7


  • Учителю
  • «Қазақстанның геологиялық даму тарихы мен тектоникалық құрылымы» тақырыбында сабақ жоспары.

«Қазақстанның геологиялық даму тарихы мен тектоникалық құрылымы» тақырыбында сабақ жоспары.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Аханова Жибек Жасулановна

№20 орта мектептің

география пәні мұғалімі


Тақырыбы: «Қазақстанның геологиялық даму тарихы мен тектоникалық құрылымы».

Мақсаты: Қазақстанның геологиялық даму тарихы мен тектоникалық құрылымы жөнінде мағлұмат ала отырып, сыни тұрғыдан ойлауда түсініктерін қалыптастыру және өз ойларын еркін түрде жеткізуді дамыту.

Міндеттері: - Қазақстанның геологиялық даму тарихы білу;

- Тектоникалық құрылымы жөнінде мағлұмат алу;

-Өз көзқарасын білдіріп пікір айтуға дағдыландыру;

-Сыни тұрғыдан ойлауда түсініктерін қалыптастыру ;

- Ынтымақтастық атмосфера құру;

- Сенімді қарым-қатынас орнату

Модуль: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау».

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Радиоға қоңыраулар шалу», «Құрастырғыш», Диалогтық әңгіме - сұрақ-жауап, «Көршіне әңгімелеп беру» әдісі, «Карусель» әдісі, «Бұл мәлімет шыңдық па, немесе жалған ба?», «Тауып көр» әдісі

Рефлексия «Найзағай, бұлт» әдісі


Бағалау: : «Үш жұлдыз, бір тілек» әдісі

Уақыты

Сабақ

кезеңдері

Жоспар мазмұны.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: Бұл іс-әрекеттер үшін маған не керек?

Кіріспе


Психологиялық ахуал . Сыныптың топқа бөлінуіне ықпал жасау.


Мұғалім оқушылармен амандасады. «Ыстық алақан» стратегиясы арқылы сәттілік тілеу.

Оқушылардың көңіл күйлерін сұрау.

Топқа «Суретті сәйкестендіру» арқылы бөлу. Суретті сәйкестендіргеннен кейін төрт топқа бөлінеді. Суретті сәйкес шыққаны бір топқа жиналады.

Назарларын сабаққа аудару.


Шеңбер құру арқылы оқушылар бір - біріне тілек тілейді.

Бүгінгі күндегі көңіл-күйлерін басбармақ, бес саусақ, үш саусақ арқылы білдіреді.

Топқа суреттерді сәйкестендіру арқылы бөлінеді.

Нәтижесінде: оқушылар сәлемдеседі, көңіл күйін басбармақ,бес саусақ, үш саусақ арқылы көрсетеді, топқа бөлінеді, топқа ат қояды.

Өте жақсы!


Топтың аты жазылған парақша, сурет қиындылары.


Білу


Үй тапсырмасы

«Радиоға қоңыраулар шалу» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру


Үйге «Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте» оқып келуге берілді. Сабақтың тақырыбын айта отырып оқушылармен диалог құру.



Төрт қонақ таңдалып алынады. Құрдастар аудиториясы сұрақтарымен «қайта қайта қоңырау шалады.

Қай жылы болды?

Қайда болды?

Қалай болды?

... дегеніміз не?

Атап көрсетіңіз.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Нәтиже: Мұғалім мен оқушы арасында диалог құрылады, оқушылар ойынға қатыса отырып қызығады.


Өте жақсы!




Негізгі бөлім


Түсіну

Қолдану «Құрастырғыш» әдісі


Геохронологиялық кестені құру.


Оқушылар өз бетімен геохронологиялық кестені құрастырады да таза ақ параққа жабыстырады.

Бір-бірлерін тексереді.


Интербелсенді тақта, қиынды қағаздар, желім, А4 қағазы

Сыни тұрғыдан ойлануды үйрету модулі бойынша

қызығушылықты ояту

«Көршіне әңгімелеп бер»,

«Карусель» әдісі.


Мәліметтерді жинақтайды және өз ойлары туралы қысқаша тізім жасайды. Жұппен жұмыс жасау, топпен жұмыс жасау.



І топ Қазақстанның геологиялық даму тарихы

ІІ топ Тектоникалық құрылым

Мәтінді оқиды. Жұптық жұмыс жүргізеді (пікір алмасады), өз ойларын жазып талқылайды. Мәліметтерді жинақтайды, өз ойларын білдіреді, пікір алмасады.



Топтық жұмыс жүргізеді.

Әр терминге жауаптарын беріп түсіндіреді.

Нәтиже:Оқушылар мәтінді оқиды. Тақырып бойынша мағлұмат алады, бірін - бірі толықтырады, пікір алмасады.

Әр топ бірін бірі бағалайды Әр топта өздерінің түстері болады.




Оқулық, маркер, флипчарт қағазы


Сергіту сәті.

«Шеңберде тұрып массаж жасау»

Қатысушылар шеңберде тұрып, бір-біріне массаж жасайды. (Мысалы: жер жыртамыз, майдалаймыз, қопсытамыз, арам шөп т.с.с) Екінші жаққа айналып массаж жасауды жалғастырамыз.

Нәтижесінде: Оқушылар бір-біріне массаж жасайды, демалып қалады. Оқушылар сергіп, сабаққа деген қызығушылығы оянады.

Қорытынды:


«Бұл мәлімет шыңдық па, немесе жалған ба?»,

«Анықтап көр» әдісі


Әр топқа мәліметтер келтіреді бүгінгі сабаққа байланысты, ал келесі топ ол шыңдық па, әлде жалған ба анықтайды.

Әр топқа мәліметтер келтіреді бүгінгі сабаққа байланысты, ал келесі топ ол шыңдық па, әлде жалған ба анықтайды.

Картамен жұмыс (платформалар мен қатпарлы аймақтарды анықтау тектоникалық және физикалық карталар бойынша)


Бүгінгі тақырыпқа байланысты оқушылар әр түрлі мәліметтер келтіреді, ал келесі топ оны қаншалықты дұрыс екенің анықтайды.

Нәтижесінде: Тапсырма орындау барысында қызығушылықтары артады, ізденеді.

Тамаша!


Оқулық



Рефлексия

Бүгінгі сабақты түсінгендігі жайында стикерлерге жазыды. Бағдаршам түстеріне іледі.

Нәтижесінде: Стикерге көңіл-күйлерін білдіреді, сабаққа байланысты ойларын жазады әрі тиісті түске жабыстырады.


Парақшалар



Үй жұмысы

Дәуірлер

Қазақстанның жер бедеріндегі өзгерістер



Параграфты оқиды, тапсырманы орындайды





Бағалау: «Үш жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы



Нәтижесінде: Топаралық бағалау жүреді.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал