7


'Ай- Жердің серігі' ҚМЖ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 5 а, б

Күні: Бекітемін:

Сабақтыңтақырыбы


Ай -Жердің серігі

Мақсаты

1.Оқушыларға Ай-Жердің серігі екендігін, аспан денесі есебінде оның ерекшеліктерін түсіндіру.

2. оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, танымдық қызығушылығын ояту, алған білімін өмірде пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру

3. Оқушыларды бірігіп жұмыс жасауға, табиғатты аяулауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгеру кезеңі

Сабақтың әдісі.

Бағдарлау, түсіндіру, салыстыру, топтастыру


Күтілетін нәтижелер

Тарау бойынша алған теориялық білімдерін күнделікті өмірде қолдана алады.

Шығармашылық деңгейі көтеріледі.

Ізденушілік белсенділіктері дамиды.


Керекті жабдықтар

Интер белсенді тақта, слайд, флипчарт, маркерлер, стикерлер, жетістік ағашы

Сабақбарысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті


  1. Кіріктірілген бөлім. Бағдарлау-мотивациялық кезең

Оқушылармен амандасу, түгендеу: оқушылардың зейінін сабаққа аудару


Тест

  1. Жер-Күннен.... болып орналасқан.

А)1 В) 2 С) 3

  1. Жердің пайда болуына.... миллиард жыл кетті.

А) 5 В) 3 С) 7


  1. Жер пайда болған....

А) шаң-тозаңнан, газдар, мұзадар , тау жыныстарының сынықтары В) жұлдыздан С) судан, топырақтан

4.Жаңартау атқылағанда жер бетіне не төгіледі?

А) ыстық су В) лава С) ыстық топырақ

5. Географиялық қабық құрамын ата...

6.Жер көлесі бойынша .... орында

А)3 В)4 С)5

7. Жер шарының өлшемін алғашқы ашқан ғалым

А) Эратосфен В) Бруно С)Коперник

8. жердің радиусын анықтаған ғалым

А) Эратосфен В) Бруно С) Жан Пикар

9. Жердің полярлық радиусы

А) 6357 км В) 3654 км С)6358 км

10.Жердің салмағы мен көлемі

А) 5976*10 кг, 510 млн.км В) 5976*10 кг, 500 млн.км С) 6976*10 кг, 510 млн.км

11. Беті барлық бөлігінде тартылыс күшіне перпендикуляр болатын пішінді ... деп атайды

А) геоид В) эллипс С)шар


Бағалау 11-10-5

9-7-4

6-5-3

Сұрақ-жауап

-не себебтен Айды Жердің серігі деп атайды?

( тартылыс күші, толысу, жаңа ай, толық ай, айдың фазалары, айдың тұтылуы деген ұғымдарға анықтамам беру, түсіндіру.

Амандасады, сабаққа дайындалады



Тест орындайды

Сараланған бөлім

Операциялық-орындаушылық кезең


1.Топтық тапсырма: Оқулықпен жұмыс

1- тапсырма: айдың қашықтағы, ерекшеліктері және олардың зерттеулері туралы сипаттап жазу.

  1. Айдың фазаларының ауысу себебі неде?

  2. Туған айды суреттеу

  3. Теңіздің толысуына айдың әсері бар ма?

  4. Не себепті Айдың көлемі біз үшін Күнмен бірдей болып тұрады?

  5. О. Армстронг деген кім?


Оқылықтағы мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды

Оқушылардың пікілері тыңдалады.

Кіріктірілген бөлім. Рефлексиялық-бағалау кезең

Жұмыс дәптерімен жұмыс

Өзін-өзі бағалау

Рефлексия «жетістік ағашы»

Үйге тапсырма: Армстронг туралы мәлімет әкелу

Дәптермен жұмыс орындайды


Оқушылар жапыраққа аты-жөнің жазып, сабақта кездескен қиыншылықты төменгі бөлігіне, ал жетістігін жоғары бөлігіне жазып , ағашқа іледі

Сабақтың табыс критерийлері бойынша бағаланады.


Үй тапсырмаларын дәптерге , күнделікке жазады





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал