- Учителю
- Урок украинской литературы по теме 'Поезія Є. Гуцала' (5 класс)
Урок украинской литературы по теме 'Поезія Є. Гуцала' (5 класс)
Тема: Дивовижний світ природи в поезіях Є. Гуцала «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високо пролітають…»
Мета: ознайомити учнів із віршами письменника, допомогти усвідомити їхній ідейно-тематичний зміст, красу поетичного слова; розвивати в школярів образне мислення, навички виразного читання, аналізу поезій; виховувати любов до природи
Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, музика
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок «творча лабораторія»
Перебіг уроку
-
Організаційний момент
Мета: організувати клас до роботи
Перед початком уроку звучить пісня
«Сині очі волошок у полі»
слова Є.Гуцало, музика О.Білаш, виконання С.Пікульський
-
Вступне слово вчителя
Доброго дня, діти. Сьогодні ви заходили в клас і чули пісню. Чи сподобалася вона вам? Забігаючи наперед, скажу, що ви сьогодні її ще почуєте, але попрацювати нам треба буде старанно й активно. На нашому уроці ви не тільки дізнаєтесь багато нового і цікавого, а й самі спробуєте себе в ролі митців. Отже, запрошую вас у нашу творчу лабораторію.
Ви знаєте, що в лабораторіях працюють науковці і не по одному, а групами, от і ми з вами працюватимемо сьогодні в групах. У кожній групі є свій старший професор, …
-
Розробка правил роботи в групах
Але всі дослідження і творчі експерименти матимуть позитивний результат тільки, якщо ми з вами будемо дотримуватись правил роботи в групах:
-
правило піднесеної руки;
-
слухати і чути;
-
бути активним дослідником;
-
відповідати швидко, вчасно;
-
бути креативним.
-
Актуалізація опорних знань
Мета: підготувати до активного сприйняття
Прийом: кросворд
Але перш, ніж почати роботу нам треба згадати, що ми знаємо з теорії літератури
-
Сукупність символів - символіка.
-
Художній прийом, який полягає в перебільшенні рис людини, предмета чи явища з метою надання зображуваному виняткової виразності - гіпербола.
-
Група віршованих рядків, які виокремлені графічно, об'єднані здебільшого спільним римуванням - строфа.
-
Рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів, розміреність і злагодженість у звучанні - ритм.
-
Прізвище автора цієї пісні (зоре моя вечірняя)
-
Образний вислів, у якому ознаки людини переносяться на неживий предмет чи явище - персоніфікація
-
Співзвучні закінчення рядків у віршованому творі - рима.
-
Чий це портрет? (Плаксій)
-
Слова або вислови, що вживаються в переносному, образному значенні - тропи
-
Художній вислів, у якому один предмет чи явище зіставляється з іншим, чимось схожим на нього - порівняння.
-
Художнє означення, яке вказує на певну характеристику, ознаку, предмет, явище, викликаючи в читача відповідне ставлення до них - епітет.
-
Художній засіб, який розкриває сутність предмета через перенесення на нього ознак або дій іншого предмета за подібністю - метафора.
Ключове словосполучення у нас вийшло «Ліричний твір» + звернути увагу на пейзаж і підвести до формулювання теми
Отже, об'єктом наших досліджень сьогодні будуть ліричні твори, а точніше пейзажна лірика конкретного автора
-
Повідомлення теми, мети уроку
Мета: вмотивувати дітей до активної, осмисленої роботи, досягнення конкретних результатів
Тема уроку: Дивовижний світ природи в поезіях Є. Гуцала «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високо пролітають…»
Результатом нашої роботи повинні стати:
-
Знання основних відомостей з біографії письменника
-
Розуміння художнього змісту виучуваних поезій
І оскільки ми сьогодні працюємо в творчій лабораторії, то обов'язково повинні виробити і власний продукт, тобто третьою нашою ціллю буде
-
Створення творчих робіт, ваших проектів
-
Опрацювання нового матеріалу
Прийом: «Я-тобі, ти - мені»
Метод: «Мозковий штурм»
Мета: підведення підсумків на цьому етапі
-
Закріплення вивченого матеріалу
Мета: розвивати образне мислення, творчі здібності; виховувати любов до природи
-
Робота з підручником (вивчення біографії)
Завдання:
-
прочитати вголос статтю підручника стр. 214
-
дати відповіді на запитання:
-
Коли народився письменник? (1937)
-
Ким були його батьки? (батько викладав українську мову і літературу, а мати - хімію і біологію)
-
Ким мріяв стати Євген Гуцало? (журналістом)
-
Поставте свої запитання до однокласників
-
Яка провідна тема багатьох його творів? (любов до всього живого, до природи)
-
висновок
-
Опрацювання віршів (аналіз поезій) в групах і захист результатів роботи
-
Вірш «Зірка»
-
Завдання для групи:
-
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
-
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме? Який настрій у вас викликав цей вірш?
-
Чи приносить задоволення описана картина ліричному героєві? Які слова з тексту допомагають тобі це зрозуміти?
-
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
-
Знайдіть слова, які позначають предмети, що мають колір. Які кольори вони мають?
-
Знайдіть приголосні звуки, які найчастіше повторюються в творі. Якого музикального ефекту досягнув автор, накопичивши ці звуки?
-
Взявши до уваги інформацію про те що,
«зірка» («зоря») для українців - це символ животворної й плодючої природи; нового щасливого життя; вічності,
а «калина» - це символ України
скажіть як ви розумієте рядок «Ллється чисте срібло з відер на маки й калину».
-
Яку основну думку передає автор?
-
-
Вірш «Чарівники»
-
Завдання для групи:
-
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
-
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме?
-
Який настрій ліричного героя? Доведіть свою думку.
-
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
-
На які дві частини умовно можна поділити вірш? Кого названо чарівниками в творі?
-
Яка основна думка цього вірша?
-
-
Вірш «Журавлі високі пролітають…»
-
Завдання для групи:
-
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
-
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме?
-
Яку пору року зображено в тексті? Доведіть свою думку прикладами з тексту
-
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
-
Взявши до уваги інформацію про те що,
«перо»- це символ письменника
скажіть, то яке перо «високе, піднебесне» просить ліричний герой
-
Пригадавши також, що
«журавлі» - це символ України, сформулюйте основу думку цього вірша
Чи можна про всі три вірші Євгена Гуцала сказати, що їхній автор любить природу? Відповідь аргументуйте
-
Фізкультхвилинка
Руки в гору піднімаєм,
наче крильцями, махаєм.
Крильця трохи потомились…
Всі на воду опустились
і швидесенько поплили…
накупались, політали…
Знов за парти посідали.
Творче спостереження
Уважно передивіться репродукції картин і визначте, якому віршу Є.Гуцала кожна з них найбільше відповідає.
(картини
Звучить композиція «Весна» з циклу А.Вівальді «Пори року»)
Творча лабораторія (створення і захист проектів)
Сподіваюсь, що перегляд картин і класична музика принесли і вам творче натхнення, бо прийшов час перевірити результати вашої творчі роботи, ваші проекти
-
-
Створення сенкана «Мій край»
-
Словесне малювання «Краса природи», «Єдність людини і природи»
-
Віршований твір зі словами: …., ….., ……. .
-
Пісня «Сині очі волошок у полі» слова Є.Гуцало, музика О. Білаш
-
Підсумок уроку
Рефлексія + оцінювання
«Незакінчене речення».
-
На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було… .
Сьогодні я дізнався…; навчився…; зрозумів…; змінив погляд на…; мені сподобалось... .
На уроці мені було… . -
Удома я розповім батькам (сестрі, брату) про... .
-
Світ поезій Є. Гуцала захопив мене тим, що…
Учні заповнюють картки самооцінювання
VII. Домашнє завдання
-
Виконайте завдання № 1-3 стр 216-217 в зошиті
-
Підготуйтеся до виразного читання віршів Є.Гуцала
-
Проілюструйте один із віршів Є.Гуцала (за бажанням)
7