7


  • Учителю
  • Энергия. Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы.

Энергия. Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Қарақия ауданы Қарақұдық орта мектебі



Тақырыбы: § 22 Энергия. §23 Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы



Сыныбы: 9 сынып

Мұғалім: Жакупова Г.З

2014-2015 оқу жылы




Сыныбы: 9

Пәні:физика


Пән мұғалімі

Жакупова Гулмаржан Зиноллаевна


Сабақ тақырыбы:

§ 22 Энергия. §23 Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы


Сабақтың мақсаты:

Механикалық энергия шамасын, оның түрлерін ажыратып білу. Энергияның сақталу және сақталу заңын білу.


Міндеті:

Оқушылардың мәтінмен жұмыс жасауда уақытты тиімді пайдаланып


Оқытудың нәтижелері:

  1. Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

  2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді

  3. Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.

  4. Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе және талдай алады.


Әдіс-тәсілдер


«Блум тасксономиясы», білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер модулі, жұптық, топтық жұмыс; түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, миға шабуыл, салыстыру әдісі.


Іс-әрекет:

жұпқа, топқа бөлу


Тапсырма көздері

Білу. 1. Ұйымдастыру. 2 Бағалау бетшелерін тарату. 3. Үй тапсырмасын тексеру. 4. Өткен тақытыпты сұрақ-жауап әдісімен пысықтау. Білім, білік дағдыларын өтілген тақырыптармен ұштастыра жаңартады. Түсіну. Жаңа тақытыпты ұғындыру. Берілген жаңа түсінікті ұғады, есте ұстайды. Айырмашылығын көрсетеді, мәнін түсіндіреді. Қолдану. Жаңа білімді практикада қолдану. Табады, пайдаланады, қолданады. Талдау. Алған білімдерді жіктеу, саралау. Басты ерекшелігін табады, негізгі қасиетін дәлелдейді. Жинақтау. Ойлан, тап, құрастыр, шығар, байланыстыр. Берілген сұрақтармен жұмыс. Бағалау(пайымдау). Шешеім қабылдайды. Білім мазмұнын бағалайды. Ой қорытады.


Көрнекіліктер

АКТ,дидактикалық таратпа сурақтары. Бағалау парағы. Турлі түсті бояу, постерлер.


Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу. Оқытудағы басқару және көшбасшылық модулі арқылы жаңа сабаққа жетелейтін сұрақтармен өткен сабақ бойынша алған білімдерін нақтылау:

Ашық тест әдісі


Сұрақ -тапсырмалар

жауап

1

Рактивті қозғалыс дегеніміз не? Мысал келтіріңіз.


2

Қандай мақсатпен зымыран копсатылы болып жасалады?


3

Реактивті қозғалыс жылдамдығы қандай шамаларға байланысты?


4

Ғарыштық зерттеудегі қандай жетістіктерді білесіңдер?


5

Реактивті қозғалыс принципі бойынша қозғалатын табиғатта кездесетін жәндіктерді атап беріңізші.


6

Тұңғыш жер серігі қашан және қай жерден ұшырылды?


7

Адамзаттың ғарышқа шығуынының қандай пайдасы бар?

Бұрынғы бңлңмдң еске түсіреді, айтады көрсетеді. Оқушылар жұпқа бөлінеді. Қойылған сұрақтарға жұп болып жпуап береді.

Түсіну. АКТ және оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер (диалог) модулі арқылы жаңа сабақты түсіндіру: Жаңа тақырыпты мысал арқылы ашу. 7 сыныпта өткен тақырыптарын еске түсіре отырып жаңа сабақты түсіну.

Жаңа материалда берілетін білімді қабылдайды, тыңдайды, есте сақтайды. Берілген тапсырмалар бойынша топ болып жұмыс жасайды.

Қолдану. СТО модулі арқылы алған білімді практикада қолдану (оқулықпен жұмыс).

Топпен жұмыс: Тапсырма: алдын ала дайындалған сурақтар топтарға таратылады.



Талдау. Талантты және дарынды балаларды анықтау. Постер қорғау.

Есеп. Оқулық 19 -жаттығу.



Сергіту сәті

Жинақтау.Слайд арқылы тақырыпты бекіту.

Ойланады, салыстырады, табады, талқылайды, ізденеді, шешеді.

Ойлап табады, құрастырады, шығарады, байланыстырады.

Бағалау.

Бағдаршам түсімен бағалау әдісін пайдалану

Үй жұмысы: § 22 Энергия. §23 Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы



Қосымша. Слайдтан көрініс.









Бағалау парақшасы:

Оқушыларға тапсырма бөлу мақсатында берілетін сұрақтар:

1-топ (Венн диаграммасы)

1 .Механикалыэнергия дегеніміз не? Механикалық энергияның қандай түрлері бар?

2.Механикалық энерияның өлшем бірлігі қандай?

3.Кинетикалық энергия дегеніміз не? Оның қандай белгілері бар?

4.Дененің потенциялдық энергиясы деп нені түсінеміз? Потенциялдық энергияның қандай

белгілері бар?

5.Серпімді деформацияланған дененің потенциялдық энергиясы қандай формуламен өрнектеледі?

2-топ (балық қаңқасы)

1. Мына аталған жағдайлардың қайсысында потенциалдық энергия, қайсысында кинетикалық энегия туралы сөз болады:

А)иілген серіппе Ә)соққан жел Б) сарқырамадан құлап аққан су

С) сығылған ауа Д) Үй шатырының шетінде жатқан тас?

2. Жұмыс пен энергияның арасында қандай байланыс бар?

3-топ ( )

1.Дененің толық энергиясы дененіміз не?

2.Толық механикалық энергияның сақталу заңы қалай тұжырымдалады?

3.Энергияның сақталу және айналу заңына сүйеніп жұмыстың физикалық мәнін қалай түсіндіруге болады?



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал