- Учителю
- Табиғаттағы зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент
Табиғаттағы зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент
№ 9 орта мектеп
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент
7-сынып
Физика пәнінің мұғалімі: Юсупова Гульзира Салимқызы.
Жітіқара қ. 2014 ж
Сабақтың тақырыбы: табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың міндеттері:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс тәсілдері: топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар, осы өткен тақырыптардан қандай ұлы физиктерді білдіңдер? Бүгін біздің амандасу кезеңіміз ұлы физиктерге байланысты болу керек.
-
Үй тапсырмасын тексеру
-
Бір-біріне дайындап келген тест жұмысы (4-сұрақ)
-
Тестті бағалау критерийлерін шығару
-
Тест жұмысын бағалау
-
Тест бағаларын бағалау парағына қою
-
Топтарға бөлу. Топ ережелерін қайталау Рөлдерін анықтау (көшбасшы, хатшы, уақыт бақылаушы)
-
Жаңа сабақ
-
Жаңа тақырыпты ашу: (видеобейне,үстелдің үстіндегі микроскоп)
Балалар, бұл видеобейнеде не көрсетілген? Оны қайда қолданды?
Проблемалық сұрақ: микроскопты бұзылып тұрған күйде қарау. Неге көрсетпей тұрғанын анықтау.
Мұғалім: микроскоп жұмыс істеу үшін зерттеуді білу керек.
Табыс критериі: Ендеше, бүгінгі сабағымызың мақсаты қандай?
Бүгінгі сабаққа дейін микроскоп туралы не білдіңдер?
Осы сабақта нені білуге болады?
-
Оқулықпен жұмыс:
1-топ: бақылау
2-топ:эксперимент
3-топ: қолдану
(алған керекті мәліметті тұжырымдамалық картаға бейнелеу және жазу)
-
Өзіндік жұмыс
Үстелге үш түрлі зат қойып, эксперимент жасауды ұсыну.
Сұрақ: Қалай ойлайсыңдар осы тұрған заттар не үшін тұр?
-
Микроскоп, шыны, ұнтақ
-
Қорап, сызғыш
-
Қағаз, сызғыш
Физикалық экспериментті жасаудың барысы(тақтаға шығарылады)
-
Экспериментті жүргізу
-
Экспериментті талдау (жоспар бойынша)
-
Эксперимент пен бақылаудың байланысын түсіндіру
-
Экспериментке жалпы сипаттама беру
Табыс критериі: бүгінгі алған білімдерінді қайда қолданасыңдар?
-
Сабақты бекіту: «Ыстық үстел» ойыны (топтар арасындағы сайыс)
-
Бағалау
(бақылаушылар бағаларын айтады, мұғалім қорытындылайды)
-
Сабақты қорытындылау:
Кері байланыс: «екі жұлдыз, бір ұсыныс»
(оқушылар стикерге жазып, тақтаға бекітеді)