- Учителю
- Қысқа мерзімді жоспар Орал таулары
Қысқа мерзімді жоспар Орал таулары
</<font face="Times New Roman, serif">Пәні География |
8 сынып | |||
Сабақтың тақырыбы: Орал | ||||
Сілтеме: |
| |||
Сабақтың мақсаты: Орал (Мұғалжар) физикалық-географиялық аймақтың негізгі ерекшелігі мен оған кіретін негізгі таулар мен бастау алатын өзендерді анықтау. Оқушылардың шығармашылық қиялын дамыту, қызмет көрсету саласына үйрету және пәнге деген қызығушылығын арттыру, тапсырмалар беріп, оқушылардың даму қабілетін дамыту.
| ||||
Нәтиже: |
Орал (Мұғалжар) физикалық-географиялық аймақтың негізгі ерекшелігі мен оған кіретін негізгі таулар мен бастау алатын өзендерді анықтау. Оқушылардың шығармашылық қиялын дамыту, қызмет көрсету саласына үйрету және пәнге деген қызығушылығын арттыру, тапсырмалар беріп, оқушылардың даму қабілеттері арттырылатын болады. | |||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ | |||
Әдіс-тәсілдері: |
АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту | |||
Пәнаралық байланыс: |
Тарих,әдебиет , музыка | |||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Оқушыларды 3 топқа бөлеміз. Әр топ өздеріне берілген
тапсырма арқылы жаңа сабақты постер қорғау арқылы түсіндіріп,
баяндайды. ІІ ТОП. Орал(Мұғалжар) климаты мен су қоры. ІІІ ТОП. Орал(Мұғалжар) пайдалы қазбалары мен тіршілік дүниесіне сипаттама беру.
|
| |||
Қызығушылықты ояту (7мин.) | ||||
II кезең. Сұраққа жауап (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
|
Оқушылардың қаншалықты тақырыпты түсінгендерін білу мақсатында әр топ өз тақырыптары бойынша 3сұрақтан дайындайды.
| |||
Сергіту сәті. (10 мин) Мақал- мәтел жалғастырыңыз. 1.Бұлақ көрсең көзін аш. 2.Тау мен тасты су бұзар, адамзатты сөз бұзар. 3.Батаменен ел көгерер, жаңбырменен жер көгерер. 4.Көп түкірсең, көл болар.
Сулы жер құрақсыз болмас 6.Көлдің көркі құрақ, Таудың көркі бұлақ.
| ||||
ІІІ кезең. Картамен жұмыс. (10 мин)
| ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Жаңа сабақты бекіту (10 мин) Тест тапсырмалары «Таным таразысы» 1.Сарыарқаның биік нүктесі? А.Бесшоқы Ә.Ұлытау Б.Ақсораң
А.Ойыл,Ырғыз Ә. Есіл,Нұра Б. Ертіс,Бұқтырма
А. Торғай Ә. Үстірт Б. Бетпақдала
А. Мұнай,газ Ә. Темір,мыс Б. Никель, хром 5.Сарыарқаның ең биік тауы А. Қызыларай Ә. Шыңғыстау Б. Баянауыл 6.Мұғалжар тауының ең биік нүктесі. А. Үлкен боқтыбай. Ә. Ақсоран. Б. Шыңғыстау 7.Мұғалжар тауының ұзындығы. А. 650. Ә. 450. Б. 540. 8.Мұғалжардан бастау алатын өзен. А. Сарысу. Ә. Есіл. Б. Ырғыз. 9.Мұғалжар тауы неше жотаға бөлінеді. А. 3 Ә. 5 Б. 2 10.Мұғалжар тауы осы металға бай. А. Никель. Ә. Қорғасын. Б. Вольфрам. 11.Мұғалжарда жауын-шашынның орташа мөлшері неше мм? А. 500 Ә. 300 Б. 600 12.Біршоғыр бойында қандай пайдалы қазбаның кені бар? А. Мұнай. Ә. Алтын. Б. Көмір. 13.Мұғалжарда топырақтың қандай түрі басым? А. Қара топырақ Ә. Қара қоңыр. Б. Сұр қоңыр топырақ 14.Мұғалжардың қай беткейінің біраз бөлігі егіншілікке пайдаланылады? А. Батыс. Ә. Шығыс. Б. Оңтүстік 15.Мұғалжарда неше табиғат зонасы кездеседі? А. 4 Ә. 2 Б. 3 Жауаптары: 1.Б,2.Ә,3.А.,4.Ә,5.А.,6.А.7.Ә 8.Б. 9.Б.10.А.11.Ә.12.Б. 13.Ә.14.А. 15.Б |
Оқушылар белсене қатысады.
| |||
Ой толғаныс (4 мин.) | ||||
Ақпарат тақырыбында 5 жолды өлең жазу |
«Біз және ақпарат» өлең құрастырады | |||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) |
Сұрақтарға жауап береді. | |||
Бағалау (2 мин.) | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | |||
Үйге тапсырма (1 мин.) | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Үйге 12-16 беттердегі §2. «Информатика және Ақпарат» тақырыбын оқып келу. |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | |||
Рефлексия (2 мин.) | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |