7


  • Учителю
  • Урок із зарубіжної літератури для 7 класу 'Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади Адама Міцкевича «Альпухара»'

Урок із зарубіжної літератури для 7 класу 'Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади Адама Міцкевича «Альпухара»'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Тема. Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади Адама Міцкевича «Альпухара».


Свого нещастя на негідне рабство не проміняю.

Есхіл

Лиш той життя і волі гідний,

хто б'ється день у день за них

Й.В.Гете


Краще славна загибель, ніж ганебне життя.

Англійське прислів'я


Мета: зацікавити учнів життям і творчістю А. Міцкевича, розкрити історичну основу балади «Альпухара», звернути увагу на переосмислення історичних акцентів, проаналізувати текст, визначити риси характеру Альманзора, закріпити знання учнів про баладу; розвивати навички виразного читання, усного мовлення, аналізу тексту; виховувати патріотизм.

Обладнання: мультімедіа, диск із презентацією до теми уроку(Додаток ), музика Ф.Шопена "Балада 1", портрет А. Міцкевича, плакат з намальованим на ньому багаттям, фішки-жаринки для оцінювання учнів, картки із завданнями до уроку (Додаток ), «пазли» - елементи для літературної гри, кольорові олівці.

Tип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь і навичок.

Вид уроку: урок з елементами грових, інтерактивних і проектних технологій.

Випереджальні завдання до уроку:

1.Скласти усний твір: "Заради яких ідеалів варто жертвувати життям"?

2.Творчій групі підготувати повідомлення з теми "Адам Міцкевич. Життя і творчість».

3. Індивідуальні завдання-повідомлення:

  • Історична довідка про Реконкісту в середньовічній Іспанії.

  • Зміст балади А. Міцкевича «Конрад Валленрод».


Хід уроку


І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово учителя. Сьогодні ми здійснимо подорож у далеке ХVст. до мусульманського королівства Гранади, щоб дізнатися про відважного короля маврів Альманзора. Перепусткою у минуле стане картка з цікавими завданнями, які треба правильно і швидко розв'язати. Наш шлях лежатиме через темряву століть. Щоб освітити путь, я принесла з собою вогонь-живий, вічний, як сама Земля. Він стане символом нашого уроку.


  • Складання асоціативного ланцюжка до слова вогонь.

-З чим асоціюється для вас слово вогонь?

( Тепло, світло, радість, пожежа, дружба, кохання тощо…).

Протягом уроку ми будемо доповнювати наш «ланцюжок» новими словами-асоціаціями.

  • Пояснення способу і правил оцінювання на уроці.

-Щоб вогонь не згас, ми будемо підтримувати його жаринками знань. На партах лежать жаринки (жовті і червоні фішки).За кожну правильну відповідь ви отримаєте жовту жаринку, за повну і грунтовну відповідь - червону.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Пояснення теми ,мети, 3-го епіграфа до уроку.

Слово учителя. Подивіться на дошку. Тема нашого уроку «Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади Адама Міцкевича «Альпухара». Ми продовжуємо вивчення балад. Згадайте,на які види поділяються балади? Правильно зберіть на дошці елементи «пазлів».(з розданих елементів діти збирають табличку «Види балад»).




ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

  1. Знайомство з біографією А. Міцкевича за допомогою презентації.

( Матеріал до презентації).

АДАМ МІЦКЕВИЧ

(1798-1855 р.р.)


Якби я міг свій пломінь перелити

У людські груди, воскресить минуле.

Якби словами здатен був гриміти

В серцях братів, де почуття заснули,

Тоді б, можливо, у ту мить єдину.

Коли порушить пісня мертвий спокій,

Серця б по-давньому в них биться стали,

Серця б на лад настроїлись високий,

І гордо прожили б вони хвилину,

Як предки їх весь вік свій проживали

А. Міцкевич

Ці слова польського поета Адам Міцкевича стали девізом його життя.

Він народився 24 грудня 1798 року на хуторі Заоссі біля міста Новогрудка, яке тоді належало до Литви. У 1795 році завершився третій розподіл території Польщі між Росією, Прусією та Австрією - польський народ втратив державність. Тому розповіді батька Миколая, який був судовим урядовцем, про героїчне історичне минуле, казки та перекази про мужніх борців зародили в душі хлопця почуття глибокого патріотизму, любові до рідної культури, національних вартостей.


Після закінчення новогрудської повітової школи Адам вступив до університету у Вільно (Вільнюс) на факультет точних наук. Але, захопившись польською філологією, античною літературою і історією, він перейшов на історико - філологічний факультет, який закінчив у 1819 році. Працював учителем латинської словесності у Ковенській (Каунаській) гімназії й писав поезії.


Уже в першій збірці Адама Міцкевича «Балади і романси» (1822 р.) виразно лунають героїчні настрої. Його поетичні твори мали дуже багато спільного з народними переказами, піснями, казками. Головною темою польської поезії завжди була тема свободи.

У 1823 році Міцкевича було заарештовано за участь у таємних зборах. Після нетривалого ув'язнення його вислали з Вільна до Росії. Наступного року в Петербурзі поет звернувся до міністерства освіти з проханням призначити його вчителем в Одесу. Діставши згоду викладати в одеському ліцеї, він виїздить в дорогу, яка наповнилась великою кількістю вражень від українських міст, сіл, картин природи, що знайшло своє відображення в блискучих «Кримських сонетах». Та найбільше Міцкевича вразили народні оповіді з історії України. Можливо, вони надихнули поета на написання у 1828 році поеми «Конрад Валленрод», у якій поет звертається до теми героїчної боротьби з далекого минулого.


У 1830 році на батьківщині поета розпочинається повстання, яке було жорстоко придушене російською армією. Дізнавшись про опір свого народу, Міцкевич поспішає до вітчизни, та на кордоні поета не впустили до країни. Велич народу, який не скорився численним ворогам, стає наскрізним мотивом багатьох творів Міцкевича.


До кінця днів Міцкевич так і не зміг повернутися на батьківщину. Він жив у Німеччині, Швейцарії, Італії, Франції, Туреччині.Серед друзів польського поета були О. Пушкін, Й. В.Гете, Ф. Шопен. Останній під впливом творчості Міцкевича створив свій цикл музичних балад.


У складі польського загону Міцкевич вирушив до Стамбула, щоб узяти участь у російсько-турецькій війні проти Росії. І там загинув у 1855 році від епідемії холери. Тіло поета було поховане у Франції на кладовищі Монморансі в Парижі, а у 1890 р. прах письменника було перевезено на батьківщину і перепоховано в Кракові, в ніші старовинного замку Вавель, поряд із могилою Тадеуша Костюшка.


2.Фонові знання до балади А.Міцкевича «Альпухара».

  • Балада, яку ми будемо сьогодні вивчати, називається «Альпухара». Про історичні події, покладенні в основу цієї балади, нам розкажуть «історики», які готували повідомлення про період Реконкісти в Іспанії..

Історична довідка про Реконкісту в середньовічній Іспанії, підготовлена учнями.(Матеріал для довідки).


Араби в Іспанії. Реконкіста.

Виступ 1учня.

Реконкіста - (від ісп. Reconquista, reconquistar - відвойовувати) - відвоювання або завоювання християнськими феодалами (іспанськими, каталонськими, арагонськими, португальськими) території Піренейського півострова, раніш до цього завойованної у вестготів арабами та маврами. Початком Реконкісти вважаються християнські заворушення проти влади мусульман в Астурії) в 718 році, а кінцем - падіння останнього арабського емірату Гранада в 1492 р.

Тепер більш детально:

  • У 711 - 714 рр. Піренейський півострів був завойований арабами (маврами). Тільки невелика гірська область Астурія на півночі країни зберегла незалежність. Крім арабів участь у завоюванні брали корінні жителі Північної Африки - бербери.

  • Зниження оподатковування і припинення міжусобиці перетворило мусульман у визволителів. Населення з радістю приймає арабів. Церква байдуже відноситься до завойовників, оскільки араби спочатку зберігають церковні привілеї.Селянство, пригнічене повинностями і податками, знать, що вела боротьбу за владу, не чинили арабському завоюванню опору і навіть допомагали, як архієпископ Севілії.

  • З 755 р. мусульманська Іспанія (аль-Андалус) входила до складу Дамаського халіфату.

  • Х ст. було вершиною політичної могутності аль-Андалуса.


Виступ 2 учня.

Економіка мусульманської Іспанії.

  • Економіка мусульманської Іспанії переживала піднесення. Із Сходу були принесені нові культури - рис, цукрова тростина, гранатове дерево, пальма, шовковиця. Прогрес був і в ремеслі - видобутку металів, кераміці, шкіряних виробах. У Толедо вже в Х ст. виробляли папір.

  • На півдні були створені іригаційні системи. У центральних районах було поширене перегонне вівчарство.

  • Значна частина завойовників жила в містах, що стали торгово-ремісничими центрами, особливо Кордова. Жвава торгівля йшла по Середземному морю.

  • Істотні зміни стались і в культурному житті. На латинську мову з арабської були переведені праці арабських і грецьких вчених. Були збудовані палаци Алькасар і Альгамбра.

Виступ 3 учня

  • З Х століття поширення набула ідея відвоювання Піренейського півострова у арабів - Реконкіста, що велася під гаслом релігійної боротьби з "невірними". Її джерелами були християнські держави на півночі - Астурія, Галісія, Басконія, Іспанська марка на сході. Серед народу ідея реконкісти була популярна, бо у 813 р. в Галісії самітник на ім'я Пелайо відкриває біля Ірії Флавії багате поховання римської епохи. Єпископ Теодоміро встановлює, що це - останки апостола Святого Якова (Сантьяго). Поклоніння мощам Святого Якова - важливий епізод Реконкісти, що додасть наснаги християнам у війні проти мусульман.

  • У 1212 р. об'єднані сили Кастилії, Арагона, Португалії і Наварри завдали арабам поразки біля Лас-Навас де-Толоса . Потім над арабами було здобуто ще ряд перемог. У результаті у маврів на кінець ХІІІ ст. залишився лише Гранадський емірат на півдні.

  • 2 січня 1492р. Гранади булла завойована, останній емір Боабділ втік. Фердинанд і Ізабелла відмовляються від титулу монархів трьох релігій і проголошують себе Католицькими королями. Мусульман і юдеїв виганяють з Іспанії.

  • Так закінчилася Реконкіста, що велася під гаслом релігійної боротьби з "невірними".

  • Реконкіста знайшла яскраве відображення в іспанській літературі (у героїчному епосі про Сіда, романсеро й інших пам'ятках).


3.Зміст балади А. Міцкевича «Конрад Валленрод». Розповідь учня.

Поема «Конрад Валленрод».

Поему «Конрад Валленрод» автор визначив як історичну повість з литовського та прусського життя. А одним з епіграфів до поеми є слова мислителя Макіавелі про те, що в боротьбі «треба бути лисицею і левом». Події відбуваються у часи боротьби литвинів з німецькими хрестоносцями.

Балада "Альпухара" є однією з пісень поеми "Конрад Валленрод" (1828). Поема присвячена долі литовця, що дитиною потрапив у полон до німців Тевтонського ордену, отримав нове ім'я і став воїном. Повернувшись до Литви, він захищає свою батьківщину за допомогою хитрощів. Завдяки надзвичайній хоробрості у хрестових походах під іменем Конрада Валленрода він очолив Тевтонський орден та призвів його до поразки. Адам Міцкевич використав історичну основу, щоб створити образ незламного духом борця із загарбниками. Балада «Альпухара» є невід'ємною частиною поеми, її виконує народний співець - вайделот, коли чує рішення литовського князя Вітольда йти військовим походом на Литву, щоб захопити владу. Це легенда про подвиг рицаря-мавра Альманзора.

В основу балади "Альпухара" покладено події в мусульманському Гранадському королівстві, яке в XVст. було єдиним осередком маврів (мусульман) в Іспанії. Маврів примушували прийняти християнство або покинути рідну землю, тому вони підняли повстання, яке переросло у жорстоку війну.


4.Робота з текстом.

  • Словникова робота.

Учитель.У тексті балади вам зустрінуться нові слова. Зверніть увагу на дошку.

Пояснюються слова:

Мінарет- висока вежа при мусульманському храмі, з якої віруючих скликають на молитву.

Чалма-чоловічий головний убір у мусульман.

Гяури-у сповідуючих іслам презирлива назва усіх іновірців.

Альпухара-гориста місцевість на півдні Гренади.

Альманзор-мусульманський король, вигаданий образ.

  • Виразне читання учнями балади «ланцюжком».

  • Бесіда за запитаннями.

-Про які події розповідається у творі?

-Як поводяться іспанці у завойованому місті?

-Чому Альманзор добровільно вирішив здатися своїм ворогам?

  • Робота над емоційним сприйняттям балади(«емоційна колористика »).

Учитель. На ваших картках є табличка під №2. Заповніть її будь ласка.

«Кольорова палітра балади «Альпухара»».

Емоція від сприйняття подій, описаних у баладі«Альпухара»

Колір

Аналіз палітри. (Які емоції виникли у вас при читанні балади, якими кольорами ви можете їх передати. Аргументуйте).

  • Аналіз балади.

  • Назвіть елементи сюжету балади «Альпухара», користуючись планом, поданим у вашій картці за №3.

Елементи сюжету.

  1. Експозиція.

  2. Зав'язка.

  3. Розвиток дії.

  4. Кульмінація.

  5. Розв'язка.

1

Тема


2

Основна думка


3

Герої


4

Засоби художньої виразності


Антитези-

Епітети-

Метафори-

  • Визначте тему та основну думку балади А. Міцкевича «Альпухара». Заповніть таблицю № 4.

-Визначте вид балади А. Міцкевича. (До схеми-пазлу на дошці додається елемент з написом А. Міцкевича «Альпухара».).


  • Характеристика образу Альманзора. Прийом «Гронування».


Альманзор

Підсумок «Гронування».

-Чим пояснюється його готовність добровільно прийняти смерть? Що він вважає за ганьбу? Чи можна назвати Альманзора патріотом? Як ви оцінюєте рішення героя добровільно прийняти смерть?

- «Лиш той життя і волі гідний, хто б'ється день у день за них» , писав Й.В.Гете. Чи можна сказати про Альманзора, що він гідний і життя, і волі?


  • Компаративний аналіз героїв балад Р.Л.Стівенсона «Вересовий мед» та балади А. Міцкевича «Альпухара»). Прийом «Кола Венна».

-З яким героєм вивчених вами балад можна порівняти мусульманського короля? (Зі старим піктом -медоваром із балади Р. Стівенсона).


-Що між ними спільного? Заповніть схему під №5.


5.Робота з епіграфом.

Слово учителя.

  • Прочитайте епіграф до уроку.

Як ви його розумієте?

  • Цей вислів належить герою давньогрецької трагедії Есхіла "Прометей закутий" титану Прометею. Згадайте, символом чого є Прометей.

(Прометей - символ незламності духу. Він не скорився Зевсу, обрав муки, але не видав таємниці богу богів, за що був приречений на довічні страждання).

- Чи тільки безсмертному титану під силу пожертвувати собою заради істини?

- Чи можна самому обрати долю? Чи є щось дорожче за власне життя і життя свого сина?

- Прометей вважається символом незламності духу. Чи могли б слова титана належати королю маврів або старому пікту? Символом чого є ці персонажі?

- Що спільного між королем Альманзором, бідним старим піктом і титаном Прометеєм? (заповнення 3-го кола в схемі Венна).

- Які риси характеру наших героїв ви хотіли б виховати в собі або помічати в інших людях? Поміркуйте і запишіть їх на жаринках, які ви отримали за свої відповіді.


6. Робота над розвитком асоціативного мислення.

- На початку уроку ми працювали над складанням асоціативного ланцюжка до слова вогонь. Спробуйте тепер доповнити його новими асоціаціями. Зачитайте, що вийшло.

7. Робота з поняттям символ (Вогонь як символ незламності людського духу).

- Символ сьогоднішнього уроку - вогонь. Чи правильно його обрано?

Аргументуйте свої відповіді.


8.Складіть сенкан зі словом вогонь.

Вогонь.

Невгамовний, веселий.

Палає, хвилює, тривожить.

Зігріє завжди твоє серце.

Борець.


V. Етап рефлексії.

Наша подорож майже завершена. Ми побували з вами в середньовічній Гренаді, дізналися про іспанські хрестові походи, захоплювалися вчинками відважного мусульманського короля Альманзора.

- Які риси характеру наших героїв ви хотіли б виховати в собі або помічати в інших людях? Поміркуйте і запишіть їх на жаринках, які ви отримали за свої відповіді.

Під час подорожі ви отримували жаринки знань. Порахуйте кількість балів і запишіть результат у свою картку. Це - ваша оцінка за усні відповіді на уроці. До неї треба додати бали за виконання письмових завдань. Після виконання домашнього завдання, (воно записане у вашій картці), на наступному уроці здасте роботи на перевірку.


1.Прийом «Кошик».

Заключне слово вчителя.

Весь цей час нас супроводжував вогонь, даруючи нам світло знань. Він горить уже давно і ледь жевріє. Давайте запалимо багаття, склавши його з наших жаринок -намірів.(Учні прикріплюють свої «жаринки» на плакат з намальованим на ньому багаттям).

Нехай підносяться наші щирі наміри і здійснюються наші мрії!

Нехай палає у серцях вогонь відваги, честі, людської гідності, променіє щире кохання і завжди сяє жаринка надії!

Візьміть з собою вогонь віри, який ніколи не згасає в душах людських!


VI.Домашнє завдання.

1.Повторити відомості з теми «Героїчні балади в світовій літературї», підготуватися до контрольної роботи.

Додатково:

1.Складіть кросворд на тему «Герої літературних балад» або намалюйте герб Альманзора.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал