7


  • Учителю
  • Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



№5 орта мектеп



















Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының химиялық әсері





Дайындаған: Қадырбек Г.Қ.

Класы: 8 «б»



Электр тогының химиялық әсері (8 класс)











2015-2016 оқу жылы





Күні: 15.03.2016ж

Класы: 8 «б»

Сабақтың тақырыбы: Электр тогының химиялық әсері

Сабақ мақсаттары:

Пәндік: дамыта оқыту жүйесін пайдаланып, оқушылардың өз

беттерінше жұмыс жасап, қорытындылауға, тақырыпты

практика жүзінде зерттеп, оқуға бағыттау.

Жүйелік: берілген тапсырмалар бойынша материалдар жинақтап,

бір - бірін бақылауға үйрету.

Тұлғалық: тақырыпты практика жүзінде зерттеуді, «Электролиз»

ұғымымен байланыстыра отырып, өзін бағалауды дамыту.

Тілдік мақсаты: Оқушылар төменде көрсетілген терминдерді еркін қолдана

алады: электролиз, катод, анод, диссоциация, гальваниостегия

Сабақ түрі: кіріктірілген сабақ

Пәнаралық байланыс: химия және физика

Сабақ көрнекіліктері: слайд, плокаттар, тәжірибелік жұмысқа керекті құрал - жабдықтар.

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Құрметті оқушылар

Сәлем-сөздің анасы" дегендей, алдымен амандасып алайық. Әлемде әр халықтың өзіндік амандасу тәсілі бар екен, мысалы, қазіргі гректер «Аман бол!» деген сөзбен амандасады екен, арабтар «Әлем, мен саған сенемін!» деп амандасса,латын-американдықтар құшақтасып амандасады, ал үнділер қолдарымен тәжім етеді екен. Ал енді австралиялықтар үш әрекетпен амандасады: қол соғады, секіреді,жамбастарымен қағысады. Біз де осы австралиялықтар тәрізді амандасып көрейік.

Жаңа сабақ

Металдардағы токты тасымалданатын қандай бөлшектер?

  • Қатты күйдегі металдардың негізі кристалл торы болып табылады, оның түйіндерінде - оң иондар, ал иондардың арасында кеңістікте еркін электрондар қозғалады.

  • Металдың әдеттегі күйінде оның электрондары ретсіз жылу қозғалыстарын жасайды. Олардың қозғалысы желсіз ауадағы шіркейлер тобының ретсіз қозғалысына ұқсайды

  • Металдардағы еркін электр зарядын тасымалдаушылар электрондар болып табылады.

  • Металдардағы электр тогы - еркін электрондардың реттелген қозғалысы

  • Электр өрісінің әрекетінен металдардағы электрондардың қозғалыс жылдамдығы онша үлкен емес. Ал өткізгіш ішіндегі электр өрісінің таралу жылдамдығы өте үлкен, ол шамамен жарық жылдамдығына тең юолады (300000км/с)

Сұйық өткізгіштер - электролиттердегі электр тогының табиғаты металдардағы қарағанда өзгеше.

  • Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса тұздар мен металдардың қорытпалары электролиттер деп аталады.

  • Электролиттер электр тогын жақсы өткізетіндерге жатады.

Зарядты тасымалдаушы қандай бөлшектер болып табылады және электролиттердегі ток дегеніміз не?

  • Электролиттердегі электр тогы дегеніміз - оң және теріс иондардың қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.

  • Электролит арқылы элект тогы өткенде, электродтарда зат бөліну процесі электрлиз деп атайды.

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Проблемалық сұрақ

Химия және физика ғылымдарының арасында байланыс бар ма?

Гипотеза

Біздің ойымызша химия және физика ғылымдарының арасында байланыс бар

Молекула-кинетикалық теория:

  • Зат ұсақ бөлшектерден тұрады

  • Бұл бөлшектер бей-берекет қозғалады

  • Бұл бөлшектер бір-бірімен өзара әсерлеседі

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)



Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Химия және тіл

Эпиграф

Поэзия,тіл әдебиет саласындағы жұмыс логиканы,фантазияны дамытады. алымның табысты жұмысының қажетті факторы.Әдебиетпен ұштасқан ғылым әлемді жан жақты тануға мүмкіндік береді. (В.Ф.Ноздрев.)

Менделеев жүйесі тәрізді тілде әліпби бар.

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Жай заттар металл және бейметалл болып жіктеледі,

Әліпбиде әріптер дауысты, дауыссыз болып бөлінеді.

Мысалы: дауысты- а, дауыссыз- б

металл- Са, бейметалл- S

Әліпбидегі әріптерден сөз

Менделеев кестесіндегі элементтерден қосылыстар құруға болады.

Мысалы: бала, магний хлориді MgCl2

сөз- бала, әріп- 4; дауыссыз- 2- б,л; дауысты-2- а;

қосылыс- MgCl2, атом саны-3,

металл саны-1- Mg, түрі - 1

бейметалл атом саны-2- СІ, түрі-1.

II. Есептер додасы. Оқушыларға химия және физика пәндерінен аралас түрде есептер беріледі. 5 мин

1.Бұйымдарды күмістеу үшін 10 мин бойына 6А токты пайдаланды. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалды. (k=111,8*10-8кг/Кл)

Ж.(0,004кг)

2. Тотияйын ертіндісін электролиздеуде 40 мин ішінде 40 г мыс бөлінсе, онда жүріп өткен токтың күші қандай? . (k=39,4*10-8кг/Кл)

Ж. (40А)

3. Мыс тотияйынының ерітіндісі арқылы 20кКл заряд өтті. Осы кезде катодқа қанша мыс бөлінді?

4. Электролит арқылы 5 минут ішінде 1,5А ток өткенде катодтан 137 мг зат бөлінген. Ол қандай зат?

"Жұмбақтас" ойыны

Ойынның шарты: Кестедегі әріптерді көлденең, вертикаль бағыттарда сыза отырып, физикалық термин сөздерді тауып жазады. Қай топ көп тапса, сол топ жеңімпаз атанады.

"Сен - маған, мен - саған" ойыны

Ойынның шарты: Әр топ қарсы тобына 3 сұрақ қояды.

(Сұрақ дайындауға 2 минут уақыт беріледі).



Тесттік тапсырма

1. Электролит арқылы электр тогы өткенде, электродтарда зат бөліну процесі:.

а) Электролиттік диссоциация; ә) электролиз;

б) рекомбинация; в) газдың иондалуы;

г) а-в жауаптар ішінде дұрысы жоқ.

2. Металл бұйымдардың бетін басқа металдың жұқа қабатымен жабу:

а) гальванопластика; ә) аккумуляторды зарядтау;

б) гальваностегия; в) гальваникалык элементтер;

г) а-в жауаптар ішінде дұрысы жоқ.

3. Электролиттерде зарядты тасымадаушы қандай бөлшектер:

а) электрондар мен қемтіктер; ә) электрондар;

б) оң және теріс иондар; в) қемтіктер;

г) оң иондар.

4. Медальдардың көшірмесін электролиттік жолмен дайындауды:

а) гальванопластика; ә) аккумуляторды зарядтау;

б) гальваностегия; в) гальваниқалық элементтер;

г) а-в жауаптар ішінде дұрысы жоқ.

5. Электролиттерде әр аттас иондардың молекулаға бірігу процесі:

а) электролиз; ә) рекомбинация;

б) электролиттік диссоциация; в) термоэлектрондық эмиссия;

г) а-в жауаптар ішінде дұрысы жок.

Тест жауабы: 1ә 2 б 3 б 4 а 5 ә





















Түйін

  • Табиғат - біртұтас, ал жаратылыстану ғылымдары оның тек белгілі бір жағын сипаттайды.

  • Атом, молекулалардың химиялық қозғалысы және олардағы физикалық процестер тіршіліктің пайда болуына әкелді.

  • Гуманитарлық білім, гуманитарлық ойлау тәсілі физика ғылымында кәсіптік іс -әрекеттің маңызды шығармашылдық кезеңіне қажет.

  • Әлем экономикасының дамуында физика, химия ғылымының орны орасан зор.

VII.Рефлекция:

«Доп лақтыру арқылы» Бугін қандай жаңа терминдерді үйрендік.

Үйге тапсырма

45, 46 ,47 тақырыпты оқу

23 жаттығудың №4,5,6 есептері















































Электр тогының химиялық әсері (8 класс)Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

</<img src="/prepod/_bloks/pic/lkvnsfd-014.jpg" align="bottom" width="317" height="238" border="0" alt="Электр тогының химиялық әсері (8 класс)">Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)Электр тогының химиялық әсері (8 класс)

Электр тогының химиялық әсері (8 класс)Электр тогының химиялық әсері (8 класс)







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал