- Учителю
- 'Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау' тақырыбына 8-сыныптан зертханалық жұмыс
'Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау' тақырыбына 8-сыныптан зертханалық жұмыс
Сабақтың тақырыбы: Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: Өткен тақырыпты еске түсіріп, қайталау, іскерлікке жаттықтыру, іскерлікті зертханалық жұмыспен байланыстыру. №2 зертханалық жұмысты жасау және осы жұмыстан алған нәтижелерді талдау.
-
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту, ізденіске, білімдерін зертханалық жұмыс жасау арқылы әрі қарай дамыту..
-
Тәрбиелік: Физика пәніне деген танымдық қызығушылықтарын арттыру. Қауіпсіздік ережесін сақтауға тәрбиеғлеу.
Сабақтың түрі: Зертханалық жұмыс №2
Сабақтың барысы:
Жұмыстың мақсаты: жылу балансының теңдеуін пайдаланып, мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.
Құрал-жабдықтар: таразы, термометр, калориметр, мұз кесегі, сүзгіш қағаз, шәйнек (сыныпқа біреу).
Жұмыс барысы:
-
калориметрдің ішкі ыдысын таразыға тартып өлшеңдер; mк;
-
оған су құйыңдар, содан кейін суы бар калориметрді өлшеңдер: ;
-
суы бар калориметрдің ішкі ыдысын сыртқысының ішіне орналастырып, судың температурасын өлшеңдер;
-
мұз кесегін сорғыш қағазбен алдын ала құрғатып алып, содан кейін оны суға салыңдар;
-
суды мұз толық ерігенге дейін термометрмен араластыра отырып, калориметрдегі ең төмен температураны белгілеңдер;
-
калориметрді қайтадан өлшеңдер және суға салынған мұздың массасын анықтаңдар;
-
өлшеулер мен есептеулер нәтижесін кестеге жазыңдар:
mк, кг
mсу, кг
t су, 0C
t , 0C
m мұз, кг
8) жылу балансының теңдеуінен мұздың меншікті балқу жылуын анықтаңдар, мұндағы - калориметр стақанының берген жылуы, - судың берген жылуы, - мұз ерігенде калориметрге берген жылу мөлшері, - мұздың суға берген жылу мөлшері;
9) қорытынды жасаңдар.
Қорытынды: Оқушылар сабақты қорытындылайды.
Оқушылар, біз бүгінгі қойған мақсатымызға жеттік пе?
Үйге тапсырма: қайталау