйренгендігі жайлы «Үйрендім» графасын толтырады.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.



Карта, атлас, оқулық

4. Ой толғаныс

«Географиялық диктант» арқылы

Географиялық диктант жазады

5. Бағалау

Топбасшылар бағалайды

3.Білім беру үшін бағалау

Бағалау парағы

6. Үйге тапсырма беру.



5

Өтілетін күні:



Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайы.

Мақсаты:

Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайы, оның плюстері мен минустері туралы түсінік алады

Нәтижесі:

Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдай, оның плюстері мен минустеріне баға бере алады.

Оқыту үрдісінде оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сеніміндері, оқушының білімге ынтасы артады.

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты ретке келтіру, жақсы көңіл күй орнату

2. Топқа бөліну.

«Астана көріністері» суреттерін құрау арқылы 2 топқа бөлу

Ауыстырылған құрамымен топ құру.

Топбасшылар тағайындау.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

«Астана көріністері» суреттері

3. Өткенді қайталау. Тест сұрақтары арқылы

Тест тапсырмаларын орындайды



оқулық

4.Мағынаны тану. Топтық жұмыс

Әрбір топ өздеріне берілген мәтіндер бойынша жұмыс жасап, ойларын плакатқа түсіреді. Соңынан топтардан баяндамашы шығып түсіндіреді. Болған соң оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Плакат, маркер, оқулық, атлас, карта.

5.Ой толғаныс. Параграфтың соңындағы тапсырма-

ларды орындау

Параграфтың соңындағы 1-3 тапсырмаларды орындайды

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту



оқулық

6. Бағалау

Сабаққа қатысына қарай бағаланады.

3. Оқыту үшін бағалау



7. Үйге тапсырма беру



6

Өтілетін күні:



Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті

Мақсаты:

Қазақстанның табиғи -ресурстық әлеуеті туралы түсінік алады



Нәтижесі:

Қазақстанның табиғи -ресурстық әлеуетіне шаруашылық баға бере алады. Оқыту үрдісінде оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сеніміндері, оқушының білімге ынтасы артады.

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты ретке келтіру, жақсы көңіл күй орнату



2. Топқа бөліну. Мақалды құрау арқылы

Ауыстырылған құрамымен топ құру.

Топбасшылар тағайындау.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

Сөздер жазылған парақшалар

3. Өткенді қайталау. Тест сұрақтары арқылы

Тест тапсырмаларын орындайды



оқулық

4.Мағынаны тану. Топтық жұмыс

Әрбір топ өздеріне берілген мәтіндер бойынша жұмыс жасап, ойларын плакатқа түсіреді. Соңынан топтардан баяндамашы шығып түсіндіреді. Болған соң оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

7. Білім берудегі басқару мен көшбасшылық

5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Плакат, маркер, оқулық, атлас, карта.

5.Ой толғаныс. Параграфтың соңындағы тапсырма-

ларды орындау

Параграфтың соңындағы 1-3 тапсырмаларды орындайды

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту



оқулық

6. Бағалау

Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау

3. Оқыту үшін бағалау



7. Үйге тапсырма беру





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал