7


Урок на тему Меймандос қала

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

24 қазан 2014 жыл

Сынып 5 «Б» сынып,қазақ тілі.

Мұғалім Нуртазаева Камшат Максатовна

Сабақтың тақырыбы:астана өлеңі

Сабақтың түрі: ойын сабақ

Сабақтың мақсаты ( білімдік) оқушыларға астана жайында толық мағұлмат беріп, көмекші есімдермен таныстырып сөйлемде қолданылуы жөнінде түсіндіру.

Дамытушылық: оқушылардың ауызекі сөйлеуін,сөйлем құрау қабілетін дамыту,танымдық қабілеттерін арттыру;шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал ету,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,есте сақтау қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік: оқушыларға патиоттыққа, астанамызды сүйе білуге тәрбиелеу.

Көрнекілік: өлең, тірексызбалар,астана мәтіні, интаркативті тақта, сөзжұмбақ

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

ОММ

әдіс-тәсілдері

БММД

Құзыретт.тапсырм.

ОСЖБ-ға дайынд.

Жеке түзету жұм.

I.Ұйымдастыру

кезеңі

Амандасу,түгендеу,сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау

балалар бүгін сабақта кім кезекші? Үй тапсырмасы қандай болды?


Сұрақ-жауап


Тіл сергіту:

Астана болашақтың қаласы


Өз ойларын айту


Тірек сызбамен әңгіме құру

2. тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз балалар асатана қаласы жайында өткен болатынбыз. Сонымен балалар Астана қанадй қала?асатана қай жылы астана болып сайланды? Астана қаласы қай өзеннің бойында орналасқан? Астанада нелер бар?асатанада қанша ұлт өкілдері тұрады? Астана қаласы саған ұнайды ма? несімен?

Сұрақ - жауап


Сөйлеу қабілеттерін дамыту


Орфоэпииялық қателіктерін дұрыстау

3 жаңа сабақ


Жаңа сөздер


Көмекші сөздер

Жаңа сабақ астана өлеңі

Өлеңнің мәнін ашу


Топтық жұмыс

1 топ

Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын қойып жазыңдар


2топқа тапсырма

Сөз тіркестерінен

Сөйлемдер құрастырыңдар


3 топқа тапсырма

Көмекші есімдерді пайдаланып свөйлем құрастыр

3 тапсырма мына сөздерді септе, тәуелде

Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын біз мына сөзжұмбақты шешейік:

А

л

м

а

т

ы


С

Ы

н

е

с

і

м


Т

а

б

ы

с


А

н

ы

қ

т

а

у

ы

ш

Н

е

ш

і

н

ш

і


А

с

т

а

н

а


1 қазақстанның бірінші астанасы

2 заттың сынын, түсін,түрін білдіретін сөз табы?

3. ны,ні,ды,ді қай септіктің жалғауы?

4. ілік септігіндегі сөз сөйлемде қандай қызмет атқарады?

5реттік сан есімнің сұраға?

6. қазақстанның бас қаласы?


Тұрғын - житель

Орталық - центр

Ғимарат - здание

Бой көтерді - выстроились

Қасиетті - священный

Танымастай - неузнаваемо

Қлт өкілдері - представители наций

Болашақ - будущее


Заттың, нәрсенің атын білдіріп, толық мағыналы сөзбен тіркесе жұмсалатын есімдерді көмекші есімдер дейді.

Көмекші есім тіркескен сөз ілік септіктегі жалғауын ашық жалғауы да мүмкін, жасырын түрде де көрінуі мүмкін.

Мысалы: үйдің маңы, үй маңы, өзеннің жағасы, өзен жағасы т.б.



Астана

Астана - арман қала,

Бағы бір жанған қала.

Тұрады ол жап -жасыл боп.

Мен үлкен болғанда да

.

Төкті оған нұрын дала,

Астана - сұлуқала.

Біз оны анамыздай,

Сүйеміз шынында да.


Жүректе сақтап атын,

Жүретін салтанатым.

Астана биігіміз,

Биікте күнге жақын.

Парламент үйі қаланың ортасында тұр. Көшенің бойы...... ағаштар отырғызылған. Әуежай қаланың сыртын... орналасқан. Мектептің қасы..... үлкен саябақ бар. Саябақтың іші.... қызыл, жасыл, көк гүлдер өсіп тұр. Саябақтың қасы....да жаңа тұрғын үйлер салынған. Ескерткіштің арты.... үлкен ғимараттар тұр. Ғимараттың алды..... әдемі гүлдер егілген.

Есіл өзенінің, парламент, жастар, тұрғын, парламент үйінің, қаланың, ұлт, болашағы, үлкен қала, өкілдері,ортасында ,алдында, бойында үйі, сарайы үйлер.


Қалаңың ортасында, дәріхананың қасында, театрдың алдында,

Саябақтыңішінде, үйдің үстінде, өше бойымен, ауылдың маңында, қала сыртында, үстел басында.


1 топ 2топ 3 топ

Кітап үкімет болашақ

Астана есіл арман

Парламент сарыарқа елорда


Жаңа сөздерді оқу

Әр топтан бір - бір баладан өлеңді оқу


Сөйлемдер құрастыру

Сөзжұмбақ шешу


Ережені жазу

Топтық жұмыс

Сөздерді септе


Топтық

Жұмыс

Топтық жұмыс


Топпен жұмыс


Жеке жұмыс


Топпен жұмыс

Септік жалғауларын белгілеу, толықтыру

Сөйлем құрау

тәуелде

Топтық тапсырма


Мәнерлеп оқу


Топтық жұмыс


Дұрыс айтуға дағдыландыру

Жұрнақтарды белгіле.


Сөйлемді дұрыс құрастыру

Үйге тапсырма беру

Үйге: өлең жаттау

алгоритм беру


Күні 4 желтоқсан 2012 жыл

Сынып 6 «Б» сынып,қазақ тілі.

Мұғалім Сейдахметов Асылхан Бағдатұлы

Сабақтың тақырыбы:менің қалам

Сабақтың түрі: саяхат сабақ

Сабақтың мақсаты ( білімдік) оқушыларға туған қаламыз жайында толық мағұлмат беріп, көмекші есімдермен таныстырып сөйлемде қолданылуы жөнінде түсіндіру.

Дамытушылық: оқушылардың ауызекі сөйлеуін,сөйлем құрау қабілетін дамыту,танымдық қабілеттерін арттыру;шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал ету,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,есте сақтау қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік: оқушыларға патиоттыққа, туған қаламызды сүйе білуге тәрбиелеу.

Көрнекілік: тірексызба, ереже,қазақстан картасы,

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

ОММ

әдіс-тәсілдері

БММД

Құзыретт.тапсырм.

ОСЖБ-ға дайынд.

Жеке түзету жұм.

I.Ұйымдастыру

кезеңі

Амандасу,түгендеу,сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау

балалар бүгін сабақта кім кезекші? Үй тапсырмасы қандай болды?


Сұрақ-жауап


Тіл сергіту:

Қостанай туған өлкем


Өз ойларын айту


Тірек сызбамен әңгіме құру

2. тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз балалар асатана өлеңі,астана жайында өткен болатынбыз. Өлең бойынша Астана қандай қала? Астана біздің неміз? Астанада нелер орналасқан? Қандай ғимараттар салынуда?

негеАстананы болашақтың қаласы дейді? Астана сарыарқада орналасқан ба? Үйге берілген өлеңді кім жаттады?

Жарайсыңдар балалар!!!!

Сұрақ - жауап


Сөйлеу қабілеттерін дамыту


Орфоэпииялық қателіктерін дұрыстау

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс


1 саяхат Алматы - Тараз

Мына сұрақтарға жауап беріңдер


2 саяхат Тараз-

Астана


3 саяхатымыз сергіту сәті деп аталады

4 саяхат Астана - Көкшетау


5 саяхат Көкшетау - Қостанай

6 саяхат Менің қалам - Қостанай

Балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің қалам » деп аталады. Біздің қаламыз Қостанай қаласы. Бүгінгі біздің сабағымыз саяхат сабағы болады, саяхатты бастамай тұрып біз Қостанай қаласы туралы мәтінмен танысайық.

Қостанай - Солтүстік Қазақстанның ірі өндіріс және мәдеи орталығы. 1879 жылы салынған. Қалада ет консервілеу комбинаты, кондитер фабрикасы сияқты ірі кәсіпорындар бар. Қостанайда аса зор астық өңдеу кәсіпорны жұмыс істейді. Қазіргі таңда онда металл өңдеу саласы дамып келеді.

Қостанай ұлы Ыбырай Алтынсарин, Мыржақып Дулатов,Ахмет Байтұрсынұлы,Сырбай Мәуленов т.б. ғалымдар мен ғұламалар туған қасиетті жер.

Ал енді балалар саяхатымызды бастаймыз. Саяхатты алматы қаласынан бастап, еңсоңында туған қаламыз Қостанайға келіп аяқтаймыз. Саяхат барысында көптеген кедергілер болады. Олар ды шешу үшін тапсырмалар орындаймыз. Алматыдан Таразға бару үшін Қостанай қаласы бойынша мына сұрақтарға жауап беріңдер.

1.Алматы қандай қала?

2.қала қай жерде орналасқан?

3. ол қандай қала?

4.қалада қанша тұрғын бар?

5. қалада қанша ұлт өкілдері тұрады?

6.Қандай оқу, мәдени оқу орындары бар?

7.қалада қандай ескерткіштер бар?

8.қала көшелері қандай?

Жарайсыңдар балалар!!!! Қаламыз туралы көп нәрсені білесіңдер.

Енді саяхтымызды жалғастырамыз.


2 саяхат Астана қаласына бару үшін мына тапсырманы орындаңдар сөйлемдерді толықтырып жазыңдар. Септік жалғауларын белгілеңдер.

Мен ........ қаласында тұрамын. Менің қалам республикамыздың ......................... орналасқан. Менің қаламда ..........., ................., ................... саябақтар бар. Қаламызда ................ ұлт өкілдері тұрады. Қалада ....................... жоғарғы оқу орындар, бірнеше колледж, лицей бар.

Көкшетау қаласына жету үшін балалар біз мына тапсырманы орындау керекпіз.

1тапсырма: берілген сөздердің антонимін тап.

Үлкен, әдемі, ескі, тамаша, әйгілі, халық.

2 тапсырма: берілген сөздердің антонимін тап:

Кең, кіші, таза, жаңа, аласа , жақын, ұзын, ірі.


Қ останай қаласына бару үшін мына тапсырманы орындаңдар.

Мақал мәтелдерді оқып, көшіріп жазып, көмекші есімдерді тауып,астын сызыңдар.

1 бас жарылса, бөрік ішінде, қол сынса, жең ішінде.

2. үстім көк, астым - теңіз,атым - кеме,

Толқынмен жаным жастай араласқан.

3. ақылдының алдымен жүр, ақымақтың артымен жүр.


Соңғы саяхатымыз Қостанай қаласы. Енді балалар мына клластерді бәріміз бірге толтырайық









Саяхатты басстау

Сұрақ - жауап


Тиісті сөздерді қойып жаз


Синоним, антонимдерін табу.

Көмекші есімдердің астын сызу

Топпен жұмыс

Жеке жұмыс


Ізденіс әдісі


Жеке,топтық жұмыс


Мәтінмен жұмыс

Сыныппен жұмыс


Жаттығу жасау

Топтық жұмыс

Жеке әрі топтық жұмыс


Жекеше тапсырма


Мәнін ашу


Септік жалғауларын тауып, белгіле.


Клластер толтыру

Үйге тапсырма беру

Үйге: эссе «Менің қалам»

алгоритм беру


Күні 6 желтоқсан 2012 жыл

Сынып 6 «Б» сынып,қазақ тілі.

Мұғалім Сейдахметов Асылхан Бағдатұлы

Сабақтың тақырыбы:отан туралы

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақтың мақсаты ( білімдік) оқушыларға Отанымыз Қазақстан туралы толық мағұлмат беріп, оның табиғи байлықтарымен таныстырып, Отан туралы мақал - мәтелдердің мәнін ашып түсіндіру.

Дамытушылық: оқушылардың ауызекі сөйлеуін,сөйлем құрау қабілетін дамыту,танымдық қабілеттерін арттыру;шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал ету,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,есте сақтау қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік: оқушыларОтанды сүюге,құрметтеуге қорғауға, өз елінің патриоты болуға тәрбиелеу.

Көрнекілік: Отан мәтіні, интарактивті тақта,клластер, жаңылтпаш, ребус.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

ОММ

әдіс-тәсілдері

БММД

Құзыретт.тапсырм.

ОСЖБ-ға дайынд.

Жеке түзету жұм.

I.Ұйымдастыру

кезеңі

Амандасу,түгендеу,сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау

балалар бүгін сабақта кім кезекші? Үй тапсырмасы қандай болды?


Сұрақ-жауап


Тіл сергіту:

Гүлмира

Гүлзираға

Гүлжинап

Гүл- гүл сыйлады

Гүлмира

Гүл - гүл сыйлаған

Гүлзира гүл - гүл жайнады.

Жаңылтпашты оқу


Жеке бір - бірлеп оқу

2. тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз балалар «менің қалам» тақырыбында өткен болатынбыз. Қостанай қандай қала? Онда нелер бар? Көшелері қандай? Үйге берілген эссені кім жазды?

Қәне балалар кім оқиды?

Сонымен балалар Қостанай қандай қала?

Жарайсыңдар балалар!!!

Енді балалар бүгінгі сабақтың тақырыбын білу үшін мына ребусты шешейік:

Сұрақ - жауап

Эссе оқу

Сөйлеу қабілеттерін дамыту


Орфоэпииялық қателіктерін дұрыстау

Жаңа сабақ


Тапқырлар ойыны


Отан туралы


Фонетикалық тапсырма

Отан туралы мақал - мәтелдер

Жалғасын тап.


Кестені толтыр

Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Отан ». отан деген не? кім айтады? Дұрыс айтасыңдар.

Сонымен бүгін сабағымыз отан ал біздің Отанымыз Қазақстан.

Қазақстан Респбликасы - Еуразия құрлығындағы мемлекет. Қазақстанның жері кең - байтақ және өте бай. Табиғаты әралуан. Мұнда жазық дала да, орман да, тау да, өзен де, көл де, шөлді аймақтар да бар.

Қазақстанның тарихы талай мыңдаған ғасырларды қамтиды,жері шежірелі. Әлемге әйгілі ескерткіштер, табиғаты көркем қорықтар, демалыс орындары көптеп кездеседі. Талай белестерді өткізген қазақ халқы егемендік алды.


Енді біз сайысымызды бастаймыз.сайысымызды бастамас бұрын3 топқа бөлінеміз.1ғалымдар 2топ ақындар 3 топ шешендер

Сіздердің алдарыңызда 3 тақырып бойынша сұрақтар.

1 тақырып «Отан»

2 тақырып «Фонетиқа»

3 тақырып «мақал - мәтелдер»

отан

10

20

30

40

50

фонетика

10

20

30

40

50

Мақал - мәтел

10

20

30

40

50


Отан 10: біздің Отанымыз қашан тәуелсіздік алды?

20еліміздің тұңғыш президенті?

30 еліміздің рәміздерін ата?

40 Қостанай жеріндегі қорық қай жерде орналасқан?

50 қостанай қаласы қай жылы салынған?


Фонетика:10 дауысты дыбыстар қалай жіктеледі?(жуан және жіңішке)

20 жалғаудың неше түрі бар? (4)

30 жақтың қатысына қарай а және ә әріптер қалай жіктеледі? (ашық)

40 бірде үнді бірде дауысты болып келетін әріп? (у)

50 дауыссыз дыбыстар неге байланысты жіктеледі?(салдырдың,үннің қатысына қарай).


Мақал - мәтел: 10 Отансыз адам

..................... (ормансыз бұлбұл)

20 Отанын сүйген отқа жанбайды,

........................................................(суға батпайды)

30 туған жердей жер болмас,

................................................ (туған елдей ел болмас.)

40 Отан үшін күрес ...........................(елге тиген үлес)

50 Отан - елдің анасы,
.............................................. (Ел - ердің анасы.)






Мәтінмен жұмыс

Тапқырлар ойыны


Фонетика бойынша тапсырмалар


Мақалдың жалғасын тап

Сыныппен жұмыс

Отан туралы

Кестені толтыр

Оқу аудару

Берілген сұрақтарға жауап беріңдер


Тілдеге дауысты дыбыстар

Сұрақ - жауап

Сұрақ жауап


Мақал - мәтелдер сайысы

Топпен жұмыс


Үйге тапсырма беру

Үйге: отан туралы 5 мақал - мәтел жаттау

алгоритм беру

Күні 7 желтоқсан 2012 жыл

Сынып 6 «Б» сынып,қазақ тілі.

Мұғалім Сейдахметов Асылхан Бағдатұлы

Сабақтың тақырыбы:диктант

Сабақтың түрі: қорытынды сабақ

Сабақтың мақсаты ( білімдік) оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдерін жетілдіріп, өткен сабақтарды еске түсіріп,білімдері тексеру, білім деңгейін анықтау

Дамытушылық: оқушылардың есте сақтау,есту қабілеттерін арттырып, дұрыс жазу, қатесіз жазу қабілеттерін дамыту,ауыз екі сөйлеу дағдыларын арттыру.

тәрбиелік: оқушыларды қатесіз, ұқыпты таза жазуға тәрбиелеу.

Көрнекілік: диктант мәтіні, грамматикалық тапсырмалар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

ОММ

әдіс-тәсілдері

БММД

Құзыретт.тапсырм.

ОСЖБ-ға дайынд.

Жеке түзету жұм.

I.Ұйымдастыру

кезеңі

Амандасу,түгендеу,сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау

балалар бүгін сабақта кім кезекші? Үй тапсырмасы қандай болды?


Сұрақ-жауап


Тіл сергіту:

Отан оттанда ыстық

Мақал - мәтелдің мәнін ашу


Жеке бір - бірлеп оқу

2. тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз балалар «Отан» тақырыбында сайыс сабағын өткен болатынбыз. Сонымен отан дегеніміз не?

Отанымыздың қандай мақтаныштары бар?

Отанды сүю отбасынан басталады мақал мәтелдің мәнін түсіндіріңдер.

Үйге берілген тапсырма мақал - мәтел жаттау еді. Кім дайын?

Жарайсыңдар балалар!!!!!

Сұрақ - жауап

Эссе оқу

Сөйлеу қабілеттерін дамыту


Орфоэпииялық қателіктерін дұрыстау

Диктант


Грамматикалық тапсырмалар

Қазақстан көпұлтты мемлекет

Қазақстанның байырғы халқы - қазақтар. Қазақтар көпұлтты Қазақстан Республикасы халықтарының өзарар түсіністік пен ынтымақтастықта өмір сүруінің ұйытқысы ретінде өзінің тарихи қызметін адал атқарып келеді.

2001 жылы қазақтардың саны бүкіл Республика халқының 55 пайызын құрады. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде 5 миллион қазақ тұрады.

Қазақстан көпұлтты - ресаублика. Онда жүзден атам ұлт өкілдері мекендейді. Барлығы да бір шаңырақ астында тату - тәтті өмір сүруде.


1 тапсырма берілген сөйлемге синтаксистік талдау жаса.

1нұсқа: Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде 5 миллион қазақ тұрады.

2 нұсқа: Онда жүзден атам ұлт өкілдері мекендейді.


2 тапсырма: мына сөздерді септе:

1нұсқа: түсіністік, шаңырақ

2нұсқа: өкілдері,ұйытқы


3тапсырма. Сөйлем құрап жаз

1нұсқа: отаным, табиғат, астана

2нұсқа: Қазақстан, ұлттар,қазақ.


Диктант мәтіні


Жеке жұмыс

Сыныппен жұмыс

Топпен жұмыс


Синтаксистік талдау

Жеке оқушымен жұмыс

Сөздерді септе


Сөйлем құрап жаз


Үйге тапсырма беру

Үйге: өтілген тақырыптарды қайталау «Қазақстан » сөзіне сөзжұмбақ жазу

алгоритм беру

Күні

Сынып 6 «А » сынып,қазақ тілі.

Мұғалім Нұртазаева К.М.

Сабақтың тақырыбы:Меймандос қала

Сабақтың түрі: сайыс сабақ, жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты ( білімдік) оқушыларға меймандос қала тақырыбында толық мағұлмат беріп, жаңа сөздермен таныстырып,көмекші есімдер қайталап, толық ақпарат беріп түсіндіру.

Дамытушылық: оқушылардың ауызекі сөйлеуін,сөйлем құрау қабілетін дамыту,танымдық қабілеттерін арттыру;шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал ету,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,есте сақтау қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік: оқушылар бойында сыпайылыққа, ұқыптылыққа, үлкендерді сыйлауға,қонақ күте білуге тәриелеу.

Көрнекілік: ереже, ағаш макеті, жапырақтар,үлестірме карточкалары, презентация, электронды кітап, актив студио

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

ОММ

әдіс-тәсілдері

БММД

Құзыретт.тапсырм.

ОСЖБ-ға дайынд.

Жеке түзету жұм.

I.Ұйымдастыру

кезеңі

Амандасу,түгендеу,сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.Сабаққа назар аудару.

балалар бүгін сабақта кім кезекші? Үй тапсырмасы қандай болды?


Сұрақ-жауап


Тіл сергіту:

Далада ауа райы қандай?

Өз ойларын айту


Жеке бір - бірлеп оқу

2. тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта біз балалар отан туралы өткен болатынбыз. Отан деген не? Сенің Отаныңде нелер бар? Қазақстанда қандай табиғи байлықтар кездеседі? Қазақстанда қандай қалалар бар? Қандай өзен көлдер бар? Қандай демалыс орындары бар? Қостанай қаласы қандай? Қаламызда қандай ескерткіштер бар?


Сұрақ - жауап

Сөзжұмбақ оқу

Сөйлеу қабілеттерін дамыту


Орфоэпииялық қателіктерін дұрыстау

Жаңа сабақ


Жаңа сөздер


1 тапсырмасы:


2 тапсырма


Сергіту сәті

3 тапсырма

Балала бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Меймандос қала». Деп аталады. Меймандос дегеніміз қонақжай қала дегеніміз.

Алматы қонақжай, меймандос қала. Алыстан келген жолуашыларға құшағын жая қарсы алатын қонақ үйлер көп. Солардың ішінде Достық даңғылының бойындағы «Қазақстан» қонақ үйі ерекше көзге түседі. Мейманхана 25 қабатты,биіктігі 107 метр. 942 орындық , 472 қонақ бөлмесі бар. Ішінде мейрамхана пошта, телеграф, жинақ кассасы жұмыс істейді. Ең жоғарды қабатта тау мен қала келбеті айқын көрінетін кафе орнласқан. Бұл - Алматыдағы ең бтік ғимараттардың бірі.

Қала келбеті - облик города

Меймандос - гостеприимный

Құшақ жаю -раскрыть объятия

Айқын - четко, ясно

Зәулім- высотный

Жолаушы - путник

Қарсы алу встретить

Өзгеше - особенно



Мына ағаштың жапырақтарсыз екен сендердің мақсаттарын осы ағашты безендіру, яғни жапырақтар жапсыру керексіңдер.

Әрбір дұрыс орндалған тапсырмаға 5 жапырақтан беріледі.


Берілген тапсырма бойынша сөз тіркестерін дұрыс құрастырып, сөз тіркестерімен сөйлем құрастырыңдар

5 минут уақыт беріледі.

Қала бойындағы

Меймандос тұрғын үйлер

Құшақ көзге түседі

Ерекше қала

Айқын келбеті

Ең биік жаю

Зәулім көрінетін

Достық даңғылының ғимараттар

Жарайсыңдар балалар!!!(орындалған тапсырмаға сәйкес жапырақтар беріледі).


Диалогтіжолдасыңмен оқы:

  • Әлия сен қалада тұрасың?

  • Мен Алматы қаласында тұрамын.

  • Алматы қандай қала?

  • Алматы өте әдемі, жап - жасыл қала. Қала келбеті күннен күнге көркейіп, өзгеріп жатыр.

  • Алматыда қандай әдемі жерлер бар?

  • Әл - Фараби, Абай,Достық даңғылдары,Республика алаңы, саябақтар, театрлар бар. Әдемі зәулім тұрғын үйлер көп салынып жатыр.

  • Алматыда метро бар ма?

  • Метро енді салынып жатыр. Цирктің қасында «Тұлпар » деген метро станциясы болады.


Әрбір қатардан екі баладан шығып сергіту сәтін көрсетеді қай топ жақсы жасаса және көрсетсе сол топқа 5 жапырақ беріледі


79 беттегі 7 тапсырма берілген сөйлемдердегі сөздерді қазақ тіліне аударып, сөйлемді толықтыр. Тақтаға бір оқушы шығады синтаксистік талдау жасайды. Бұл тапсырмаға ең үлкен ұпай 10 жапырақ.

1топ

Алматыда көптеген ескерткіштер бар: Абайға арналған ескерткіш,...( памятник Чокану Валиханову, памятник Жамбылу Жабаеву, памятник Абылайхану.)

2 топ

Алматыға келген қонақтар М.Әуезов атындағы қазақ драма театрына, .... (Русский драматической театр им. Лермонтова,Театр оперы и балета им. Абая) барады.

3 топ

Алматыда жаңа тұрғын үйлер,.............( метро, бизнес - центры, гостиницы, супер -и минимеркеты, аптеки,) салынып жатыр.

Сөз жұмбақ шеш Ән тыңдату.


Жарайсыңдар балалар!!!!! Сабақты жақсы деген бағаға орындадыңдар. Сендердің ағаштарына, ондағы жапырақтарға қарап, бүгінгі сабағымызды бағалаймыз.

Балаларды бағалау

Мәтінмен жұмыс


Жаңа сөздер оқу, жазу


Ағашқа жапырақтар

Жабыстыру


Диалогті оқу


Сөйлемдерді аудару

Оқы, мазмұнда


Жеке және топтық жұмыс


Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Топтық жұмыс

Топтық, жеке оқушымен жұмыс


Сөздерді топпен оқу

1 сөз тіркестерін құрастыру

Жаттығу жасау

Синтаксистік талдау

Сұрақ - жауап


Сөйлемдер құрастыру


Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру


Дұрыс оқу сөйлеу дағдысын қалыптастыру

Бой сергіту


Сөйлем мүшелеріне талдау жүйесі

Үйге тапсырма беру

78 бет 5 тапсырма жазу, сөйлемдерді толықтыру

Сау болыңыздар балалар!!!!

алгоритм беру



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал