7


  • Учителю
  • Урок по казахской литературе

Урок по казахской литературе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

«Түлкі мен ешкі»

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Өткен тақырыптар бойынша білімдерін пысықтау, өз ойларын тиянақты жеткізе білуге дағдыландыру. Ертегіні жан - жақты таныстара отырып, кейіпкерлерге мінездеме беруге және сөйлеуге, мазмұндауға дағдыландыру.

  2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Өткен тақырыпты жіктеу. Ертегіні ынта қойып тындау, мазмұның есте сақтауын қалыптастыру. Өз беттерінше іздеуін іске асыру.

  3. Тәрбиелік: Халықтың бай мұрасына сүйіспеншілік тудыру. Ертегілердің мазмұны арқылы және кездесетін нақыл сөздермен оқушыларды адамгершілікке, жақсы мінез - құлыққа тәрбиелеу.


Көрнекілік: Кесте, суреттер, сөзжұмбақ, тірек сөздер.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ, ойын сабағы

Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, әңгіме, көрініс, тындау, іздену.


Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалімнің сөзі:

  • Балалар, әдебиет сабағында қандай үлкен тақырыппен танысып жатырмыз?

(Халық ауыз әдебиетімен).

Өткен сабақта халық ауыз әдебиетінің ең көп тараған бір түрімен таныстық.

  • Ал, балалар, енді тақтаға қарап, мына сөзжұмбақты шешейік;


1) патриот, мужчина

е


2) быт

р


3) судьба

т


4) земля


е


5) рассказ


г


6) справедливость

і


Сонымен халық ауыз әдебиетінің ең көп тараған түрі - ертегілер.


II Үй тапсырмасын тексеру жолдары

  1. Балалар, сендерге ертегілер ұнай ма?

  2. Қазақ халқының қандай ертегілерін оқыдыңдар?

  3. Оқыған ертегілерің не туралы?

  4. Өткен сабақты сызба бойынша пысықтау


дегеніміз не?

қалай тараған?

неге байланысты туған?

Ертегілер (де) адамдар нені армандаған?

халық кімді жақтаған?

неше топқа бөлінеді?

қандай сөздермен басталады?

III Жаңа тақырып

Мұғалімнің сөзі:

  • Бүгін біз қазақ халқының ертегісімен танысамыз. Ертегінің атын мына жұмбақтарды шешіп, өздерін айтасыңдар.

а) Өзі айлакер, өзі бір қу,

Жүрген жері айқай да шу.

(түлкі)

ә) Құйрығынан мүйізі үлкен.

(ешкі)

  • Сонымен ертегіміз «Түлкі мен ешкі» деп аталады.

  • Балалар, осы ертегі не туралы деп ойлайсыңдар?

  1. Ертегіге байланысты тірек кесте бойынша сөздік жұмысы

Абайсызда

Терең апанға

Жаным, жәй тауып тұр

Шөлдедім

Тұп-тұнық су

Неге тұрсың?

Түсіп кетіпті

(сөз тіркесін, сөйлем құрастыру)

  1. Ертегімен жұмыс

Мәнерлеп оқып тыңдалады.

Сұрақтарға жауап беру.

(Түлкі абайсызда қайда түсіп кетеді?

Түлкіні не көреді?

Түлкі ешкіні қалай алдайды?)

а) Оқушылар ертегіні рөлге бөліп оқиды. Ертегілердің қай түріне жататынын анықтайды.

ә) Ертегінің бас кейіпкерлерін табу және сипаттама беру.

б) Осы кейіпкерлерге «венн диаграммасын» құрау.


Түлкі Ешкі

IV


Түлкі мен Ешкінің ұқсастығы неде?

Түлкі мен Ешкінің айырмашылығы неде?


в) ертегіден нақыл сөзді табу.

(Өтірікке алдаңба, басың бәлеге душар болар)


IV Қорытынды

а) Бүгін сабақта қандай ертегімен таныстық?

ә) Ертегінің нақыл сөзі қандай?

б) Ертегі адамдарды неге (қандай болуға) үйретеді?

в) Осы ертегіге байланысты қандай мақал - мәтелдер білесіңдер?


V Үй тапсырмасы

Ертегіні жалғастыру

«Ешкінің апаннан шығуы» (сурет салу)


VI Оқушылардың жауаптарын бағалау.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал