- Учителю
- Конспект уроку №19 Тема. Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера, підземні води і їх гідрологічні особливості. Використання водних ресурсів.
Конспект уроку №19 Тема. Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера, підземні води і їх гідрологічні особливості. Використання водних ресурсів.
Урок 19 7клас Дата____________
Тема. Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера, підземні води і їх гідрологічні особливості. Використання водних ресурсів.
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості вод суходолуАфрики; систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості; продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта Африки, фізична карта світу, атласи, картини природи Африки, слайди для мультимедійної дошки.
Опорні та базові поняття: Ніл - найдовша річка світу; Конґо - друга за повноводністю річка у світі; Танґаньїка - друге за глибиною озеро у світі; артезіанський басейн Сахари - один з найбільших у світі, річка і її частини; озера і їх типи за походженням озерних улоговин.
Географічна номенклатура: річки: Ніл, Конґо, Ніґер, Замбезі, Оранжева;озера: Вікторія, Танґаньїка, Ньяса, Чад; водоспад: Вікторія.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
• Назвіть види вод суходолу?
• Як залежить водний режим річок від їх живлення?
• Яку частку від загальної кількості води на Землі складає прісна вода?
• Чи вичерпуються запаси прісної води?
• Які води належать до внутрішніх?
• Від яких компонентів природи залежить густота річкової сітки?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом «Мікрофон»
• З якою метою вивчається тема?
• Чи зможуть учні знання теми використати в подальшому?
• Чому вода - найцінніший мінерал на Землі?
• Яке значення вода має для окремих регіонів Африки?
IV. Вивчення нового матеріалу.
«Навчаємось з картою»
-
Знайдіть на карті великі річки Африки. Визначте, до басейнів яких океанів вони належить.
Річка - Басейн океану.
Річки Африки належать до трьох басейнів: Антлантичного, Індійського океанів та внутрішнього стоку.
Дивовижне відкриття зробили учені в 1958 р. За допомогою радіоізотопів ними була виявлена річка, що протікає під Нілом. Причому її середньорічна витрата води в 6 разів більша, ніж у Нілу, і складає близько 500 км3.
Дві щонайдовші річки у світі - це Ніл, що впадає в Середземне море, і Амазонка в Південній Америці, що впадає в Атлантичний океан. Географи дотепер сперечаються, яка з них довша. Більшість віддає перевагу Нілу, вважаючи його довжину рівною 6670 км, а Амазонки - 6448 км.
-
Знайдіть на карті озера Африки. Спробуйте визначити як вони утворилися.
На континенті є озера, що виникли у прогинах давнього фундаменту платформи. Вони порівняно неглибокі, наприклад озеро Вікторія. Озеро Вікторія - найбільше в Африці і друге за площею (68 тис. км2) прісноводне озеро світу. На відміну від озера Танганьїка, береги цієї мілководної водойми переважно низькі, порізані затоками.
У районах вулканічної діяльності трапляються озера, що з"явилися внаслідок підгачування гірських долин лавовими потоками. До таких водойм належить озеро Тана. Воно невелике за площею, але глибоке.
Залишком давнього моря є озеро Чад. У нього впадали великі в минулому річки Центральної Сахари. Тепер воно живиться тільки двома річками, головна з них - Шарі. Коли на Шарі повінь, Чад майже втричі збільшує свою площу. Жодна річка не витікає з озера, проте воно прісноводне. Сіль звідси виноситься підземними водами в сусідні улоговини.
Вважається, що найбільше у світі підземне озеро знаходиться на глибині 60 м в Намібії (Африка), в печері Драхенхаухлох. Воно виявлене в 1986 році. Площа його акваторії складає більше 2 га, максимальна глибина - 90 м.
Як на карті відрізняються позначення озер? За якою ознакою?
Озеро Чад є безстічним, тому що жодна річка з нього не витікає. Однак воно прісноводне. Чому?
1. Прийом «Творча лабораторія»
Учні, об'єднавшись у групи, визначають за допомогою карт атласу річки Африки та тип їх живлення.
Незважаючи на чисельність річок і озер в Африці її населення часто переживає справжній «водний голод». Чому?
2. Прийом «Мандрівка»
Учні запрошують клас у мандрівку, розповідаючи цікавий додатковий матеріал про водні об'єкти материка - річки, озера, водоспади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Зробіть схему
Значення річок та озер
В житті природи В житті людини
1. 1.
2. 2.
3. 3.
Гра «Подорож річками Африки»
Учні об'єднуються у 3 групи. Кожна група одержує картку із запитаннями і завданнями, відповіді на які подаються письмово
Картка 1.
-
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 8 пн.ш., 12 зх. д.
-
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
-
Укажіть напрямок течії річки.
-
Через які кліматичні пояси протікає річка?
-
Поясніть особливості водного режиму річки.
-
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
Картка 2
-
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 8 пн.ш., 32 сх. д.
-
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
-
Укажіть напрямок течії річки.
-
Через які кліматичні пояси протікає річка?
-
Поясніть особливості водного режиму річки.
-
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
Картка 3
-
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 12 пд.ш., 24 сх. д.
-
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
-
Укажіть напрямок течії річки.
-
Через які кліматичні пояси протікає річка?
-
Поясніть особливості водного режиму річки.
-
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
VІ. Підсумок уроку
1. Прийом «Естафета»
Учні по черзі показують на карті географічні об'єкти й одним реченням дають їх характеристику.
2. Прийом «Що? Де?»
Називають географічний об'єкт та коротко визначають місце його розташування.
VІІ. Домашнє завдання
• Опрацювати текст підручника.
• Визначте довжину річок Африки методом вимірювання довжин по звивистій лінії
• Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку