- Учителю
 - Шешендік сөздер. Тайкелтірдің төрелігі. Қазыбек би мен Бұқар жырау (5 сынып)
 
Шешендік сөздер. Тайкелтірдің төрелігі. Қазыбек би мен Бұқар жырау (5 сынып)
| 
       Сабақтың тақырыбы  | 
       Шешендік сөздер. Тайкелтірдің төрелігі. Қазыбек би мен Бұқар жырау  | ||||||
| 
       Мақсаты  | 
       Барлық оқушылар:Шешендік өнер туралы ұғым қалыптасады. Шешендердің даналық сөздерімен танысып, өзіндік ой қорыта алады.. Кейбір оқушылар: топ мүшелерін ұйымдастыра отырып, шығармашылық тапсырмалар орындаумен қатар оқулықтан тыс өз беттерімен шешендік сөздер тауып оқиды. Басым бөлігі: шешендік сөздерді толық меңгере отырып, шығармашылық тапсырмалар орындайды.  | ||||||
| 
       Оқыту нәтижесі  | 
       Шендік сөздермен толық танысып, функционалдық сауаттылығын арттыра алып, шығармашылық тапсырмалар орындап, өз ойларын еркін білдіре алады..  | ||||||
| 
       Әдіс-тәсілдер  | 
       «Бәйге», «Жуан-жіңішке сұрақтар», «Бағытталған оқу», «Жедел тест», «Лента»  | ||||||
| 
       Ойлаудың жіктелуі  | 
       Уақыты  | 
       Ресурстар  | 
       Сабақтың мазмұны:  | ||||
| 
       Мұғалімнің іс-әрекеті  | 
       Оқушының іс-әрекеті  | ||||||
| 
       
 Білу  | 
       10 мин  | 
       Қағаз қиындылары, слайд  | 
       Ұйымдастыру кезі: 1.Оқушыларды түгендеп,назарын сабаққа аудару. 2. Топқа бөлу 1-топ: «1,6,5,8», 2-топ: «2,3,9,7», 3-топ: «4,10,11» Үй тапсырмасын тексеру: 1) Суреттерін бағалау бір-бірінің 
 1)Жиреншенің бірінші әйелі кім? (Қаракөз) Ш 2)Бай Жиреншеге қалың малын төлеп, кімді алып береді? (Қарашаш) Е 3)Жиренше төрде отырып қызға қарап басын сипады, бұл не дегені? (Сенің қалың малың шашымнан көп -ау) Ш 4)Жиреншенің жолдасына «ағаш қазан қайнатайық» дегені қандай мағынаны білдіреді? (Насыбай атып алайық) Е 5)Хан Жиреншені шақыртыып алып, сексен еркек қойды неге берді? Н 6)Хан Жиреншеге өзіне келерде немен жүрмесін деп хабар береді? (Жолмен де, жолсызбенде) Д 7)Жиренше ханның сынағына түскенде үнемі кімнен ақыл сұрады? (Қарашаш) І 8)Жиреншенің үйі қандай болған? (Кішкентай) К 9)Хан Жиреншені неден хабар білуге жұмсады? (Қаңбақтан)С 10)Жиреншеге қаңбақ не дедеі? Ө 11)Жиренше қаңбақты қалай тоқтаттады? (Қамшымен ұрып)З  | 
       Оқушылар сандар таңдау арқылы топқа бөлініп, сол сандарға жасырылған сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашады.  | |||
| 
       Түсіну  | 
       13 мин  | 
       Оқулық, кеспе қағадар  | 
       Бағыттаушы сұрақтар: 1)Шешен деген кім? 2)Қандай шешендерді білеміз? 1-топ: «Шешендік сөздер», 2-топ: «Тайкелтірдің төрелігі», 3-топ: «Қазыбек би мен Бұқар жырау» Жуан -жіңішке сұрақтар 1-топ: 1)Шешендік сөздерді айтушылар кімдер? 2)Қандай сөздерді «шешендік сөздер» дейміз? 3)Шешендік сөздердің қандай тәрбиелік мәні бар? 4)Шешендердің қоғамдағы рөлі қандай болған? 2-топ:1) Төлеби кімнің болашағын болжайды? 2)Төле би Тайкелтірден қандай дауға төрелі айтуға шақырды? 3) Тайкелтір қандай төрелік айтты? 4)Дауласып жүргендер Тайкелтірге ризалығын қалай білдірді? 3-топ: 1)Қаз дауысты Қазыбек би қайда келеді? 2)Бұқар жырау Қазыбекке қандай жұмбақ қояды? 3)Қазыбек бірден беске дейінгі сандардың жауабын қалай шешті? 4) Қазыбек алтыдан онға дейінгі сандардың жауабын қалай шешіп берді?  | 
       Жеке жұмыс. Әр оқушы жеке мәтін мазмұнымен танысып, сұрақтарға жауап береді.  | |||
| 
       Қолдану  | 
       7 мин  | 
       Оқулық  | 
       Шығармашылық жұмыстар Сандар сырын ашу Қазыбек орнында болсаң, Төле биге не деп жауап берер едің?  | 
       Жеке жұмыс. Сандарды өздерінше шешеді.  | |||
| 
       Талдау  | 
       5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 2 мин  | 
       Слайд  | 
       «Бағытталған оқу» әдісі Балаби қартайған шағында халқын жиып: Сергіту сәті «Проблемалары қиып тастаймын»  | 
       Шешендік сөздегі сұрақтарға өздерінше жауап беріп, дұрыс жаубын тақтадан тексереді. 
 
 Бойларындағы жаман қасиеттерді жазып, қағаздарды қиып тастайды.  | |||
| 
       Жинақтау  | 
       4 мин  | 
       Слайд  | 
       Жедел тест 
  | 
       5 сұраққа жеке жауап жазады.  | |||
| 
       Бағалау (Кері байланыс)  | 
       5мин  | 
       Кеспе қағаз, ленталар  | 
       Үйге: 1)мәтінмен жұмыс 2)Қосымша шешедік сөздер тауып оқып келеді. «Лента» әдісі Басы-мәтінді толық меңгердім, ортасы-орташа меңгердім, аяғы- түсінбедім Өзін-өзі бағалау парағыАты-жөні  | 
       Тапсырмалар  | 
       Мұғалімнің ұпайы  | 
       Оқушының балы  | 
       Жалпы  | 
| 
       
  | 
       Сурет салу  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | |||
| 
       
  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | ||||
| 
       
  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | ||||
| 
       
  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | ||||
| 
       
  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | ||||
| 
       
  | 
       
  | 
       
  | 
       
  | ||||
Оқушылар сабақ барысы туралы мәлімдеме жасап, сабақ барысы бойынша өздерін бағалайды..
Жалмұқанова Аяжан Асқарқызы, Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Амангелді орта мектебі