7


  • Учителю
  • Поурочный план по казахскому литературу в русских классах на тему 'Ахмет Байтурсынов'

Поурочный план по казахскому литературу в русских классах на тему 'Ахмет Байтурсынов'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Пән: қазақ әдебиеті, 6-сынып

Күні: 07.02.2015

Мұғалімі


Куанышалиева Гаухар Кадыровна

Тақырыбы

Ахмет Байтұрсынов «Аққу, шортан, һәм шаян»

Мақсаты

Ахмет Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығын таныстыру, мысал туралы түсінік беру. .

Оқушылардың ойлауын, есте сақтауын және байланыстыра сөйлеу қабілеттерін дамыту.


Күтілетін нәтиже

А. Ой - өрістері кеңейіп, сөздік қорлары молаяды.

Б. Дарынды ақын туралы білімдерін жетілдіреді.

В. Мысал жанрын өлеңдерден ажырата алады.

Керекті жабдықтар

Презентация, карточкалар, смайликтер, кестелер, оқулық.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Оқушылармен амандасу. 5 минут

  1. Сәлемдесу

  2. Тексеру

Үй тапсырмасын тексеру. 10 минут

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірбаянын және «Адамдық борышың» өлеңі

Мұғаліммен амандасады.


Оқушылар үй тапсырмасын айтады.


Тұсаукесер

Ой қозғау.

  1. Аққу қандай құс?

  2. Шортан қандай балық?

  3. Шаян жайлы не білесіңдер?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады.


Негізгі бөлім


Жаңа тақырып.


  1. Ахмет Байтұрсыновтың өмірбаянымен таныстыру.


  1. Мысал - өзіндік сюжеті бар, шағын көлемді туынды. Ол өлеңмен де қара сөзбен де жазылады. Адамдармен қатар мысал кейіпкерлері ретінде хайуанаттар


Басня - краткий рассказ, чаще всего в стихах, главным образом сатирического характера. Басня - жанр иносказательный, поэтому за рассказом о вымышленных персонажах (чаще всего о зверях) скрываются нравственные и общественные проблемы


  1. «Аққу, шортан, һәм шаян» мысалын оқып, мазмұнымен танысу.


  1. Сөздік жұмысы

мысал -басня

тұспалдап - иносказание

шаян - рак

шортан - щука

аққу - лебедь

кейін - назад

жұлқиды суға қарай - тянет в воду

машақат - трудность

күштерін аямай-ақ - не жалея силы

ауыр емес - не тяжелый

асылы орнынан жүк қозғалмады - и все же не сдвинули с места груза

орнында тұр - стоит на месте

бірыңғай тартпаған соң бәрі тегіс - от того что не было согласия

ынтымақ - солидарность


  1. Топтық жұмыс

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

1-топ. Аққу

2-топ. Шортан

3-топ. Шаян

1-топ. Автордың осы мысал арқылы айтқысы келген ойын айтыңдар.


2-топ. Бірлік, ынтымақ туралы мақал-мәтел тауып жазыңдар.


3-топ. Мысал бойынша сурет салыңдар.


Шығармашылық тапсырма.

« Асыл сөз» сөзжұмбағы.

А

б

а

й

ғ

а

С

ы

р

о

т

Ы

р

а

р

ж

ы

Л

а

н

С

е

м

е

й

к

Ө

ң

і

л

д

і

қ

о

б

ы

З


Оқушылар мұғалімді тыңдап отырады.

Оқушылар мысалды оқып, тусінгендерін айтады.

Жаңа сөздерді дәптерге жазады.

Тапсырманы дәптерге орындайды.


Қорытынды


Дұрыс, бұрыс кестесі арқылы сабақты қорытындылау.

Ахмет байтұрсынов кім?

Дұрыс

Бұрыс

Қоғам қайраткері






Әнші



Биші




Ақын



Жазушы


Аудармашы


Педагог


Ғалым


Композитор


Суретші


Дәрігер

Оқушылар кестені толтырады.

Бағалау


Әр топты смайликтер арқылы бағалаймын.

Оқушылар сабақтың қалай өткендігі туралы алдарындағы парақшаға смайликтерді салу арқылы бағалайды.

Үйге тапсырма

«Аққу, шортан, һәм шаян» мысалын жаттау

Үй тапсырмасын күнделікке жазады.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал