7


  • Учителю
  • Урок по произношению 5 классе ««Дукенде

Урок по произношению 5 классе ««Дукенде

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: «Дүкенде» тақырыбында өткізілген сабақтын жоспары. жоспарда дыбыспен жұмыс мәтінмен жұмыс айқын көрсетілген. Сабақтың негізгі мақсаты оқушыларды анық сөйлеуге және олардың көпшілік ортада қысылмай сөйлеулеріне үйрету. Осындай материалдар өте аз. тек ресейлік сайттар
предварительный просмотр материала

Тақырыбы: «Дүкенде» (мәтін)

Мақсаты: Білетін сөздердің дыбысталуына қарап, таныс емес сөздердің дыбысталуын білу.

Балалардың мәтінді түсінгені бойынша сұрақтарға дұрыс жауап беру, тапсырмаларды дұрыс орындау.

Дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау.

Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру. Сөздік қорын көбейту.

Көрнекілігі: Суреттер, қима қағаздар, кестелер.

1-оқушы: Жандыбай Күлзия.

2-жақты естімеу, ІҮ дәрежелі.

Тақырыбы: «И-Ы» дыбыстары

Мақсаты: «И-Ы» дыбыстарын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде ажырату.

Тақырыбы: «Ж» дыбысы

Мақсаты: «Ж» дыбысын дауысты дыбыстардың ортасында, ашық буында түзету.

2-оқушы: Сақбай Төребек

2-жақты естімеу, оң жағы ІІІ дәрежелі, сол жағы ІҮ дәрежелі.

Тақырыбы: «Ө-О» дыбыстары

Мақсаты: «Ө-О» дыбыстарын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде ажырату.

Тақырыбы: «Б» дыбысы

Мақсаты: «Б» дыбысын дауысты дыбыстардың ортасында, ашық буында дауысты дыбыстармен түзету.

Сабақтың барысы:

1-оқушы: Жандыбай Күлзия.

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Саламатсыздар ма?

- [ПА-ПА-ПА]

- Дыбыс бар ма? - Дыбыс бар.

- [Бүгін аптаның қай күні?] - Бүгін аптаның дүйсенбі күні.

- Күлзия сен бүгін сабақта не істейсің? - Мен тыңдаймын, сөйлеймін.

- Қазір дыбыстармен жұмыс жасаймыз.

- Ғалия апай, біз қазір қай дыбыстармен жұмыс жасаймыз?

- «И-Ы» дыбыстарымен жұмыс жасаймыз.

ІІ. - Біз қазір «И-Ы» дыбыстарын ажыратамыз.

- Күлзия, мынау қай дыбыстың пішіні?

  • Бұл «И» дыбысының пішіні.

  • Сен неге олай ойлайсың?

  • «И» дыбысын айтқанда тіл төменгі тістерге тиіп тұрады, «И» дыбысын айтқанда дауыс бар.

- Ал, мынау қай дыбыстың пішіні?

  • Бұл «Ы» дыбысының пішіні.

  • Сен неге олай ойлайсың?

  • «Ы» дыбысын айтқанда тіл артқа жылжиды. «Ы» дыбысын айтқанда дауыс бар.

  • Жарайсың!

  1. Буындарды оқы. «И-Ы» дыбыстарын анық айт.

пи-пы

ти-ты

ми-мы

си-сы

ки-кы

  1. Сөздерді оқы, суретті көрсет. «И-Ы» дыбыстарын дұрыс айт.

Тиін, ыдыс, бие, жылқы, кино.

  1. Сөздерді құрастыр. «И-Ы» дыбыстарын анық айт.

са дыс

ман рыс

И маш Ы рым

сатай рық

  1. Көп нүктенің орнына керекті әріпті қойып, сөздерді оқы. «И-Ы» дыбыстарын анық айт.

К...ім, қар...ндаш, ...рым, ...не, ...зғар, сырма, ...қылас, ...тбалық, ...нтымақ.

  1. Сөйлемді құрастырып оқы. «И-Ы» дыбыстарын анық айт.

Иса қуды.

инелік

Сара асханада жуды.

қасық

Мадина алды.

киім

Оқушы апайға берді.

сызғыш

  1. Мына өлеңді мәнерлеп оқы. «И-Ы» дыбыстарын анық айт.

Мен тиінмін, тиінмін,

Қысқа жылы киіндім.

Қоймам толы жаңғаққа,

Іші ыстық үйімнің.

ІІІ. -Енді «Ж» дыбысымен жұмыс жасаймыз.

«Ж» дыбысының пішінін анықтау.

«Ж» дыбысын көрсетіп есіне түсіру.

  1. Буындарды оқы. «Ж» дыбысын дұрыс айт.

ажа

ажо

ожу

ужа

  1. Сөздерді оқы. Сөздерден сөйлем құрастыр. «Ж» дыбысын дұрыс айт.

Ажар

барды

саяжайға

жаяу



  1. «Үшіншісі артық» ойыны. Суреттерді ата. «Ж» дыбысы кездеспейтін артық суретті тап «Ж» дыбысын дұрыс айт.

Жапырақ, саяжай, жұлдыз, лимон.

Жасыл, жиде, жалау, автобус.

  1. Суретті ата. Сөйлемді толықтыр. «Ж» дыбысын дұрыс айт.

Мен жедім.

жүзім

Әжем пісірді.

жүгері

  • Жақсы, жарайсың. Сен бүгін дыбыстарды жақсы айттың.

ІҮ. - Қазір, біз, мәтінмен жұмыс жасаймыз.

  • Алдымен мені мұқият тыңда.

  • Мәтін «Дүкенде» [Мұғалім мәтінді 2 рет оқиды.]

Бүгін күн жылы. Қанат пен әжесі үйден қалаға шықты. Қанат әжесімен Абай даңғылында орналасқан кітап дүкеніне барды. Қанат дүкенде әртүрлі кітаптарды көрді. Қанат таң қалды. Қанат кітаптарды ұзақ таңдады. Сатушы «Халық ертегілері» деген кітапты көрсетті. Кітап Қанатқа ұнады. Әжесі сатушыға ақшасын төлеп, Қанатқа кітапты берді.

  • «Әже, рақмет. Бұл керемет, жақсы сыйлық,» - деп Қанат айтты.

  • Күлзия, сен не естідің?

[Мұғалім тағы бір рет оқиды.]

  • Күлзия, сен не естідің?

  • Жарайсың, енді мәтінді сен оқы.

(Оқушы мәтінді оқиды. Мұғалім мәтіннің дұрыс оқылуын қадағалайды.)

  1. Сұрақтарға жауап бер.

  1. Қанат қалаға кіммен шықты?

  2. Қанат пен әжесі қайда барды?

  3. Кітап дүкені қайда орналасқан?

  4. Қанат пен әжесі қандай дүкенге барды?

  5. Қанат дүкенде не көрді?

  6. Сатушы Қанатқа қандай кітапты көрсетті?

  7. Қанатқа кітап ұнады ма?

  8. Қанат әжесіне не айтты?

  1. Сөздерден сөйлем құра.

Қанат, әжесімен, барды, дүкеніне, кітаптар.

  1. Тыңда, қайтала.

  • [сатушы]

  • [кітап дүкені]

  • [жақсы сыйлық]

  • [Абай даңғылы]

- Жарайсың, жақсы.

- [Күлзия, сен бүгін сабақта не істедің?]

- Мен тыңдадым, оқыдым, сұрақтарға жауап бердім.

- Күлзия сен бүгін сұрақтарға дұрыс жауап бердің, тапсырмаларды жақсы орындадың. Жарайсың.

2- оқушы- Сақбай Төребек.


І. Ұйымдастыру кезеңі:


- Саламатсыздар ма?

- [ПА-ПА-ПА]

- Дыбыс бар ма? - Дыбыс бар.

- [Бүгін аптаның қай күні?] - Бүгін аптаның дүйсенбі күні.

- Төребек, сен бүгін сабақта не істейсің? - Мен тыңдаймын, сөйлеймін.

- Қазір дыбыстармен жұмыс жасаймыз.

- Ғалия апай, біз қазір қай дыбыстармен жұмыс жасаймыз?

- «О-Ө» дыбыстарымен жұмыс жасаймыз.

ІІ. - Біз қазір «О-Ө» дыбыстарын ажыратамыз.


1)

- Төребек, мынау қай дыбыстың пішіні?

  • Бұл «О» дыбысының пішіні.

  • Сен неге олай ойлайсың?

  • «О» - дыбысын айтқанда тіл артқа қарай тартылады. «О» дыбысын айтқанда, ерін алға қарай дөңгеленеді.

  • Ал, мынау қай дыбыстың пішіні?

  • Бұл «Ө» дыбысының пішіні.

  • Сен неге олай ойлайсың?

  • «Ө» дыбысын айтқанда тіл алға қарай тартылады. Ерін алға қарай дөңгеленеді.

  • Жарайсың.

  1. Буындарды оқы. «О-Ө» дыбыстарын анық айт.

по-пө

то-тө

мо-мө

но-нө

  1. Әріптерді қосып оқы. «О-Ө» дыбыстарын анық айт.

о

о

т л д п



ө (тол, төл) ө (доп, дөп)

  1. Сөздерді оқы, суретті көрсет. «О-Ө» дыбыстарын дұрыс айт.

Торпақ-төл

Сона-сөмке

соқа-көпір

Ноқта-нөсер

  1. Сұрақтарға жауап бер. «О-Ө» дыбыстарын анық айт.

Өркен өлең оқыды.

Оқас не істеді? көлге шомылды.

Төкен шөп шапты.

Омар доп ойнады.


ІІІ. -Енді «Б» дыбысымен жұмыс жасаймыз.

«Б» дыбысының пішінін анықтау.

«Б» дыбысын көрсетіп есіне түсіру.

  1. Буындарды оқы. «Б» дыбысын дұрыс айт.

аба бабаба

обо баба

обу бобо

уба бабо

  1. Сөздерді оқы. «Б» дыбысын дұрыс айт.


бақа бота

бұлбұл бидай

бала барыс

батыр бақша

балапан биші

  1. Суреттерді ата. «Б» дыбысын анық айт.

Бұғы, төбет, балық, балапан, бала.

  1. Көп нүктенің орнына керекті әріпті қойып сөздерді оқы.

«Б» дыбысын анық айт.

Жол...арыс ...ұғы

Күн...атыс ...алық

...ақа ...алапан

Жал...ыз тө...ет

  1. Мақалды оқы. «Б» дыбысын анық айт.

Күш-білімде,

Білім-кітапта.

  1. «Дүкен» ойыны. Оқушы дүкеннен «Б» дыбысы бар заттарды алу керек.

Көйлек, бақа, балық, орындық, дорба, балға, өшіргіш, беке, балта, қалам.

  • Жақсы, жарайсың.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал