- Учителю
- Поурочный план на тему Бүкіләлемдік тартылыс заңы 9 класс
Поурочный план на тему Бүкіләлемдік тартылыс заңы 9 класс
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № __14__ ____ Тоқсанбай М.С.__Бүкіл әлемдік тартылыс заңы.
Мерзімі 19.10.2016
22.10.2016
Сынып 9 «ж,з,к»
9 «е»
Мақсаты:
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы жайлы мағлұмат беру;
Бүкіл әлемдік тартылыс заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету;
Өзін-өзі бағалауға баулуКіріспе сабақ
+
Жаңа материалды меңгеру сабағы
Қайталау білімді жүйелеу сабағы
Білімді тиянақтау сабағы
Кіріктірілген сабақ
ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы
Бинарлы сабақ
+
Аралас сабақ
ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы
ББД-ны тексеру,бағалау сабағы
Сабақ түрі
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы жайлы мағлұмат беру;Бүкіл әлемдік
тартылыс заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер
шығаруда қолдана білуге үйрету
Оқушылардың ой-өрісін дамытып, ғылыми ойқорытындыларын жасауға жетелеу, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.
Азаматтық, адамгершілік, еңбекке, жауапкершілік тәрбиесіне баулу
Міндет
тері:
кестелер
+
жаттығулар жинағы
+
иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық
стикер
сызба
таратпа материалдар
дидактикалық жинақтама
ТСО
+
оқулық
тапсырмалар карточкасы
маркерлер, А-4, А-3 парақтары,
тесттер
Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:
Күтілетін нәтиже:
-
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы жайлы мағлұмат алады
-
Бүкіл әлемдік тартылыс заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді
Өзін-өзі бағалай алатын болады
Жаңа түсінік: ________бүкіләлемдік тартылыс заңы________________________________________________________
Сабақтың барысы
Сабақтың мазмұны
Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.
Бағалау
І.Ұйымдастыру (2 минут)
-
Сәлемдесу
-
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
-
Түгелдеу
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут)
-
Ньютонның ІІІ заңы қалай тұжырымдалған?
-
Салыстырмалы принцип дегенді қалай түсінесіңдер?
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
-
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар.
-
Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашу барысында Ньютон қандай болжам ұсынды?
-
Неліктен Айдың Жерді айналу үдеуі жерге жақын аралықтағы дененің еркін түсу үдеуінен аз болады?
«кластер»
«жұмбақ»
Миға шабуыл
Аяқталмаған сөйлем
Қияли қосымша
Сахналау
Иә - жоқ әдісі
Танымдық жаттығу
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
-Жер радиусы // -Жерден Айға дейін қашықтық. // тәулік
; , осыдан ; R мен Т-ның мәндерін қойсақ, онда
; ал , // осыдан немесе , демек центрге тартқыш үдеу Жердің центріне дейінгі қашықтықтың квадратына кері пропорционал кемиді. Сонымен қатар F~Mm
~
немесе
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Бақылау сұрақтары:
-
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар.
-
Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашу барысында Ньютон қандай болжам ұсынды?
-
Неліктен Айдың Жерді айналу үдеуі жерге жақын аралықтағы дененің еркін түсу үдеуінен аз болады?
-
Кавендиш кім?
-
«Алма түсу» дегенде кім есімізге түседі?
Зигзаг - 2
Инсерт
Экспертиза
Өрмекші торы
Тілек ағашы
«жұмбақ»
Үзіліспен оқу
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
III. Рефлексия
1) Сабақты қорытындылау: (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
Өтілген материалды тиянақтау // Бағалау
2) Үй тапсырмасы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Есептер жинағынан 9,11-9,15
Миға шабуыл //Бақылау сұрақтары //Суретке жан бітіру// Қарлы кесек// Бином фантазии// Суретке жан бітіру // Синквейн
Формативті
суммативті