7


  • Учителю
  • 'Деформация. Гук заңы. Динамометр '

'Деформация. Гук заңы. Динамометр '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін: _____________

Күні: 23.12.2015 ж. Сыныбы: 7


Сабақтың тақырыбы: Деформация. Гук заңы. Динамометр


Сабақтың мақсаты: Өтілген сабақ материалдарын еске түсіре отырып, дененің жылдамдығы басқа денелер әсер еткенде өзгеруі тек дене массасына ғана емес, сонымен қоса күштің әрекетінен де өзгеретінін, дене пішінінің немесе өлшемдерінің өзгеруі, олардың түрлері туралы ұғымдармен танысады.

Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, слайд, интерактивті тақта, карточка


Сабақтың әдісі: СТО (Ортадағы қаламсап, көрнекілік стратегиясы, ассоциация, ыстық орындық)


САБАҚ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру: оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

ІІІ. Жаңа сабақ:



Қызығушылықты ояту




Уақыты



5 минут



Көрнекілік стратегиясы.



І топқа: Ермексаз

ІІ топқа: Шар

ІІІ топқа: Серіппе

Әр топ өздеріне берілген құралдарды зерттеу,

пайда болатын өзгерістерді айтып шығу.

Мағынаны тану





30 минут

Ассоциация стратегиясы



1.Деформация тобы

2. Гук заңы

3. Динамометр

Өздеріне берілген атауларға ассоциация жасай отырып, мағынасын тереңірек түсіну.

10-жаттығуды тақтаға орындап шығу

1) k=7.2*10^4 F=kx x=10*10^3/7.2*10^4= 14см

F=10kH x=F/k

x=?

2) F=245H F=kx k=245/0.035=7*10^3 H/м

x=35мм=0.035м k=F/x

k=?

3)k=5*10^3H/м F=F1+F2

x=16мм=0,016м F=kx

F1=50H

F2=100H

Fсерп=? F=5*10^3*0.016=0.08*10^3=80H




Ой толғаныс




5 минут



Ыстық орындық стратегиясы



  1. Деформация дегеніміз не?

  2. Деформация нешеге бөлінеді?

  3. Гук заңы қалай өрнектеледі?

  4. Динамометр нені өлшейді?

  5. Динамометрдің құрылысы неге негізделген?

  6. Серпімділік күші дегеніміз не, анықтамасы қандай?


ІV. Үйге тапсырма: §26,27,28 оқу

V. Бағалау

VІ. Рефлекция



Бекітемін: _____________

Күні: 17.11.2015 ж. Сыныбы: 9


Сабақтың тақырыбы: Графикалық режим


Сабақтың мақсаты: Оқушылар файлдар, бумалар, белгішелер туралы мағлұматтар алады.

Бумалар мен белгішелерді құру, атын өзгерту бойынша түсініктерін

молайтады.



Сабақтың тақырыбы: Күлтегін жырлары. Қорқыт ата кітабы. Оғызнама


Сабақтың мақсаты: «Күлтегін», «Қорқыт ата кітабы», «Оғызнама» сияқты түркі тілінде

жазылған шығармалардың мазмұны, зерттелуі, ерекшеліктері жайлы мағұл-

мат алады, мазмұн-мәні жағынан қазақ әдебиеті тарихының іргетасы болып

табылатындығын меңгереді.


Сабақтың көрнекілігі: суреттер


Сабақтың әдісі: СТО (Ортада қаламсап, ЖИГСО, 5 жолды өлең)


САБАҚ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Жаңа сабақ бойынша



Қызығушылықты ояту




Уақыты



7 минут



Ортада қаламсап



1.Ғалымдар ежелгі дәуір әдебиетін қандай кезеңдерге бөліп қарады? (1)Тәңірлік дәуір әдебиеті, 2)Ислам дәуіріндегі әдебиет, 3)Алтын орда дәуіріндегі әдебиет)

2. Ежелгі дәуір әдебиеті қай ғасырларды қамтиды? (ҮІ-ХҮғ.)

3.Қазақ халқының арғы тегі - көне түркі тайпалары.

4.Түркітілдес тайпалардың шығармаларында қандай тақы-рыптар жырланды? (халықтардың ерлігі, тұрмыс-тіршілігі, арман-қиялы, т.б.)

5.Ежелгі дәуір әдебиеті шығармаларын ата. («Қорқыт ата кі-табы», «Оғызнама», Орхон ескерткіштері, «Кодекс кумани-кус», «Махаббатнама», «Гүлстан», т.б.)

6. «Құтты білік» кімнің шығармасы? (Жүсіп Баласағұн)

7. Қожа Ахмет Иасауидің еңбегі? («Диуани хикмет»)


Мағынаны тану





30 минут



ЖИГСО

1. Күлтегін жырлары

2. Қорқыт ата кітабы

3. Оғызнама

Топтар өздеріне берілген тақырыптармен танысып, басқа топтарға түсіндіреді.




Ой толғаныс




5 минут

5 жолды өлең



  1. Зат есім Күлтегін жырлары

  2. Сын есім руналық, әйгілі

  3. Етістік сақталған, суреттелген, басталған

  4. Сөз тіркесі ел бірлігін сақтауға шақырады

  5. Синоним орхон ескерткіштері



  1. Зат есім Қорқыт

  2. Сын есім атақты, толассыз

  3. Етістік іздейді, қалды, баяндалады

  4. Сөз тіркесі мәңгі өлмейтін өмір іздеуші

  5. Синоним өліммен күресуші






ІІІ. Үйге тапсырма Хрестоматияда берілген үзінділерді оқып келу

ІV. Бағалау



Бірінші жол-тақырыптың атауы (әдетте зат есім алынады).

Екінші жол - тақырыпты сипаттайтын екі сөз (әдетте сын есім алынады).

Үшінші жол - тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (әдетте етістік).

Төртінші жол - тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы .

Бесінші жол - бір сөз - тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз.

«Ең үздік сыныптан тыс көрнекі тәрбие сағаты»

Шайыр орта мектебі



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал