7


Біржан-Сара айтысы 7 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

«Ескелді ауданы әкімдігінің

Ш.Уәлиханов атындағы орта

мектебі» коммуналдық мемлекеттік

мекемесінің қазақ тілі мен әдебиет

пәнінің мұғалімі

Сулейменова Айгүл Мақсұтханқызы

Сабақтың тақырыбы: «Біржан-Сара» айтысы

Сабақтың мақсаты: PISA халықаралық зерттеу әдістері негізінде "Біржан-Сара" айтысына шолу жасай отырып, қазақ айтыс өнеріндегі олардың орнын ғылыми тұрғыда айқындайды,оқушылардың ізденімпаздық, логикалық ойлау қабілеті, проблеманы шешу құзырлығы артады.

Сабақтың әдістері:талдау, жинақтау, пікір алмасу, топтық жұмыс, сұрақ-жауап, «Жеті неге?» әдісі, «Акроним» әдісі, Рөлдік ойын.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Қолдану технологиясы: Блум таксономиясы

Көрнекілігі: Электронды үлгідегі қосымша материалдар

Пәнаралық байланыс: музыка,Қазақстан тарихы

Кезеңдері

"Білгіштің сұрақтары"

тапсырмалары өткен тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары

І кезең

"Білгіштің сұрақтары"

тапсырмалары өткен тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары


-Айтыс деген не?

-Айтыстың қандай түрлері бар?

- Ақындар айтысының ше?

-Қазіргі заман айтысының мақсаты мен міндеттері қандай?

-Айтыс ақындарына қандай қасиеттер тән?

-Импровизация, экспромт деген не, оның айтыс өнеріне қандай қатысы бар?

-Осы күнгі айтысының тақырыптары қандай?

1- деңгей «Білу» (тақырып мазмұны бойынша кім? не? қандай? қалай? нені? қашан? не істеді?

неге? сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат іріктеліну керек)

1."Біржан-Сара" айтысы жайлы ақпарат беру.

2. Айтыстағы тұлғалар туралы мәлімет беру


1) Біржан сал Қожағұлұлы

2)Сара Тастанбекқызы


2-деңгей

«Түсіну» (неге?неліктен? себебі? не үшін? сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарын

тереңдету үшін қойылады)

1. «Болжау стратегиясы» арқылы айтысты үзіп-үзіп оқыту.

2. Айтыс мазмұнын мәтін түрінде әңгімелеу.

3. Оқушылар айтыс мазмұны бойынша өз тараптарынан "Жеті неге?" әдісі бойынша күрделі сұрақтар қояды.

3-деңгей

«Қолдану» (оқулықпен жұмыс жүргізу барысында тек қарапайым тапсырмалармен бекіту жүргізіледі)

Оқулықпен жұмыс:

1. Айтыс мәтініндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу.

2. Айтыс мазмұны бойынша оқулық тапсырмаларын орындау.

4-деңгей

«Талдау» анализ

Неге? Қалай? …. себебі не болып табылады? Қорытынды үшін не нәрсе дәлел? ...себебі қандай? …бір-бірімен қалай үйлеседі?

1. Айтыстың түрі, тақырыбы, идеясын анықтаңдар.

2. Айтыстың көркемдік ерекшелігіне талдау жасату.

3. "Акроним" әдісі

5-деңгей

«Жинақтау» синтез Алынған ақпарат негізінде қандай қорытынды жасадым? Бұл онымен қалай байланысты?


Топтық жұмыс.

1.«Оптимистер» Айтыстың болашағы, бүгінгі күндегі айтыстың құлаштап өркендеуі туралы құнды пікір айтады.

2. «Пессимистер» Керісінше, айтыстың бүгінгі

күнде дамуына кедергі болып жатқан факторлар

туралы ой қозғайды.

3. «Реалистер» Айтыста бейнеленетін өмір шындығы туралы нақты мысалдармен ой өрбітеді.

6-деңгей

«Баға беру»

(Сен қалай ойлайсың?

Не істер едің? сияқты тапсырмалар өмірдегі жағдаяттарды шешуге бағытталып қойылады)

«Ашық хат» әдісі арқылы жазба жұмысын орындайды. Бұл тапсырма арқылы оқушы сабақ барысында айтпаған ойларын хат арқылы береді

ІІІ кезең

(кері байланыс - бағалау кезеңі)

Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма беру


Жеке жұмыс.

Сараның әнін 1 оқушы орындайды

1. "Біржан-Сара" айтысының толық мәтінін хрестоматиядан оқып, танысу.

2. Эссе жазу. "Айтыстағы әйел теңсіздігі"




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал