7


  • Учителю
  • Жазық айна. Оптикалық кескін құру

Жазық айна. Оптикалық кескін құру

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4 А Жарықтың шағылуы

Күні:

Сынып:

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы

Мұғалімнің аты -жөні: Алдигулова Н.Ж.

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:-

Сабақ тақырыбы

Жазық айна. Оптикалық кескін құру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

ОМ 3жазық айнада алынатын оптикалық кескіннің сипаттамаларын және орналасу орнын анықтауға тәжірибені сипаттау;

Сабақ мақсаттары

Жазық айна туралы мағлұмат беру және жазық айнада пайда болатын оптикалық кескінді құрып үйрену.

Жетістік критерийлері

Сыни тұрғыда ойлау Зерттеу дағдылары

кескіннің кемінде үш қасиетін анықтай алады: жанына қарай ауыстырылған, тігінен, шынайы, дене секілді шамасы жағынан бірдей, айна алдындағы дене тұрған қашықтықта айна артында дәл сондай қашықтықта орналасқан;

айнадағы дене кескінінің қасиеттерін түсіндіру барысында, өз сөздерін пайдаланады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жарық

Свет

light

Жарықтың шағылу заңы

Закон отражении света

Law of reflection of light

Түсу бұрышы

Угол падения

angle of incidence

Шағылу бұрышы

Угол отражения

angle of reflection

Айналық шашырау

Зеркальное отражение

mirroring

Оптикалық кескін

оптическое изображение

optical image

Жазық айна

Плоское зеркало

flat mirrors

Сфералық айна

Сферическое зеркало

spherical mirror

Симметрия

Симметрия

symmetry

Телескоп

Телескоп

telescope

перископ

перископ

periscope

кинопроектор

кинопроектор

Overhead Projector

Айна фокусы

Фокус зеркалы

focus mirrors

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Айна, о п т и к а л ы қ - беті тегіс, жарық сәулесін шағылдыратын және нәрсенің оптикалық кескінін беретін шыны немесе металл дене.

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралықбайланыстар

геометрия

АКТ қолдану дағдылары

Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну

Бастапқы білім

Жарықтың шағылу заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

3мин









Ой шақыру

7 мин













Қолайлы жұмыс ортасын қалыптастыру

1.Оқушылармен амандасу

2.Түгендеу

3.Сыныптың сабаққа дайындығы



«Миға шабуыл»

СәйкестендіруMN

SO

OD

OC





S

Түсу бұрышы Шағылдырушы бет

Жарық көзі

Шағылу бұрышы

Түскен сәуле

Нормаль сызығы

Шағылған сәуле

















Таратпа парақшалар

Сабақтың ортасы

30 мин



І.Айнаның шығу тарихы

1) Ерте заманнан бастап,адамдар судың бетінен өз бейнелерін көріп,күнделікті өмірде пайдалану үшін тұрмыстық бұйым айнаны ойлап тапқан.Тарихқа жүгінсек алғашқы айналар Үнді елінде,Мысырда жасалған екен.Басында айнаны шыны тәрізді заттан,қаралау түсті обсидиан,қола мен күмістен дайындаған.ХІІ ғасырда венециялық шеберлер айна жасаудың құпиясын үйреніп алып,200 жылдан астам уақыт айна жасап,пайда тапқан.

Айна жасауда да математикалық өлшем мен есеп қажет. Ал жасалған айнаны дизайнерлер әшекейлеп халыққа қолданысқа береді.

2) Ал осы айна қалай жасалады екен?

Айна-бір беті шағылдырушы қабатпен қапталған,кескіні шағылысқан заттар бейнесін,суретін айнытпай көрсететін шыны немесе металл бұйым. Жазық айна. Оптикалық кескін құру

ІІ.Жазық айна туралы мағлұмат

Нәрсенін кескіні (айнаның сыртыңдағы). Адам көзінде кескіннін пайда болу механизмін түсіндіру. Жазык айнада жарқырауык нуктенің кескінін алу. Жалған кескін ұғымын беру.

Жазық айнадағы нәрсе кескінінің ерекшеліктері:

1) кескін жалған;

2) тура;

3) өлшемі нәрсенің өлшеміне тең;

4) нәрсе айна алдында кандай қашыктықта тұрса, кескін айнаның ар жағында сондай аралыкта орналасады;

Жазык айнаның жарықты шағылдыруыньщ ерекшелігі - келіп түскен жарықтьщ 70-90 %-ін шағылдырады.

ІІІ.Жазық айна қолданылуы

Адам өмірінде айна ең соңғы орыналмайды, оны тұрмыста да техникада да пайдаланады.

Жазық айнаарқылыкескіналудымысалүшін, перископта (гр. "перископео" айналағақараймын, шоламын) қолдануғаболады. Ол - танкіден, сүңгуірқайықтанжәнеәртүрліжасырынорындарданбақылаужасауүшінқызметететіноптикалыққұрал.

Жазықайнағатүсетін параллель сәулелершоғыайнаданшағылғаннанкейін де параллель болады.Атапайтқандаосындайшағылуайналықдепаталынады. Айналықшағылуданбасқашағылудыңөзгетүріболады, ондақандай да бірбеткетүсетін параллель шоқтарсәулесішағылғаннанкейінолардағыөтекішкенетегісемесбеттерденшашырапбарлықмүмкінболатынбағыттатаралады (83, б-сурет), мұндайшағылудиффузиялықдепаталады. Оны тегісемес, кедір-бұдыры бар жәнемөлдіремесзатбеттерітуғызады. Диффузиялықшашыраунегізіндебіздіқоршағанзаттардыкөреаламыз.





























https://www.youtube.com/watch?v=m4_GQpAAd8Y



https://www.emaze.com/@AOWRTIIW/%D0%90%D0%B9%D0%BD%D0%B0</</p>

Практикум

30мин







































Жазық айна. Оптикалық кескін құру





Айна

Нәрсе

транспортир





















Сызғыш, қарандаш

Сабақтың соңы

5 мин

















Үйге тапсырма

2 мин

Рефлексия

3 мин

















Оқушылардың бүгінгі сабақта алған білімдерін пысықтау

Жазық айна. Оптикалық кескін құру

§65. Калейдаскоп пен перископ туралы мәлімет біліп келу.



Сабақ соңында оқушылар рефлексия парағын толтырады



Бүгінгі сабақта

Жазық айна. Оптикалық кескін құру





МЕН

білдім ...



үйрендім ...



білгім келеді ...









https://prezi.com/ljaoah-ul0xa/presentation/







интернет ресурстары





Рефлексия парақшасы

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: жазық айна қасиеттерін ажырата алады



Көпшілігі: жазық айнада кескін алу жолын біледі



Кейбір оқушылар: алған білімін практика жүзінде қолдана алады

Сабақтың басындағы сұрақ-жауап

Нәтижелерді бағалау

оқушылар прак жұмысты орындайды сипаттайтын терминдердің қазақша, орысша және ағылшынша айтылуын біледі.

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау), серіппелерді ұқыпты қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?











Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал