7


  • Учителю
  • 'Арман- жарқын болашақ бейнесі'

'Арман- жарқын болашақ бейнесі'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Өзін - өзі тану сабағының жоспары №13

Мерзімі: 5.12. 15ж


Мұғалім: Ш.Абыханова Сынып 11«А»

Тақырып: «Арман - жарқын болашақ бейнесі»

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттері: сүйіспеншілік, жауапкершілік, мақсаткерлік, сенімділік,табандылық, құштарлық.

Сабақ мақсаты: болашағын өз ортасымен, елімен байланыста армандау - жарқын болашаққа қадам болатынындығы ақиқатын ашу.

Міндеттері: - оқушылардың арманға жету жолында мақсаткерліктің маңызды орын алатындығы туралы білімдерін нығайту;
- арманға жету жолындағы әрбір істі оқушыларға сүйіспеншілікпен жасауға тәрбиелеу;
- арманды жүзеге асыру барысында оқушыларды өз ортасымен байланыста болуға жетелеу.

1.Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi: 5 «Т»- ұстанымын еске түсіру:

1.Тәртіп

2.Талап

3.Тазалық

4.Тыныштық

5.Татулық


2.Тыныштық сәтi:
«Теңіз патшалығына саяхат» - (классикалық музыка ойналады)
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге, немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Жаймен көзіңізді ашуға болады.

Рахмет

2. Үй тапсырмасын тексеру.
Н.Келімбетовтың «Үмітімді үзгім келмейді» үзінді әңгімесін баяндау. оқулық 63б.
Сұрақтар:
а) Адамға өз арманын жүзеге асыру үшін қандай құндылықтар қажет деп ойлайсыздар?
ә) Арманды адам мүмкіндігімен шектеуге бола ма? Неліктен?
3. Дәйексөз.
«Мәңгі лаулап жану үшін ғаламда,
Үлкен арман керек екен адамға». М.Шаханов


4. Әңгiмелеу.
«Бала арманы»
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі оқушыларға «Кім боламын?» тақырыбына үйден шығарма жазуды тапсырған еді. Нұртайды да осы сұрақ көптен мазалап жүрген. Сондықтан, бұл шығарманы ол 6 сағат бойы өзінің кім болатынын елестете отырып, жазды. Ол өзінің жеке қожалығының орны қай жерде, қанша гектар көлемінде болатынын көз алдында елестеткен күйде қағазға түсіріп, жоспарын да құрды. Ол жерде қандай құрылыс ғимараттар болатынын да суреттеді. Ертең күні, 10 беттен астам шығармасынан шабыттанған көңілмен Нұртай мұғаліміне апарып берді. Бір-екі күн өткен соң, мұғалім оның шығармасын өзіне қайтарды. Қараса, сеп-семіз «2»-лік бағасы тұр, ал оның соңында «Сабақ біткесін, қал» деп жазылған. Сабақтан кейін сауатты мұғаліммен әңгімелескен кезде, мұғалімнің айтқан сөздері оның үстіне қайнаған суқұйып жібергендей болды. «Мұндай арманның сен сияқты бала үшін орындалуы мүмкін емес. Мұндай қожалықтың иесі болу үшін сенің көп ақшаң жоқ. Сен кедейсің ғой, сондықтан дәл өзің таңдағандай арманыңның орындалуына мүмкіндіктер жоқ. Үйге бар да, шынайы арманың туралы жазып кел, бағаңды түзетемін» - деп, жібереді.
Үйде бала әкесінен ақыл сұрайды. Әкесі тыңдап алып, өз ойын айтты: «Бұл істе мен саған ақыл айта алмаймын. Бұл сенің шешімің, сенің арманың болу керек» - дейді. Нұртай көпке дейін әкесінің айтқан сөзін ойлады. Бір аптадан соң шығармасын мүлде өзгертпей мұғалімге қайта әкеліп: «Апай, қойыңыз маған «екіні», бірақ менің арманым өзіммен бірге қалады» деді.
Жылдар өтеді. Нұртай ересек болды. Оның бұл күнде 10 гектар жерінде 100 шаршы метр үйі мен мал қоралары және төрт түлік мал мен бірнеше үй құстарының түрлері бар. Ал сол мектеп кезіндегі шығармасы әлі күнгедейін пештің үстінде жатыр.
Бірақ ең қызығы, сол шығарманы жаздырып, тексерген , бүгінде қартайған мұғалімі 30 шақты оқушыларымен келіп, Нұртайдың жеріндебір апта демалды. Кетейін деп жатқанда, мұғалімі Нұртайға: «Балам, мен мұғалім болғанда балалардың армандарын ұрлаған екенмін. Мен балалардың армандарын түсінбей жасаған әрекеттеріме өкінемін. Бірақ, сен өз арманыңды қорғай білгенің үшін өте ризамын» - деп, қоштасты.
Сұрақтар:
а) Неліктен Нұртай өзінің шығармасын жақсы баға алу үшін өзгертпеді?
ә) Мұғалім өзінің қандай қатесін түсінді?
б) Нұртайдың арманының орындалуына оның қандай қасиеттері кқмектесті?
5. Шығармашылық жұмыс. «Арманым - асыл мұратым» тақырыбына жоба құру.
(А4 форматты қағаз бен фломастерлер қолданады)
Көмекші сұрақтар:
Мақсат деген не? Ол не үшін қажет?
Әрекет деген не?
Құралға не жатады?
Уақытты белгілегенде нені ескерген жөн?
Нәтижеде нені білесің?
6. Топпен ән айту. Сөзі: А.Дүйсенбінікі, әні: Ұ.Жодасовтікі
Ән «Арман жолдар»
7. Үй тапсырмасы.
Н.Келімбетов «Үмітімді үзгім келмейді» - оқулық 51б. Баяндау.
8. Қорытынды.
Арманға жету үшін мақсат қою керек. Мақсатың орындалу үшін өмірге маңызы бар әрекеттер жасау керек. Ал мақсатты әрекеттер - жарқын болашақтың кепілі екені ақиқат.

Ресурстар

музыкалық орталық, А4 форматты қағаздар, фломастерлер


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар түсініктерін айтады


Оқушылар А4 форматты қағаз бен фломастерлер қолданады


Оқушылар қосылып ән айтады





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал