7


  • Учителю
  • Урок з фізики на тему: 'Дисперсія світла'

Урок з фізики на тему: 'Дисперсія світла'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Дисперсія світла

Мета: навчальна: сформувати в учнів єдине, цілісне уявлення про фізичну природу явища дисперсії світла; використовуючи методи наукового пізнання, пояснити природу дисперсії світла, застосувати отримані знання до пояснення атмосферних оптичних явищ; сформувати уявлення про залежність показника заломлення світла від кольору; спектральний склад білого світла; розглянути умови виникнення веселки;

розвивальна: формувати інтерес до фізичного експерименту; розширити знання учнів про гаму кольорів та їх практичне застосування; сприяти активізації творчого мислення учнів; створювати ситуацію успіху;

виховна: виховувати почуття прекрасного в пізнанні природи; виховувати національну культуру особистості учня, їхні індивідуальні здібності, забезпечувати умови для реалізації цих здібностей.

Обладнання: мультимедійна установка, ноутбук, таблиця з кросвордом, спектроскоп, світлофільтри, плакат з фотографією веселки, портрет І. Ньютона, квітка, призми, екрани зі щелинами, лазерна указка, папка з дидактичним матеріалом для кожного учня: бланк оцінювання, кросворд, тест, для допитливих,

Тип уроку: комбінований.

Слайд 1 Єдиний шлях, який веде до знань, - це діяльність

Бернард Шоу

Хід уроку

І. Організаційний етап.

1. Привітання. Відмітка відсутніх.

2. Перевірка готовності робочих місць і учнів.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Учні виходять до дошки, обирають питання і відповідають на нього.

1.Мильна бульбашка. Явище інтерференції світла. Інтерференцією світла називають суперпозицію світлових хвиль, що йдуть від двох або більше когерентних джерел, що приводить до перерозподілу інтенсивності світла в просторі.

2. Компакт-диск. Явище дифракції світла. Дифракцією світла називається явище відхилення світла від прямолінійного напрямку поширення при проходженні поблизу перешкод. Як показує досвід, світло за певних умов може заходити в область геометричної тіні.

3. Стереоскопічне кіно. Поляризація світла використовується для того, щоб створити ефект об'ємності зображення в стереоскопічному кіно. Відомо, що об'ємність нашого зору зумовлена , тобто тим, що ми маємо два ока, якими бачимо дещо різні зображення. Різниця в зображенні, сприйнятому очима дозволяє нашому мозку відтворити об'ємний ефект. В стереоскопічному кіно на екран проектується два зображення з різною поляризацією, а глядачу пропонується одягнути спеціальні окуляри, одне скельце яких пропускає лише вертикально-поляризоване світло, а інше - лише горизонтально-поляризоване світло. Врезультаті глядач бачить стерео-зображення.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Здавалося, що буде так завжди - Зелене листя, і блакитне небо,

І чистота джерельної води - Всього доволі, стільки, скільки треба.

1. Природа прекрасна й загадкова, а в пізнанні чудова й захоплива. Ми не завжди звертаємо увагу на красу, яку вона нам дарує: на те багатство кольорів, яке має кожна пора року: зелена трава, блакитне небо, розмаїття квітів, осіннє листя… Важко уявити, що було б , якби колір зник. Яким був би наш світ?

Слайд 2, 3. (кольорові й чорно-білі картинки).

Отже, світ зробився б дуже бідним, непривабливим, чорно-білим, сірим.

  • За яких умов ми бачимо світ кольоровим? (коли є світло).

Повторимо матеріал про світло й світлові явища.

Слайд 4. Гра «Квітка-семицвітка». Кросворд.

На зворотному боці пелюсток квітки написані запитання до кросворда, який розкриє тему уроку. Учні обирають пелюстки й відповідають на запитання:

  1. Що є для нас основним джерелом світла? (Сонце).

  2. Яке штучне джерело світла ми найчастіше використовуємо? (Лампочка).

  3. Природний приймач світла, який годує все живе на Землі. (Зелене листя).

  4. Лінія, уздовж якої поширюється світло. (Промінь).

  5. Як називається явище, за допомогою якого можна отримати «Сонячного зайчика»? (Відбивання).

  6. Як називається явище, коли світло проходить межі двох середовищ? (Заломлення).

  7. Частина простору, у яку не потрапляє світло. (Тінь).



д

і

д

б

и

в

а

н

н

я


о

н

ц

е

а

м

п

о

ч

к

а


а

л

о

м

л

е

н

н

я

4п

р

о

м

і

н

ь


и

с

т

я

і

н

ь

я


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Слайд 5. Тема: Дисперсія світла.

Записуємо в зошитах число і тему уроку.

Мета: на уроці вивчимо поняття дисперсії світла, розглянемо залежність показника заломлення світла від кольору, спектральний склад білого світла; з'ясуємо, що таке веселка; умови її появи; розширимо знання про гаму кольорів та практичне їх застосування.

V. Вивчення нового матеріалу.

Дисперсія - звучить чудово слово,

Чудове і явище саме.

Воно з дитинства близьке і знайоме.

І сотні раз спостерігали ми його.

Не оком лиш, а з поміччю його

Побачить розум, світ й красу життя цього.

Уїльям Блей

1.(Учитель) Упродовж багатьох сторіч люди робили спроби пояснити природу кольорів (червоного, зеленого, жовтого, тощо). Деякі вчені такі, як Аристотель вважали, що всі кольори утворюються від поєднання білого (колір світла) і чорного (колір темряви). Інші вважали, що це особливості нашого ока, у яке потрапляють образи, що зриваються з предметів і спричиняють в оці відчуття форми й кольору. Ця теорія панувала в науці довгий час. Ніхто й не сподівався, що причина в білому світлі, яке вважали простим.

Слайд 6,7. Сучасні погляди на природу кольорів базуються на відкритті видатного англійського вченого Ісаака Ньютона. У 1666 році І. Ньютон провів такий дослід. Проробивши маленький отвір у віконниці, вчений направив тонкий пучок сонячного світла на скляну трикутну призму. У ній пучок світла заломився, і на протилежній стіні з'явилася красива кольорова смуга. Цю кольорову смужку із семи кольорів І. Ньютон назвав спектром.


Слайд 8

Хтось у лузі біля річки

Загубив барвисті стрічки.

Дощик вгледів, підібрав,

Небеса підперезав.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал