- Учителю
- 5-сынып. Жаратылыстану пәні. Теңіздер мен көлдер
5-сынып. Жаратылыстану пәні. Теңіздер мен көлдер
Пәні: Жаратылыстану
Сабақтың тақырыбы: § 22 Теңіздер мен көлдер
Сабақтың мақсаты: Теңіздер мен көлдер туралы және шеткі және ішкі теңіздері туралы сипаттама беру. Шығанақ, бұғаз жайлы анықтама беру.
Күтілетін нәтиже:
-
Оқушылар жаңа білім алады.
-
Ынтымақтастық атмосферасы орнайды.
-
Қызығушылықтары артады.
-
Сыни ойлау дағдылары артады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Дифферен-циация
Баға-лау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Амандасу тренингі
Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысу
Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Әр топ топ басшысын, хатшысы, репортер, тәлімгер сайлайды.
Топқа бөліну тренингі
Үй тапсырма-сын сұрау:
1.Дүниежүзілік мұхит дегеніміз не?
2.Көлемі жағынан ең үлкен және ең терең мұхит жайлы түсінік беру.
3.Қай мұхиттың суының температурасы жылы?
4.Төрт мұхит туралы айтып беріңдер.
5.Батыс жарты шарлар картасына қарай отырып, бұл аймақтың негізгі бөлігін қандай мұхит алып жатқанын анықта.
Номенклатура
Мұхиттар:
-
Тынық мұхиты
-
Атлант мұхиты
-
Үнді мұхиты
-
Солтүстік мұзды мұхиты
Құрықтар (материктер):
-
Еуразия
-
Африка
-
Солтүстік Америка
-
Оңтүстік Америка
-
Аустралия
-
Антарктида
Өзендер:
-
Ніл
-
Амазонка
-
Ертіс
Көлдер:
-
Байкал
-
Каспий
Аралдар:
-
Гренландия
-
Мадагаскар
Таулар:
-
Гималай
-
Эверест шыны немес Джамалунгма
Оқушылар жауабы тыңдалады.
Диалогтық әдіс, сұрақ-жауап.
Ой шақыру:
Теңіз бен көл суларының адам өмірінде маңызы қандай?
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Диалогтық әдіс. Сыни ойлау дағдыларын арттыру
Жаңа сабақ барысы:
Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатын таныстыру. Түсіндіру жоспары:
-
Теңіз дегеніміз не?
-
Ішкі теңіздер.
-
Шеткі теңіздер.
-
Шығанақ
-
Бұғаз
Оқушылар жаңа сабақтың мазмұнымен танысады.Қажетті ақпараттарды дәптерге жазып алады. 59-беттегі кестеге талдау жасайды.
Оқулық. Ғаламтор мәліметтері.
Картамен жұмыс:
Кескін картаға үлкен теңіздердің аттарын жазуға нұсқаулық беру.
Оқушылар өз беттерімен жұмыс жасайды.
Сабақты бекіту:
Оқушылар топта төмендегі тапсырмаларды орындайды:
Деңгейлеп оқыту. Өз бетімен жұмыс. Топтық жұмыс.
Топтық бағалау
Үйге тапсырма
§22 оқу, Кескін картаға шығанақтар мен бұғаздарды түсіріп келу.
Кері байланыс:
Оқушылар не үйренгендерін және не үйренгісі келетіндерін жазып береді.