- Учителю
- Лабораториялық жұмыс№6 Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау 7сынып
Лабораториялық жұмыс№6 Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау 7сынып
Сабақ жоспары
Күні: ____
Сабақтың тақырыбы: Лабораториялық жұмыс№6 Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау
Сабақтың мақсаты:
- Денелерді суға батырған кезде олардың суда жүзетінін, батып кететінін немесе қалқып шығатынын анықтау -Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру. -Оқушылардың ұқыптылыққа, қауіпсіздік ережелерін сақтай білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: лабораториялық жұмыс Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,тәжірибе жасау Көрнекілігі: динамометр, суы бар ыдыс, мензурка, ішіне салынған құмдарының массалары әр түрлі бірдей үш пробирка, тығыздығы белгілі сұйығы бар ыдыс. Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабаққа дайындау II.Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру III.Қауіпсіздік ережесін ескерту IV.Жұмыстың барысы:
-
Динамометр көмегімен денеге әсер ететін Ға ауырлық күшін өлшеңдер.
-
Мензурканы пайдаланып, дененің көлемін анықтаңдар.
-
Денені сұйыққа батырған кезде оған әрекет ететін ығыстырушы күшті есептеңдер:
Ғы=ρgVд
-
Ға ауырлық күші мен Ғы ығыстырушы күшті салыстыру арқылы тапсырмада қойылған сұраққа жауап беріңдер.
-
Денені берілген сұйыққа батырып, жауаптарыңды тәжірибе жү.зінде тексеріңдер.
-
Кестені толтырыңдар.
Ға мен Ғы
қатысы
Батады, жүзеді немесе қалқып шығады
1.
2.
3.
Сабақты бекіту:
- Ауырлық күші неге тең? -Ығыстырушы күшті неге тең?
-Ға ауырлық күші мен Ғы ығыстырушы күшті салыстыр?
Үйге тапсырма §54