7


  • Учителю
  • Конспект по физике: 'Архимед күші' (7- сынып)

Конспект по физике: 'Архимед күші' (7- сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: "Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары." .

Мақсаты:Білімділік:Су ішінде денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті

анықтауды үйрете отырып білім және білік

дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушыларды ой өрісін дамытуға, өз бетімен

ізденуге, қорытынды жасауға, өзін-өзі бағалап, сын

көзбен қарауға машықтандыру.

Тәрбиелік:Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке,

ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өз елін сүюге

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақ типі: жаңа тақырыпты меңгеру.

Сабақтың көрнекілігі: бағалау парақтары, портрет, интерактивті

белсенді тақта, activote құрылғысы, балауыз, шам, су, стакан.

Пәнаралық байланыс:математика, тарих, география, әдебиет, информатика.

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу және сынып тазалығына көңіл бөлу.(2мин)

2. Өткенді қайталау.(12мин)

3. Жаңа сабақты түсіндіру.(20мин)

4. Жаңа сабақты бекіту. (activote құрылғысын пайдаланып тест

тапсырмаларын орындау).(5мин)

5. Сабақты қорытындылау.(3мин)

6. Оқушыларды бағалау.(2мин)

7. Үйге тапсырма.(1мин)

II.Үй тапсырмасын тексеру.

1) Сұрақ-жауап арқылы сұрақтар беріп білімдерін тексеру.

1. Күштің түрлерін ата?

Күштартылу күші

ауырлық күші

үйкеліс күші серпімділік

2. Үйкеліс күшінің түрлерін ата?

Үйкеліс күші


сырғанау домалау тыныштық

3. Күшті қандай құралмен өлшейміз?

Күшті өлшеу үшін аранайы құралдар - динамометрлер (грекше динамис-күш және метро-өлшеймін) қолданылады.

4. Бірқылыпты қозғалыс деген не?

Дене бірдей тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүрсе, ондай қозғалыс бірқалыпты қозғалыс деп аталады.

5. Бірқылыпсыз қозғалыс деген не?

Дене тең уақыт аралығында әр түрлі жол жүріп өтсе, ондай қозғалысты бірқалыпты емес қозғалыс деп атайды.

6.Неге жаңбыр жауар алдында адамның сүйек буындары

сырқырайды. (Атмосфералық қысым кемиді,содан адамның қан

айналым жүйесі бұзылады. )

7. Қатынас ыдыстарды бөліп ал. (Шәугім,шәйнек,суқұйғыш.)

III. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. "Ой қозғау" сөз жұмбақ шешу

Оқушылар бұл сөз жұмбақты шешу арқылы, өткен сабақтағы білімін нақтылап, оны өз дәрежесінде көрсетеді.

м

е

т

Р


д

е

Н

е


м

ұ

х

а

м

м

е

д


з

а

т

А

с

т

р

о

н

о

м

и

я

д

и

ф

ф

у

з

и

я

ф

и

з

и

к

а


г

р

а

д

у

с

к

ү

ш

і

  1. Жолдың өлшем бірлігі?

  2. кеңістікте белгілі пішіні және нақты көлемі бар жеке тұрған нәрсе?

  3. Астрономияда өшпес із қалдырған Ұлықбектің аты?

  4. Дененің сапалық тектілігін сипаттайтын материя түрі?

  5. Аспан денелері туралы ғылым?

  6. Киімге жаққан әтір иісінің ауаға жайылуы қандай құбылыс?

  7. Табиғат туралы ғылым?

  8. Термометрдің өлшем бірлігі?

  9. Денелердің өзара әрекеттесуші сандық өлшемі?

Тірек-сызбалар:

F=pS=ρghS;

FЫ=F2-F1=ρgh2S-ρgh1S=ρgS(h2- h1)= ρghS= ρgV;

FЫ= ρС gVД немесе FА= ρС gVД

Архимед күші: FА= ρС gVД


3. Есеп шығару. Есептер деңгеймен берілген. Оқушылар есептерді өздері таңдайды. Дұрыс жауабын жұппен тексеру.

Мысал есеп: Көлемі 0,8м3 дене суға батырылғанда оған қандай ығыстырушы күш әрекет етеді?

№1.Суға көлемі 100см3 болатын денеге батырылған.Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар.Судың тығыздығы 1000кг/м3

№2 Керосинге массасы 500г темір кесегі батырылған.Ығыстырушы күшті анықтаңдар.Темірдің тығыздығы ρ =7900кг/м3, алкеросиндікі

ρ =800кг/м3


IV. Жаңа сабақты бекіту:

1. Оқулықпен жұмыс.

29 жаттығу. №1, №2





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал