- Учителю
- Урок по казахскому языку Мәтелдің тұрақты сөз тіркестермен ұқсастығы
Урок по казахскому языку Мәтелдің тұрақты сөз тіркестермен ұқсастығы
Қазақ тілі |
5 «Ә», «Б» сыныбы |
Күні: 30.11.16 | |
Тақырыбы: |
Мәтелдің тұрақты сөз тіркестермен ұқсастығы | ||
Мақсаты: |
Білімділік: Мәтелдердің тұрақты тіркестерден өзгешелігін түсіндіру, мағыналарын ашу, ұғындыру, жаттығулар орындату; Дамытушылық: Сауатты жазуға , ана тілін сүюге, құрметтеуге, ойын еркін,ашық жеткізе білуқабілеттерін арттыру Тәрбиелік: Әдебиетке қызығушылығын,ұжымдық жұмыс жасауда белсенділіктерін арттыру | ||
Оқу нәтижесі: |
Оқушылардың сан есім туралы түсініктерін ары қарай жалғастыру. | ||
Түйінді идеялар: |
Әр сабақта оқушылардың қызығушылығын оятып, қызығушылықтарын арттыру арқылы сабақты жүргізу. Картотекалар қолдану арқылы оқушы білімін нығайта түсіу. | ||
Уақыт - 45 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару. |
Сабаққа дайын болу, мұғалім аты-жөнін айтқан кезде қолын көтеріп, сабаққа қатысып отырғанын көрсету. | |
10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырмалар тексеріледі. |
Оқушылар кезек-кезек үй тапсырмасын айтып шығады. | |
10 мин |
Жаңа тақырыпты Тақтада берілген мысалдардың мағынасына,ерекшеліктеріне қарай оқушылар тұрақты тіркес, мәтелдер екенін ажыратып белгілейді. Үлгі:
| ||
Судың да сұрауы бар |
|
+ | |
Қыздың жиған жүгіндей |
+ |
| |
Ат тонын ала қашты |
|
| |
Сабақты ине сәтімен |
|
| |
Жел тұрмаса шөптің басы қимылдамайды |
|
| |
Тайға таңба басқандай |
|
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, топқа бөлінеді, өздері шығарманы бөліктерімен оқып, бір-біріне түсіндіреді.
7 мин
Тапсырма 2. Мәтелдердің ішінен антоним,синоним, омоним болатын сөздердің астын сызыңдар.
Көз-қорқақ,қол-батыр.
Тату үйдің тамағы тәтті.
Балалы үйдің ұрлығы жатпас.
«ББҮ» кестесі беріледіОқушылар бірінші «Білемін» торкөзін толтырады.
2мин
Сергіту сәті
Оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне мақал-мәтел, тұрақты сөз тіркесін айта отырып жіптен өрмек жасайды.
5 мин
Сабақты бекіту.
Тұрақты тіркес
Оқушыларға ақ парақ таратылады. Өздерінің түсінгендерін ақ параққа жазып, қорғайды.
«ББҮ» кестесінің екінші «Білдім» торкөзін толтырады.. «ББҮ» кестесінің үшінші «Үйренгім келеді» бөлігі толтырылады.
3 мин |
Бағалау. Оқушылардың үй жұмысы мен сыныптағы белсенділігі ескеріле отырып, баға қойылады. |
| |
2 мин |
Үй тапсырмасы беріледі. Жаттығулардың қалай жасалатындығы түсіндіріледі. |
. Шығарманы толық оқу. «Үлкеннен бата алу» тақырыбында ой толғау.
|