7


  • Учителю
  • Қазақ тілінен 'Келер шақ. Болжалды келер шақ' ашық сабағы

Қазақ тілінен 'Келер шақ. Болжалды келер шақ' ашық сабағы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: 8 сыныптағы қазақ тілі пәнінен "Келер шақ. Болдалды келер шақ" тақырыбынан ашық сабақ. Сабақ барысы жаңа форматты сабақ негізінде ұйымдастырылған. Блум таксономиясы мен оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер өзара сәйкестендіріліп әзірленген. Бұл материал әсірісе, жас мамандар
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 7

Пәні: қазақ тілі

Пән мұғалімі: Иманқұлов Қадыржан Ерғалымұлы

Сабақтың тақырыбы: Келер шақ. Болжалды келер шақ

Мақсаты: оқушылар келер шақ, болжалды келер шақ, оның жасалу жолдарын түсінетін болады.

Міндеттер:

  1. Мазмұнға байланысты: оқушылар іс-қимылдың қай кезде екенін білдіретін келер шақ, болжалды келер шақ туралы айта алады.

  2. СТО-ға байланысты: түрлерін зерттеп, жасалу жолдарын анықтап, дәлелдеп, тұжырым жасай алады.

  3. Топтағы жұмыс: жекелей, топтық іс-әрекеттерді жоспарлап ұйымдастыра алатын болады.

Көрнекіліктер: оқулық, қима қағаздар, тест сұрақтары, электронды оқулық, интербелсенді тақта, доп, геометриялық фигуралар.

Тақырыптар тізімі:

  1. Етістік бойынша қайталау жұмысы

  2. Келер шақ , болжалды келер шақ, жасалу жолдары

  3. Бекіту тапсырмалары

  4. Сатылай талдау

  5. Қосымша ақпараттар алу

  6. Қорытындылау

  7. Бағалау.

Бағаланатын өнімдер:

  1. Мазмұнға байланысты:

  2. СТО-ға байланысты:

  3. Топтық жұмысқа байланысты:

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылармен амандасу, түгендеу;

- зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ.Психологиялық дайындық: оқушыларға суреттері бар қағаз таратып, "өздерін дәл сол сәтте қай жерде тұрғанын" белгілеу.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

«Ыстық доп» стратегиясы бойынша тексеріледі: оқушылар ортаға шығып, шеңбер құрып тұрады. Допты бір-біріне тез лақтырып, үй тапсырмасынан сұрақтар қояды. Осы тәсілмен етістіктен меңгерілген бүкіл тақырыптар қамтылады.

Топқа бөлу: Шеңберде тұрған оқушыларға конверттер таратылады. Конверт ішінде қызыл және көк түсті қағаздар салынған. Сол түстер бойынша оқушылар екі топқа бөлініп отырады. Әр топ өздеріне спикер сайлайды. Бағалау парағымен таныстырылып, өздерінің іс-әрекеттерін жоспарлайды.

ІІІ. Жаңа сабақ

І. Қызығушылықты ояту сатысы:

1. Проблемалық сұрақтар арқылы жаңа сабақ тақырыбына шығу:

А) -Оқушылар, енді назарымызды интербелсенді тақтада жазылған мақал-мәтелге аударайық.

  • Мақалды оқу.

  • Мағынасын ашу.

  • Етістіктерді табу.

  • Етістіктердің қай шақта тұрғанын табу.

- Дұрыс айтасыздар, бұл етістіктер келер шақ тұлғасында тұр. Ал келер шақ туралы алдыңғы сыныптардан өткенімізді еске түсірейік. Келер шақдегеніміз не?

- Орындаушы әрекетті неге байланысты жүзеге асырады?

  • Дұрыс айтамыз. Олай болса келер шақтың ережесін электронды оқулықтан тыңдайық.

  • Электронды оқулықты қосу.


В) - Сабағымыздың мақсаты қандай болмақ?

- Етістіктің келер шағы туралы ақпарата алу, өзіндік сипатын, белгілерін, жасалуын анықтау, білу, меңгеру.

ІІ. Мағынаны ажырату сатысы

  1. «Қалпына келтіру» стратегиясы бойынша жұмысты ұйымдастыру

Оқушыларға үлестірмелі кеспе қағаздар таратылады.

Орындалатын жұмыс қадамдары:

  1. Төмендегі сөздерден келер шақ есімше жасап, сөйлем құрату.

  2. Мағыналарын ашу.


  • Интербелсенді тақтадан болжалды келер шақ туралы анықтама қосу.

Оқулықпен жұмыс: 118-жаттығу. І топ келер, жазар деген келер шақ етістіктерін жекеше, көпше түрде жіктеп жазады.

ІІ топ көрінбес, оқыр деген келер шақ етістіктерін жекеше, көпше түрде жіктеп жазады.

  • Үлестірмелі кеспе қағаздармен жұмыс.

«Қалпына келтіру» стратегиясы бойынша көп нүктенің орнына тиісті болжалды келер шақ тұлғалы етістікті қойып жазыңдар:


ҮІ. Қорытынды

«Шығу парағын» толтыру: оқушыларға суреттері бар қағаз таратып, "өздерін дәл сол сәтте қай жерде тұрғанын" белгілеу.

Үй тапсырмасы: І топ "Сочи 2014" қысқы олимпияда ойындары жайлы эссе жазу.

ІІ топ "Експо-2017" туралы эссе жазу.

Бағалау әдістері: критериалды бағалау

Тапсырмалар

Оқушы аттары



Ескерту

Үй тапсырмасы


1- тапсырма


Оқулықпен жұмыс. 118-жаттығу


2-тапсырма


Жалпы ұпай

Жауап толық, мысал келтірілді -

Жауап жартылай-

Жауап бар, дұрыс емес-

Бағалау әдістері: критериалды бағалау

Тапсырмалар

Оқушы аттары



Ескерту

Үй тапсырмасы


1- тапсырма


Оқулықпен жұмыс. 118-жаттығу


2-тапсырма


Жалпы ұпай

Жауап толық, мысал келтірілді -

Жауап жартылай-

Жауап бар, дұрыс емес-





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал