- Учителю
- Тақырыбы: Толқындық құбылыстар(9 сынып)
Тақырыбы: Толқындық құбылыстар(9 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Толқындық құбылыстар
Сабақтың мақсаты: 1) Оқыту -оқушыларға механикалық толқын туралы түсінік беру және толқынның түрлерін,жылдамдығын,ұзындығын меңгерту.
2) Дамыту -оқушының сабақ барысында пәнге қызығушылығын арттыру және танымдық ой-өрісін дамыту.
3) Тәрбиелеу -оқушыны шапшаңдыққа, алғырлыққа және өз бетінше ізденуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, карточкалар, графиктер, «Дода» ойыны (сызбасы).
Сабақтың барысы:
-
Ұйымтастыру кезеңі
-
Оқушылардың көңілін сабаққа аудару
Жоспар:
-
Үй тапсырмасын «Дода» ойыны арқылы сұрау;
-
Нашар оқушымен жұмыс;
-
Дарынды оқушымен жұмыс;
-
Жаңа сабақ:
Жаңа сабақты Шаталовтың тірек -сызбасы арқылы түсіндірдім.
Сабақты бекіту: «Есепке қалайсың?»
-
Жиілігі 740 Гц дыбыс толқынының суда таралу жылдамдығы 1480 м/с. Толқын ұзындығы неге тең?
Жауабы: (2 м)
-
Болаттағы толқынның ең жақын нүктелерінің арақашықтығы 1,54 м болса, дыбыс тербелісінің жиілігі неге тең? Болатта дыбыс толқынының жылдамдығы 5000 м/с.
-
Қозғалмай тұрған бақылаушының жанынан 4 толқын жалы өтті. Бөлшектердің тербеліс периоды қандай?
Нашар оқушыларға / тірек сызба арқылы / карточка берілді.
1 оқушы:
2 оқушы:
3 оқушы:
4 оқушы:
Дарынды оқушыға берілетін жұмыс.
Толқын жағаға келіп соғады. Әрі 10 с сайын жағалаудың жиек сызығын 4 толқын кесіп өтеді. Толқын жолдарының ара қашықтығы 8 м болса, толқын жылдамдығы қандай?
Үй тапсырмасын сұрау «Дода»
</ Карточкаларда формулаға, анықтамаға, физикалақ шамаға байланысты сұрақтар бар.
Сабақты қорыту.
-
Толқын дегеніміз не?
-
Көлденең толқын қандай ортада пайда болып таралады?
-
Толқын ұзындығы дегеніміз не?
-
Толқын жылдамдығы деп нені түсінесіңдер?
-
Толқын энергияны тасымалдайтынын қалай дәлелдеуге болады?
Үйге тапсырма беру. §30 оқу, формуланы жаттау, 25 жаттығу №2,№3.
Оқушыны бағалау.