7


  • Учителю
  • Урок: «Ізопроцесси», «Властивості рідини», 10 клас-інформаціїно-технологічний профіль

Урок: «Ізопроцесси», «Властивості рідини», 10 клас-інформаціїно-технологічний профіль

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:  Фізика.10 клас-інформаціїно-технологічний профіль.Мета: активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні теми за рахунок включення в дослідницьку роботу з використанням ПК.Освітня: повторити залежність між двома змінними термодинамічними параметрами при незмі
предварительный просмотр материала

«Ізопроцесси»,«Властивості рідини»

Мета: активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні теми за рахунок включення в дослідницьку роботу з використанням ПК.

Освітня: повторити залежність між двома змінними термодинамічними параметрами при незмінному третьому, показати застосування газових законів за допомогою експерименту. Ознайомити з особливостями будови рідини.

Виховна: продовжити виховання особистісних якостей: самостійності, відповідальності, толерантності, формування взаємодопомоги, доброзичливого ставлення один до одного, розвивати культуру спілкування і культуру відповіді на запитання; вміння вислухати інших при роботі в класі, в групах; формувати навички безпечної роботи.


Розвиваюча: розвивати прийоми дослідницької роботи, вміння аналізувати, робити виводи; вирабативать вміння пояснювати газові закони на основі положень МКТ; описувати стан і ізопроцесси ідеального газу, давати і пояснювати графічне зображення процесів.
Метод: групова (парна) дослідницька діяльність із застосуванням ПК

Обладнання:лабораторне обладнання , ПК, телевізор.


План уроку.


1.Організаційниймомент.

Постановка проблеми; тема уроку. 3-4 хв.

Вступне слово вчителя.

2. Актуалізація знань по темі "ізопроцесси". 22 хв.

Виконання завдань у робочому зошиті, фронтальне опитування. Захист проектів учнями.

3. Закріплення вивченого матеріалу. 8 хв.

Виконання тестів.

4. Підведення підсумків. 2 хв.

Слово вчителя.

5. Вивчення нового матеріалу.
Екологічний проект «Вода» 8 хв .

Бесіда вчителя. Захист проекту учнями.

6. Рефлексія. Домашнє завдання. 2хв.

Виділення головного.


Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Постановка проблеми теми уроку. Тема на екрані телевізора.





2. Актуалізація знань з теми «ізопроцесси».
А) Виконання завдань № 38,39,40 в робочому зошиті.
«Установіть відповідність». Взаімоперевірка.

.



Б) Фронтальне опитування.
1) Питання: Згадаймо, що називають газовими законами?
Відповідь: Кількісні залежності між двома параметрами газу при фіксованому значенні третього параметра називають - газовими законами.
2) Питання: Що розуміють під ізопроцесами?

Відповідь: Процеси, що протікають при незмінному значенні одного з параметрів, називають ізопроцесами.
3) Питання: Між якими параметрами встановлюється залежність в газових законах?
Відповідь: У газових законах встановлюється залежність між об'ємом, тиском і температурою при постійному значенні одного з цих параметрів.
Сьогодні ви захищаєте свої проекти, в яких повинні були висвітлити один з ізопроцесів, що протікають в ідеальному газі показати його практичне застосування.
Групи готові. Почнемо.
Виступає 1 група , яка готувала проект по ізотермічному процесу.
"Мистецтво експериментатора полягає в тому, щоб уміти задавати природі питання і розуміти її відповіді". Майкл Фарадей.
а)Ізотермічний процес- це процес, що відбувається в системі при постійній температурі.



Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена​​ двома вченими Робертом Бойл і Едмом Маріотто і отримала назву закону Бойля-Маріотта. Закон Бойля-Маріотта- при незмінній температурі множення об'ему даної маси газу на його тиск є величиною постійною.

pV=const при T=const

Побудуємо графічну залежність ізотермічного процесу в координатних осях:
P (V); p(T); V (T).

Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід "Картезіанський водолаз".

Обладнання:

пластмасова пляшка1,5л, заповнена водою з кришкою; медична піпетка, заповнена підфарбованою водою.
Досвід:

Пляшка наповнена водою в середині якої плаває піпетка. Закриємо щільно пляшку кришкою і візьмемо пляшку в руки -піпетка занурюється, приберемо руки піпетка спливає поясніть дію піпетки.

Пояснення: коли ведучий бере м'яку пляшку в руки, він її здавлює. Це призводить до збільшення тиску в середині пляшки та зменшення обсягу бульбашки повітря в піпетці, тобто за законом Бойля-Маріотта збільшення тиску на газ (повітря в піпетці) призводить до зменшення обсягу цього повітря (стиску). При цьому зменшується сила Архімеда і піпетка тоне. Змінюючи тиск на пляшку, ведучий має можливість змінювати цю силу і управляти глибиною занурення піпетки. Для цього принципово важливо, щоб пляшка була герметично закрита.

Виступає 2група, яка готувала проект по Ізобаричному процесу.
б)Ізобаричний процес- це процес, що відбувається в системі при постійному тиску.


Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена​​ вченим Жозефом Луї Гей-Люссаком і отримала назву закону Гей-Люссака.

Закон Гей- Люссака: при незмінному тиску відношення об'ему даної маси газу до його температурі є величиною постійною .v/т=Const при p=const.
Побудуємо графічну залежність ізобарного процесу в координатних осях: p(V); p(T); V (T).



Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід

"Шар в банке".
Обладнання:

скляна банка на 2л, повітряна кулька, гаряча вода, порожній судину.
Досвід: в порожню скляну банку наливаємо гарячої води і тримаємо там 1-2хв, потім виливаємо її в порожню посудину. Банку накриваємо надутим повітряною кулькою і спостерігаємо як кулька втягується в банку.
Пояснення: при нагріванні повітря в банке розширився, і його частина вийшла з банки. При охолодженні повітря в банку стискається,і кулька заповнює порожнє місце в банке під дією атмосферного тиску яке протягом всього досвіду не змінювалося.


Виступає 3група,яка готувала проект по Ізохоричному процесу.
в)Ізохоричний процес - це процес, що відбувається в системі при постійному об'емі.
Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена​​ вченим Шарлем , Жак Олександром Сезаром і отримала назву закону Шарля.

Закон Шарля - при незмінному об'емі відношення тиску даної маси газу до його температурі є величиною постійною.

р/т= Const , при V = const
Із закону Шарля випливає, що при постійному об'емі газу його тиск прямо пропорційно температурі.





Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід "Руйнування банки".
Обладнання:

пластмасова або металева банка з кришкою, що закручується, дуже гаряча вода, посуд з холодною водою.
Досвід:

налити гарячу воду в банку потримати там 2 хв. і вилити, швидко закривши отвір. Потім відразу облити її холодною водою. Банку сплющило.
Пояснення: Під час нагрівання вода розширюється, перетворюючись на газ - пар. Коли ми закрили банку кришкою, повітря всередині залишився під таким же тиском, як навколишнє атмосфера. Охолоджуючи ємність ззовні, ми змусили пар перетворюватися назад у воду. Його тиск знизився, дозволяючи більшому тиску повітря зовнішньої атмосфери розчавити банку.
г) Відпрацювання знань за темою "ізопроцеси".

Кожна група відмінно впоралася з підготовкою та захистом проектів, а тепер ми застосуємо отримані знання для рішення графічних задач.

3. Закріплення вивченого матеріалу.
Виконання тестових завдань №32-37рабочего зошита.
На дошці індивідуально вирішується задача №247 (графічна задача підвищеної складності).

4. Підведення підсумків вивчення першої частини основ МКТ.
Слово вчителя.
5.Знайомство з новим матеріалом:«Властивості рідини».



А) Основи МКТ. Проговорюємо хором.
Б) порівняльна характеристика рідини і газу.
В) екологічний проект «вода».
Г) опрацювання теорії використовуючи ОК-39-а, стр.51.
6. Домашнє завдання. Використовуючи $50,51скласти розповідь поОК-39-а, б.
Виконати тестові завдання для повторення теми стр.42-44 робочого зошита.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал