- Учителю
- ҚАзақ әдебиетінен сабақ жоспары 'Ғ. Мүсірепов 'Ұлпан' романы'.
ҚАзақ әдебиетінен сабақ жоспары 'Ғ. Мүсірепов 'Ұлпан' романы'.
9 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы
Сабақтың мақсаты: білімділік: Ғ.Мүсіреповтің «Ұлпан» романына мазмұндық талдау жасау .
Тәрбиелік: адамгершілікке, ананы аялауға,ұлттық салт-дәстүрімізді құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: тіл мәдениетін, танымдық қызығушылығын, ой-өрісін дамыту,
Оқытудың әдіс-тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, талдау жұмыстары.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, Ғ.Мүсіреповтің портреті, шығармалар жинағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Жаңа сабақ
Ұлы жазушы Ғ.Мүсіреповтың Ұлпан романына талдау жасаймыз.
1.Әңгімеге сатылай кешенді талдау жасаңдар.
Авторы:
Тақырыбы:
Идеясы:
Тәрбиелік мәні:
Кейіпкерлері:
Портреттері:
Көркем сөз айшықтары:теңеу -
эпитет -
метафора-
Тұрақты тіркестер:
Мақал-мәтелдер:
2.Мәтіннен алынған үзінділерді толықтырыңдар.
1.Қашан «Ұлпан» романы жазылды?
2.Кім Ұлпанды қара жорғасына мінгізіп аттандырып жіберді?
3.Кім Есенейге жігіттің арызын айтқызбай келіп кетті?
4. Кім үлкендермен сөз таластырмай, басын төмен иіп,арызына жауап күтіп қалды?
5.Кім өжет жастарды қатты ұнататын еді?
3. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІ. 1.Ғ.Мүсірепов кім? Ол туралы не білесің?
2. «Ұлпан» романы жазылу тарихы туралы не білесің?\
3. Романда қандай күй аттарын кездестірдің? Оны кім тартады?
ІІ. 1.Роман не себепті «Ұлпан» деп аталған? Ойыңды мысалмен түсіндір.
2. Есеней Ұлпанды не себепті «Ақ нарым» деп атаған? Романнан үзінді келтіре отырып түсіндір.
І. 1. Романдағы Ұлпан бейнесі қазіргі кездегі әйел басшылардың бейнесімен салыстыр.
4. Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беріңдер.
Есеней Ұлпан
ІҮ. Не білдік?
Шығармашылық жұмыс
«Есімі аңыз болған Ұлпан ана» тақырыбына шағын ойтолғау жазу.
V.Қорыту
VІ.Үйге тапсырма: Композициялық құрылысына қарай талдау.
VІІ.Бағалау.