- Учителю
- Населення України: міграційні процеси в Україні (9 клас)
Населення України: міграційні процеси в Україні (9 клас)
Конспект уроку з географії
9 клас
Тема : Населення України: міграційні процеси в Україні
Епіграф : Люди не перелітні птахи, І їхнє переселення пояснюється не біологічними, а суспільними законами» ( М. М. Баранський )
Навчальна мета:
-
розширити та поглибити знання учнів про міграції;
-
сформувати систему знань про особливості міграційних процесів у сучасному світі;
-
привернути увагу учнів на проблеми внутрішніх міграцій , на переселенців та на причини їх виникнення ;
-
розвивати вміння, характеризувати напрями вітчизняних міграційних потоків, аналізувати текстові, картографічні та статистичні матеріали;
-
сприяти розвитку толерантного расового світогляду учнів;
-
виховувати почуття патріотизму та любові до рідної батьківщини.
Тип уроку : комбінований
Обладнання : підручники географії, атласи, зошити для практичних робіт, карта населення України, політична карта світу, графіки, статистичні данні про кількість, густоту, природних та механічний рухи, населення, комп'ютер, мультимедійна дошка
Опорні поняття : міграція, еміграція, імміграція, сальдо міграції, рееміграція, депортація (переселення).
Географічна номенклатура : Італія, Греція, Португалія, Іспанія, Німеччина, Велика Британія, Чехія, Польща, Росія, Ізраїль, США, Канада, Австралія.
Рекомендовані освітні технології: коопераційні, інтерактивні, проектні, ІКТ
Міжпредметні зв'язки: економіка, алгебра, правознавство, історія
Очікуванні результати :
• учень характеризує особливості міграційних процесів в Україні, називає класифікацію міграцій, пояснію причину внутрішніх та зовнішніх міграцій населення України, особливо під час проведення АТО;
• показує на карті країни з найбільшими за кількістю українськими діаспорами; наводить приклади зв'язків з українцями закордону;
• аналізує і будує секторні й стовпчикові діаграми.
Випереджувальні індивідуальні завдання учням:
1)підготувати інтерв'ю з учнями гімназії, яки тимчасово переїхали з зони проведення АТО»;
2) опрацювати статистичні показники кількості українських закордонних мігрантів ;
3) підготувати міні-проект «Ризики нелегальної міграції» та презентувати засобами Microsoft PowerPoint;
Структура уроку :
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
-
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
-
Вивчення нового матеріалу
-
Закріплення нових знань і умінь учнів
-
Підсумок уроку
-
Домашнє завдання
Хід уроку :
І. Організаційний момент
-
Привітання, перевірка відсутніх.
-
Настрій учнів до співпраці.
-
Доброго дня! Вітаю Вас, наполегливих, активних, небайдужих знавців географії.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів :
-
Дайте визначення поняттям : кількість населення, природний рух населення, природний приріст, народжуваність та смертність, депопуляція.
-
Назвіть основні ознаки розміщення населення України. Поясніть зв'язок природного та механічного рухів населення з його кількістю.
-
Чому у країні відбувається процес депопуляції.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності :
-
Населення, за цим простим, маловиразним словом приховуються долі багатьох тисяч людей, які жили сотні, тисячі років тому, живуть сьогодні й житимуть у майбутньому. Знання про кількість населення, його склад, природний рух, міграції, розміщення необхідні будь-які держави. Ці відомості описують процеси, цо відбуваються в країні, дозволяють прогнозувати кількість трудових ресурсів й аналізувати зміни в складі та структуру населення.
-
На перший погляд, у переміщенні людей важко знайти певні закономірності, бо досить складно знайти людину, яка прожила на одному і тому самому місці все своє життя. Відомий учений-географ М.М. Баранський стверджував: Люди - не перелітні птахи, і їхнє переселення пояснюється не біологічними, суспільними законами». Давайте визначимо, які закони спричиняють міграції та які наслідки має процес переселення людей
ІV. Вивчення нового матеріалу :
1)Експрес-огляд з теми «Міграції та їх класифікації з послідовним використанням завдань, надрукованих на картках :
(слово учителя)
-
Міграція населення - переміщення людей (мігрантів) через кордони тих чи інших адміністративно-територіальних одиниць зі зміною місця проживання назавжди або на більш-менш тривалий час.
-
Міграції класифікують за : причинами ( економічними, політичними, релігійними, національними, екологічними тощо), термінами (сезонними, тимчасовими, постійними, або безповоротними), масовістю ( одиничні і масові), дальністю (міжконтинентальними і внутрішньоконтинентальною); напрями (зовнішні та внутрішні), мотивами (примусові та добровільні), способами організації (організовані та неорганізовані), правовим статусом (легальні та нелегальні).
-
В Україні, як і в багатьох європейських країнах, протягом кількох десятиліть другої половини XX ст. основним напрямком внутрішніх міграцій було переміщення із села до міста, коли сільські жителі переїжджали на постійне місце проживання до міста.
-
Протягом двох останніх десятиліть внутрішня міграція в країні набула специфічних рис. Так, уповільнилося переселення із села до міста, а від 1992 р. навіть переважало переселення з міст до сільської місцевості. За наступні шість років завдяки міграційним процесам кількість сільського населення збільшилася більш ніж на 150 тис. осіб.
-
Ще одна характерна риса внутрішньої міграції пов'язана з аварією на ЧАЕС, яка призвела до значного відтоку населення з найбільш постраждалих областей. Це є однією з причин того, що кількість населення Чернігівської й Житомирської областей за останні 15 років скоротилася більш ніж на 10%
-
У цілому, у наш час міграційна активність міського населення значно вища за сільське, а найбільше мігрантів вибуває з малих та середніх міст, а прибуває до великих. Чим більшим є місто, тим більше населення прагне переїхати до нього, але найпривабливішою є столиця країни - Київ. Так, за 2007 р. до Києва прибуло 51 тис. осіб, а вибуло майже вдвічі менше. Додатне сальдо внутрішньої міграції також мали Харківська, Дніпропетровська, Одеська, Чернігівська області. Найбільше вибуло з Кіровоградської, Луганської, Сумської, Херсонської областей.
-
Маятникові міграції найбільш характерні для великих міст, у першу чергу для Києва, Харкова, Одеси, Донецька, Дніпропетровська, Львова. Завдяки цьому процесу трудові ресурси цих міст збільшуються, а жителі невеликих поселень, де обмежений вибір робочих місць, мають можливості для працевлаштування. У середині 90-х рр. минулого століття їхня інтенсивність знизилася через кризові явища в економіці, які призвели до закриття багатьох підприємств. Однак останнім часом потоки маятникової міграції знову збільшуються. Загалом можна виділити такі позитивні і негативні наслідки цього виду міграції.
-
Учитель демонструє плакат , виготовлений руками учнів :
2) Самостійна робота учнів.
3)Використання мультимедійної дошки
-
Демонстрація підготовлених учнями карт-схем з подальшим аналізом і висновками про основні напрямки міграцій (переміщень) і втрати населення України під час АТО.
-
Загальна кількість людей, які покинули свої будинки в результаті бойових дій на Донбасі, перевищили два мільйони. Більше половини з них в даний час знаходиться в інших регіонах України.?
-
«Згідно з даними управління верховного комісара ООН у справах біженців, за станом на 16 квітня 800 тисяч 961 українець подав запит на отримання притулку, дозволу на проживання або іншого легального статусу в сусідніх країнах», - йдеться в документі.
-
Майже 660 тисяч осіб офіційно зареєструвалися в Росії, ще 81 тисяча - в Білорусі. Кількість людей, які виїхали з Донбасу в інші регіони України, до 15 квітня 2015года досягло 1 мільйона 228 тисяч.
-
Інформація від учителя «Внутрішні міграційні потоки з Донбасу та проблеми переселенців» з використанням даних про вимушено переселених осіб станом на кінець 2015 року.
-
В Володарському районі тимчасово мешкають 246 дорослих і 98 дітей з непідконтрольних українській владі територій. В тому числі і в нашому навчальному закладі перебуває 13 дітей.
-
Перегляд 4 епізодів воєнних дій та труднощів життя переселенців з включенням трьох інтерв'ю учнів гімназії, які тимчасово опинилися на нашій (українській) території в Володарському районі внаслідок проведення АТО. (додаток 1-4, додаток 5( шукати у папці «додатки»))
-
Групова робота учнів (аналіз, дискусія, висновки і запис даних в зошитах)
Інформація від учнів :
-
Втрати української сторони :
Згідно з інтерв'ю Петра Порошенка Першому національному телеканалу, станом на 9 березня 2015 року загинуло 1549 українських силовиків.
Начальник головного управління Генерального штабу Збройних сил України Ігор Воронченко заявив, що втрати ВСУ з початку проведення військової операції склали 1915 осіб.
Згідно ж книзі пам'яті на 5 серпня 2015 року втрати всіх урядових формувань склали 2520 загиблих.
Також, згідно з офіційною інформацією РНБО і Генштабу української армії на початок березня 2015 року, 6226 військових отримали поранення, 968 одиниць бронетехніки було втрачено.
(з демонстрацією на мультимедійній дошці карти-схеми)
-
Аналіз статті в газеті :
Населення України в 2016 році
-
У 2016 році чисельність населення України зменшиться на -226 765 осіб і в кінці року становитиме 42 318 294 особи. Природний приріст населення буде негативним і складе 222 936 осіб. За весь рік народиться приблизно 446 723 дитини і помре 669 659 осіб. Якщо рівень зовнішньої міграції залишиться на рівні минулого року, то в слідстві міграційних причин чисельність населення зміниться на -3 829 осіб. Тобто, сумарна кількість людей, які покидають країну (емігрантів) буде переважати над кількістю людей, що в'їжджають в країну з метою довгострокового перебування (іммігрантів).
-
Динаміка зміни чисельності населення України в 2016 році
-
Нижче представлені коефіцієнти зміни чисельності населення України, розраховані нами для 2016 року:
-
Народжуваність: в середньому 1 224 дитини в день (51.00 за годину)
-
Смертність: в середньому 1 835 людини в день (76.45 за годину)
-
Міграційний приріст населення: в середньому -10 людина в день (-0.44 в годину)
-
Швидкість спаду населення України в 2016 році буде 621 чоловік в день.
Ознайомлення учнів з «Лічильником населення України» станом на 23-02-2016 22:56:56 :
42 511 358 -Чисельність населення
19 554 830 -Чисельність чоловічого населення (46.0%)
22 956 528 -Чисельність жіночого населення (54.0%)
66 391 - Народжене в цьому році
1 177 -народжене сьогодні
99 523 -Померло в цьому році
1 764 - померло сьогодні
-569 - Мігрувало в цьому році
-10 - мігрувало сьогодні
-33 701- Зростання чисельності населення в цьому році
-597 - Зростання чисельності населення сьогодні
-
Для закріплення інформації учні виконують завдання, використовуючи карту-схему «Карта біженців із Сходу та Криму» і роблять висновки про основні переселення людей в межах України.
-
-
-
Закріплення нових знань і умінь учнів
-
1.Фронтальне опитування :
-
а) - що таке міграції і які вони бувають? ;
-
б) - які напрямки постійних внутрішніх міграцій в Україні
-
в) - де найбільше виражені маятникові міграції і чому?;
-
г) - які особливості зовнішніх міграційних процесів на укр. землях?
-
2.Робота учня з підручником :
-
- Використовуючи дані таблиці визначити, як впливають на динаміку кількості населення в державі зовнішні міграції;
-
3. Самостійна робота з словником :
-
- знайти визначення ключових термінів і понять уроку :
-
Міграція - це…
Імміграція - це… -
Еміграція - це…
-
Рееміграція - це…
-
Сальдо міграції - це…
-
4.Робота з контурною картою :
-
- Позначте на контурній карті райони підвищеної інтенсивності маятникових і вимушених міграційних потоків за останні 2 роки.
-
5. Установіть відповідність між поняттями механічного руху населення.
-
-
6. Завдання обговорюються в загальному колі
-
Наведіть приклади міграції у межах вашої області.
-
Чому мільйони українців змушені вирушати на заробітки до інших країн?
-
З якими труднощами вони стискаються в країнах Європи?
-
Чим небезпечна нелегальна трудова міграція?
-
Підсумок уроку, коментування оцінок :
-
Учні самостійно оцінюють свою роботу на уроці за такими критеріями, як :
-
активність на уроці;
-
знання номенклатури;
-
робота з контурною картою і атласом;
-
робота з зошитам і текстовим матеріалам;
-
вміння самостійно робити висновки і узагальнення;
-
навички роботи з інтернет-ресурсами
-
загальне враження про свою діяльність.
-
Учитель коментує оцінки учнів і також підводить кінцевий висновок уроку.
-
Домашнє завдання :
-
• Загальне завдання :
-
Прочитати текст підручника стор. 26-36 і відповісти на питання на стор. 36.
-
• Групові, різнорівневі форми завдань:
-
1 рівень складності :
-
Прочитати в підручнику стор 32-33, накреслити схему №3 стор 33;
-
2 рівень складності :
-
- позначення на контурній карті країн із значною українською діаспорою.
-
Повідомлення на тему : «Урбанізація і її прояви у нашій країні»,
-
«Типи населених пунктів та їх класифікація за людністю».
-
3 рівень складності : презентація на тему « Українська діаспора : риси її географії».
-
«Творча майстерня». Завдання за вибором:
-
Запропонуйте шляхи поліпшення привабливості України як країни - реципієнта для трудових мігрантів.
-
Окресліть напрямки сучасної міграційної політики України. Надайте рекомендації та приклади заходів щодо поліпшення сучасної міграційної політики України.
-
Тематика рефератів та повідомлень до теми:
-
Жінки в міжнародній трудовій міграції
-
Методи державного регулювання зовнішньої трудової міграції українців.
-
Демографічні і соціально-економічні проблеми розвинених країн ЄС у зростаючому потоці трудових мігрантів з менш розвинених країн.
-
Напрямки основних потоків мігрантів.
-
«Улюблені» сфери зайнятості українців - мігрантів в країнах ЄС.
-
Трудова міграція як приплив капіталу.
-
способи і шляхи легальної міграції.
-
Причини та проблеми нерегульованості трудової міграції та шляхи їх вирішення.
-
-
3 .Випереджувальне завдання: Окресліть особливості життя українців у США і Канаді та Росії і Білорусі.
-
Урок-модуль розрахований на 90 хвилин
-
Інформаційні джерела :
-
Й. Р. Гілецький, Р.Р. Сливка; Економічна і соціальна географія. Збірник тестів. 9 кл. Ів-Франківськ. 2008
-
О.Г. Стадник. Економічна і соціальна географія України. Посібник для вчителя й учнів. 9 кл. Х. «основа» 2008
-
О.Г Стадник. Економічна і соціальна географія України. Розробки уроків 9 клас. Х. «Ранок» 2009
-
С.Г Коберник. Економічна і соціальна географія України. Дидактичний комплекс до вивчення шкільного курсу в 9 кл. К. 2009
-
Садкіна В.І. Географія, 9 клас. Х; «Оберіг» 2009
-
О.Г Стадник. Економічна і соціальна географія України. 9 кл. Х «основа», 2012
-
Географія. 9 класс. Збірник завдань для учнів. Під редакцією Лихоносової С.М - Маріуполь : МНМЦ, 2012.
-
countrymeters.info/ru/World
-
www.rusnauka.com/14_NPRT_2010/Economics/66698.doc.htm
-
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BC%D1%96%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F_%D0%B2_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96
-
www.br.com.ua/kurs/Economical_topics/77778.htm
-
www.slideshare.net/ssuser344b2c/ukr-ff-f
-
osvita.ua/vnz/reports/geograf/23023/
-
www.eatlas.ru
-
www.krugosvet.ru/cMenu/04_00.htm
-
www.mirkart.ru
-
www.nationalgeographic.com/photography/
-
rgo.ru/</</p>