- Учителю
- Урок по физике Закон захавання механічнай энергіі
Урок по физике Закон захавання механічнай энергіі
Закон захавання механічнай энергіі
Мэта: Стварыць умовы для фарміравання ўменняў, якія забяспечваюць самастойнае паспяховае прымяненне закону захавання механічнай энергіі да вырашэння задач на пераўтварэнне энергіі придвижении цел.
Спрыяць развіццю ўменняў самастойна вылучаць галоўнае, абагульняць і сістэматызаваць існуючыя веды. Развіваць уменне граматна выказваць свае думкі, будаваць лагічна вытрыманы аповяд.
Працягваць працаваць над удасканаленнем якасцяў, якія адлюстроўваюць стаўленне да іншага чалавека: дысцыплінаванасць, ветлівасць, добрасумленнасць, таварыства.
Ход урока
-
Арганізацыйны момант.
-
Праверка дамашняга заданя.
Праверка дамашняга задання па картках
-
Пакуль вучні выконваюць заданні на картках з класам праважу
франтальны апрос.
Пакуль вашы таваршчы выконваюць заданні давайце з вамі успомнім з якімі двума відамі энергій мы з вамі пазнаёміліся на папярэднім уроку? (Патэнцыяльная і кінетычная)
У якім выпадку мы можам сцвярджаць што цела валодае кінетычнай энергіяй?(калі цела рухаеца).
Што выражае кінетычная энергія?(Кінетычная энергія выражае здольнасць цела, якое рухаеца выконваць работу)
Запішыце формулу для кінетычнай энергіі(K=)
Ад чаго залежыць кінетычная энергія?(ад масы і скорасці)
А калі мы гаворым пра адно і тое ж цела?(толькі ад скорасці)
У якіх адзінках вымяраеца кінетычная энергія?(У Джоулях)
Якой энергіяй валодаюць нерухомыя целы?(Патэнцыяльнай)
Што характэрызуе патэнцыяльная энергія?(здольнасць цела выконваць работу)
Ад чаго залежыць патэнцыяльная энергія?(Ад вышыні(выбару нулявога узроўню) і ад масы)
Па якой формуле мы можам знайсці патэнцыяльную энергію?( П=mgh)
Вельмі добра. Зараз мы з вамі падайшлі да тэмы нашага урока.
-
Новая тэма.
Адкрыйце сваі сшыткі і запішыце сёнешнюю дату і тэму "Закон захаваняя механічнай энегріі"
На сёняшнім уроку мы з вамі даведаемся пра пераўтварэнне аднаго віда энергіі у другі. Сфармулюем закон захаваняя энергіі. І даведаемся яшчэ пра адзін від энегіі.
Давайце з вамі успомнім задачу якую мы з вамі рашалі на папярэднім уроку. Адкрыйце каліласка свае падручнікі на старонцы 84. Практыкаванне 3 №3.
Хто нам зачытае умову?
На дошцы ужо запісана рашэнне гэтай задачы
Мы з вамі напісалі што кінетычнаяэ нергія ў верхнім пункце ройна нулю але чаму так? Ведь наш мяч рухаўся? А мы гаварылі што цела якое рухаеца валодае кінетычнай энегіяй, так куды яна дзелася. Давайце прасочым за гэтым рухам больш падрабязна.
-
Мы падкідваем мяч і ён набывае кінетычную энегію. Тут усе са мной згодны? (ДА)
-
Шарык рухаеца у верх..Мы з вамі гавырылі што у верхнім пункце сваёй траекторыі шарык спаніца значыць чым большую вышыню ён набывае тым меншае яго скорасць. А калі меншае скорасць то і памяншаеца кінетычная энергія. Тут усе са мной згодны?(Да)
-
Нам засталося выявіць куды знікае наша кінетычная энергія. Мы сказалі што чым вышэй тым менш скорасць. Што тут змяняецца акрамя скорасці?(Вышыня)
-
Мы з вамі выявілі што змяняецца вышыня. А калі змяняеца вышыня то што яшчэ змяняецца?(Патэнцыяльная энергія)
-
У верхнім пункце пад'ёму кінетычная энергія =0, а патэнцыяльная максімальна. У дадзеным прыкладзе адбываецы пераўтвырэнне энергіі аднаго віду у другі.
Калі наш шарык падае то таксама будзе адбывацца пераўтварэнне энергіі: з памяньшэннем вышыні павялічваеца кінетычная энегія.
Можна зрабіць вывад што кінетычная і патэнцыяльная энергіі узаема пераўтваральныя.
А зараз мы з вамі выявім ці заўсёды кінетычная энергія поўнасцю пераходзьць ў патэнцыяльную і наадварот. Старонка 85 вашага падручніка і настасся нам раскажа пра што яна даведалася? Добрадзякуй настасся. Запішам поўная мехаічная энергія цела, роўная суме кінетычнай і патэнцыяльнай энергіі, захоўваеца.
Але бываюць выпадкі калі гэты закон не выконваецца гэта калі сілы супраціўлення неабходна улічваць.
Мы з вами многа працавали а зараз давайце крыху адпачнем.
Фізкультхфілінку мы чакаем,
Угору рукі падымаем.
Мы прысядзем, мы ўстанем
І да сонейка дастанем.
Па падлозе - па дарожцы-
На адной паскачам ножцы.
А калі пакружымся,
Станем мы, як ружачкі.-
З шчочкамі румянымі,
Як грыбкі- крамянымі.
</<font size="4">Добра разам весяліцца,
А цяпер- хутчэй вучыцца.
-
Замацаванне ведаў.
-
А зараз мы з вамі рашым задачку практыкаванне 13 № 5
-
Рэфлексія
-
Што вы новага даведаліся на сёняшнім уроку?
-
Заданне на дам.
-
Параграф 21. Адказаць на кантрольныя пытанні.
-