7


  • Учителю
  • 6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер

6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән: Физикалық география Сынып : 6

Сабақтың тақырыбы: Саяхатшылар және зерттеушілер.

Сабақтың мақсаты: Жер туралы мәліметтер қалай жинақталды?- деген сұраққа жауап бере отырып,тарихтың әр кезеңіндегі тарихи ашылулар туралы мағлұматтар беру.Заман талабына сай жалпы интеллектуалдық дағды мен біліктерін қалыптастыру; Ойлау есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту. Өз бетімен жұмыс істеуге, өзін -өзі бағалауға, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, уақыт үнемдеуге тәрбиелеу.

Географиялық мәдениетке тарту

Міндеттері:

- оқушылар өз ойларын толық айта алады, салыстырады, өз сөздерімен түсіндіре алады.

- саяхатшылар мен зерттеушілер туралы бір-бірімен пікір алмасады.

Табыс критерийлері:

-тақырып бойыншша жұмыс жасай аламын;

-сыныптастарымның пікірін тыңдаймын;

-өз ойын мүмкіндігінше жеткіземін;

-қолжетімді сұрақтарға жауап беремін;

Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы

Ресурстар: Интербелсенді тақта, маркер, бағалау парағы, қарындаш, өшіргіш, фломастерлер, түрлі-түсті стикерлер,"Бағдаршам", карточкалар. Фотоаппарат

Стартегиялар: ИНСЕРТ әдісі, Диалогтік оқыту, «Ойлан -тап», «Сұрақты қағып ал»

Сілтеме : Физикалық география. 6-сынып.

Күтілетін нәтиже:

- Диалогтік әңгіме жүргізеді.

- Өздігінен тақырыпты меңгереді.

- Қызығушылықтары артады.

-Тақырыптың мазмұнын түсініп, өз идеясын ұсынады



Дағдылар

Уақыт

Модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

АКТ

ОЖЕСОжО

Амандасу.

Психологиялық ахуал тудыру

Топқа бөлу (Сурет қиындылары бойынша топқа бөлінеді)

Топ басшы сайлатып, бағалау парақшасын береді.



Бейнетаспадағы жағымды көріністі тыңдау арқылы оқушылардың психологиялық ахуалын тудыру

Сурет қиындылары бойынша топқа бөлінеді.

Топтық ұстанымын құрады

Өздері топ басшы сайлап алады.Топ атын жазады.



Білу

8 мин

СТОү, АКТ, ОЖЕСОжО , ОМОЖТ



Тақырыпқа шығу.

-Қандай ежелгі мәдениет орталықтарын білесіңдер?

-Ұлы географиялық ашылулар заманы туралы не білесіңдер?

-Қазақстанның тұңғыш географ-ғалымы кім?

Оқушылар сұраққа жауап бере отырып,жаңа сабақтың тақырыбын ашады және дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады.



Формативті.6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер

Түсіну

10 мин

ОМОЖТ, СТОү,

Екі топқа ескерткіштері, шаруашылығы тақырыпшаларын бөліп беріп, мәтінді оқып, жеке талдап, толтырып, талқылайды (жеке жұмыс)

INSERT әдісі бойынша кестені толтырады.

Әдіс арқылы талдау.Бұл маған белгілі

Бұл мен үшін жаңа, бірақ түсіндім

Бұл жерде не айтылғанын түсінбедім

Бұл өте қызықты, ол туралы оқушылармен әңгімелесуім керек

V

+

?

-















Мәтінді оқып, жеке талдап, толтырып, талқылайды (жеке жұмыс), кестені толтырады.

Жұптық бағалау - көршісінің дәптеріне смайликті жабыстырады

«Бағдаршам»

Мен көп жаңа білім алдым





Тапсырмаларды орындаған кезде біраз қателестім.









Білмеймін

Талдау

7 мин

СТОү, ОүБжОБ



Ежелгі дүние халықтары Жер туралы не білген?, Орта ғасырдағы географиялық түсініктер, Ф.Магелланның дүние жүзін айналу саяхаты жоспарларын топқа бөліп ролге бөліп көрсету.

Бөлініп берілген жоспар бойынша ролге кіріп ойнайды.

Әр топқа бағалау парағы таратылады.Іт

ІІт

Қор-ы

1,2,3,4,5

1,2,3,4,5



Маңыздылығы







Ролде ойнай алуы. Актерлік шеберлігі







Тіл мәдениеті







Топтың ұйымшылдығы













Жиынтық бағалау

Қолдану

6 мин

СТОү, АКТ, ТжДБО





«Ойлан- тап» интербелсенді тақтадан тапсырма жауаптарын балалар өздері тауып, сәйкестендіреді.Ежелгі мәдениет орталықтары



15-17ғ

Ұлы географиялық ашылулар заманы қай кезеңдерде болды

Х.Колумб

Америка дүние бөлігін ашқан саяхатшы

Ф.Магеллан

Ф.Магелланның дүние жүзін айналып шыққан жылдары

Ш.Уалиханов

Орта Азия мен Орталық Азияны зерттеуге үлес қосқан қазақтан шыққан тұңғыш географ -ғалым

Қытай, Үнді, Персия (Иран),Мысыр (Египет)

















Интербелсенді тақтадан тапсырма орындайды.



Формативті бағалау

6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер



6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер

Сергіту сәті

2 мин



«Екі жарты» биі





Жинақтау синтезі

6 мин

СТОү, ОБжК, ТжДО,

«Сұрақты қағып ал» стратегиясы. Сұрақ салынған қорапшаны лақтырамын.

Сұрақтар.

1.М.Бехаймнің глобусы бойынша жасалған картаға қарап, орта ғасырларда батыс еуропалықтарға белгілі болған жерлерді анықтаңдар

2.Х.Колумбтың экспедициясы неліктен Ұлы географиялық ашылулардың бастамасы деп есептеледі?

3.Ф. Магелланның экспедициясы қай жылдары дүние жүзін айналып шығу саяхатын жасады.

4.Санк-Петербургте қай жылы Орыс география қоғамы құрылды?

5.ХХ ғ. 2-жартысында Жер шарында ең соңғы ашылған материк қайсы?

6.Антарктидада неше елдің ғылыми зерттеу станциялары бар?

Өз еркімен жауап беруге ниеттенеді , жауап бере алмаса басқа оқушыға бағыттайды.

Смайликтер арқылы бағалау

Рефлексия

2 мин

ОүБжОБ

Әр оқушыға бағалау парақшасы толтырылады.

6- сынып. Физикалық география Саяхатшылар және зерттеушілер







Парақшасын толтырады

Топ басшысы бағалау кестесі бойынша топты бағалайды

Жиынтық бағалау

Үй тапсырмасы

2 мин



Қазақтың тұңғыш географ-ғалымы Ш.Уалихановтың саяхаттары және олардың ғылыми нәтижелері туралы хабарлама дайындау

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал