- Учителю
- Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Сыныбы 9 |
Күні: | |||
Сабақтың тақырыбы
|
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы. | |||
Мақсаты
|
Денелердің жерге ауырлық күшінің әрекетінен тартылатындығын үйрету. | |||
Күтілетін нәтижелер
|
А. Денелердің жерге тартылу күшімен танысады. В. Бүкілілемдік тартылыс заңымен Ньютон ІІ заңын еске түсіреді. С. Осы заңдар негізінде еркін түсу үдеуінің формуласын тұжырымдап есеп шығаруда қолданады | |||
Керекті жабдықтар
|
Электрондық оқулық, оқулық әдістемелік әдебиеттер, есептер мен жаттығулар жинағы, дидактикалық тапсырма, корнекілік құралдары. | |||
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
СТО: Showdown, жоғары, төменгі дәрежелі сұрақтар, миға шабуыл, әліпби әдісі. АКТ: Жаңа тақырыпқа қызығушылығын ояту, шығару жолдарын корсету, ЖАҢА ТӘСІЛДЕР: Еркін талқылау, визуалды оқыту «Брайнрайтинг» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау, «Бағдаршам» әдісі арқылы жаңа материалды және «Сұрақтары бар қорап» жаңа материалды меңгергені туралы,машруттық карта, Әліпби әдісімен сабақты қорытындылау. | |||
Тапсырмалар |
№ 2 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру және №3 оқушылардың сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе 2 минут |
1.Ұйымдастыру Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. -Балалар, бүгінгі сабаққа әзірлігіміз, көңіл-күйіміз қандай?
|
1.Сабаққа әзірлеу
Оқушылар қолдарына берілген смайликтер арқылы өздерінің көңіл-күйлерін көрсетеді.
| ||
4 минут
|
2. Топтарға бөлу: Балалар, бүгін біздер жыл мезгілдеріне байланысты бөлінеміз, яғни, күз, қыс айларына туылған күндері сәйкес келетін оқушылар 1-топқа, көктем, жаз айларында туылған оқушылар 2-топқа отыруларыңыз сұралады, топтың ережесін еске түсіру |
2. Оқушылар туылған күндеріне сәйкес топқа жинақталып, отырады. 1-топ: күз, қыс айлары. 2-топ: көктем, жаз айлары.
Топпен бірлесе топ ережесін еске түсіреді
| ||
10 минут |
3.Өткен сабақты «Showdown» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1 топ 2 топқа 5 сұрақ дайындайды, дәл солай 2 топ қарсы топқа сұрақтарын дайындап парақ бетіне жазады, екі топ бір-бірімен сұрақтарын алмастырады, берилген сұраққа жауаптарын алдымен жеке дәптерлерине түсіреди, кейін топпен талдап, дұрыс жауабын анықтайды, дайын болган кезде топ болып оң қолдарын көтереді. Сұраққа жауап берген оқушыларға «тамаша жауап», «өте жақсы», «жарайсың» деп мадақтаймын. Компьютерден үйге берілген 12 ж. №4 есебінің жауабы беріледі, бағалау парағы беріледі. |
Оқушылар сұраққа жауап береді және бір-бірін толықтырады. Толық жауап берген оқушы жұлдызша алады.
Оқушылар есептерін тексеріп, топ белсенділері бағалау парағын толтырады. | ||
Тұсаукесер 3 минут |
Видеоролик арқылы "Дененің еркін түсуі" және "Ньютон тәжірибесін" көрсету, осы тәжірибелерден не түйгендерін, Галилео Галилей тәжірибесин, 7 сынып курсындағы «Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші» тақырыптарын есеке түсіріледі, ой қозғалады. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Денелердин ауырлық күші әрекетінен қозғалуы» |
Оқушылар видеороликтен көрген тәжірибеден түсінгендерін , талдау арқылы тужырымдарын айтады, откен тақырыптарға шегініп еске түсіреді, ой түйіндейді.
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты жазып алады. Талдауға жақсы қатысқан оқушы жұлдызша алады. | ||
Негізгі бөлім 14 минут |
Жаңа тақырыппен жұмыс. «Брайнрайтинг» әдісі арқылы топтық жұмыс. Топтарға тапсырмалар беремін: БТЗ сәйкес денелердин Жерге тартылу күші,Ньютонның 2 заңына сәйкес еркін түсу үдеуін анықтау. Жаңа сабақ материалын дәптерге жазады, 1-2 минуттан кейін белгі берілгенде сағат тілімен дәптерлерін ауыстырады. солай өзіне дәптері қайтып келеді. |
Оқушылар «Брайнрайтинг» әдісі арқылы әр топта бірінші жеке содан соң топтық талқылау бір оқушыдан шығып қорғайды мәлімет береді. "Басбармақ" әдісі арқылы жаңа материалдың меңерілуі туралы көрсетіп отырады
Содан кейін оқушылардың қойған сұрақтарына жауап береді.
Қорғаған топқа басқа топ мүшелері 2 жұлдыз 1 ұсыныстарын береді. | ||
Бекіту: 7 минут |
Тақырып бойынша машруттық карта беріледі. Талантты немесе қабілетті балаларға. Есептің дұрыс жауабын слайд арқылы көрсетемін. |
Оқушылар маршруттык караны толтырып, болғасын бір-бірінің жұмысын сағат тілі бағытында ауыстыра отырып бағалайды. | ||
Қорытынды 5 минут
|
«Әліпби желісі» әдісімен сабақты бекітемін.А,Ә, Б, Д, Р, Ж, Қ, Н, Л,Э.
«Сұрақтары бар қорап» жаңа материалды меңгергені туралы қорап қоямын Кері рефлексия парағын толтыру.
Үйге тапсырма: §16 Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы,13 ж. № 3 есепті шығару |
Оқушылар өздеріне берілген әріптер бойынша сол әріптен келетін сөйлеммен тақырыпты түйіндейді. Оқушылар бағалау парағы арқылы өз-өздерін бағалайды және қойғызады Түсінбеген сұрақтары болса, қорапқа салады, ол келесі сабақта талқыланады.
Үй тапсырмасын жазып алады. | ||
Сабақтың өзіндік талдауы: | ||||
Сабақ бойынша өзгертулер |
|