- Учителю
- География пәнінен ҚМЖ «Еуропаның саяси картасы мен құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
География пәнінен ҚМЖ «Еуропаның саяси картасы мен құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
Мерзімі:
Сабақтың реті, сыныбы:
19 сабақ 11«а»
Сабақтың тақырыбы
«Еуропаның саяси картасы мен құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
Сабақтың мақсаты
Жеті модульді ықпалдастыра отырып Еуропа елдері, олардың саяси картасы мен құрылымы, экономикалық-географиялық жағдайлары, табиғаты мен ресурстары, экологиялық жағдайына сипат тама беру. Алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету.
Сілтеме
11 сынып «География» оқулығы
Оқыту нәтижелері
Жеті модульді ықпалдастыра отырып, интербелсенді әдіс-тәсілдер арқылы Еуропа елдері, олардың саяси картасы мен құрылымы, экономикалық-география лық жағдайлары, табиғаты мен ресурстары, экологиялық жағдайына сыни тұрғыдан ойлап сипаттама береді. Алған білімін өмірде қолдана алады.
Түйінді идея
Сыни тұрғыдан ойлап, кез келген жердің экономикалық-географиялық жағдайына баға беру.
Модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушыларды жас ерекшелігіне сәкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және кошбасшылық.
Әдіс -тәсілдер
Шаттық шенберге тұрып қайталау сұрақтарын сұрау,
Топқа бөлу: «Мемлекеттер атауы», «Гүл сыйлау», «Шындық детекторы», Постер құрастыру, «Позиция таңдау», «БББ», «Төрт жол өлең», Формативті бағалау, Жиынтық бағалау: критерилер көрсетілген бағалау парақшасы арқылы топ башсының бағалауы
Ресурстар
Оқулық, карта, атлас, постер, стикер, бағдаршам, АКТ, үлемтірмелі материалдар, А4
Сабақ кезеңдері
Әдіс-тәсілдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Қызығушы- лықты
ояту
Шаттық шеңбері
2
Оқушыларды шеңберге тұрғызады
Шеңберге тұрып қолды көтеріп ортаға жиналады.
Топқа «Мемлекеттер атауы» бойынша бөлу 2
«Германия», «Франция», «Италия», «Ұлыбрита- ния» топтарына арналған жасырын қағаздарын ұсыну
Жасырын кағаздарды алып мемлекеттерге сәйкесі бойынша 4 топ құрайды.
«Гүл сыйлау» стратегиясымен өткен тақырыптан сұрақтар қою. 5
Мұғалім гүлді бір оқушаға сыйлап сұрақ қояды
Гүлді алып сұраққа жауап беріп, басқа бір топ мұшесіне бере отырып сұрақ қояды.
«Шындық детекторы» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын 5 сұрау
Әр топқа үш сөйлем құрастыруды ұсынамын, біреуі қате
Оқушылар басқа топты тыңдай отыра қатесін табады.
Мағынаны
тану
І топ «Саяси картасы мен мемлекеттер құрылымы»
ІІ топ «Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
ІІІ топ «Агроклиматтық, гидроэнергетика- лық, жер ресуртары»
ІҮ топ «Экологиялық жағдайы» 15
Жұмыс барысын бақылап қйыншылық болса түрткі болатын сұрақтар қою, бақылаймын, бағыт-бағдар беремін.
Постер құрастырады, қорғайды
Сергіту сәті: «Мен ҰБТ-дан жоғары балл жинадым» 3
Оқушыларға екі қатарға тұруды ұсынамын
Ортадан кезекпен өзері жақсы ұпай жйнағандай сезініп өтеді
Ой толғаныс
«Позиция таңдау» стратегиясы қорытындылау сұрақтары 4
«Позиция таңдау» кестесін ұсыманын
Берілген позициялардын дұрысын белгілейді
Білемін, білдім, білгім келеді. 4
«БББ» кестесін тарату
«БББ» толтырады
Бағалау
Формативті және суммативті бағалау 3
Бағалауды бақылаймын
«Бағдаршам», «Бағалау парақшасы» бойынша өзін-өзі бағалайды, топ басшысы таныстырады
Кері байланыс
«Екі жұлдыз - бір тілек» 2
Стикерлер беру
Стикерлерді жазып жабыстырады
Үйге тапсырма
Тест құрастыру
«Төрт жол» өлең
Еуропа экологиясы
Дарынды оқушылардың белсенділігі артады
ШҚО
Үржар ауданы
«Қаракөл орта меатеп-бақшасы» КММ
Темербаев Е.И.