7


  • Учителю
  • Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы

Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Бекітемін:_________________________________

Күні


18.12.15

Пәні


Қазақ әдебиеті

Сабақ №


30

Сыныбы


10 «В» сыныбы

Сабақтың тақырыбы:


Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы

Сабақтың мақсаты:



1. Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік қалыптастыру;

2.Шығармаларының идеясын, мазмұнын ашу;

3.Сөздік қорын дамытып, шешен сөйлеуге тәрбиелеу;

Күтілетін нәтиже:



1. Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы жаңа біліммен танысады.

2.Шығармаларының идеясын түсінеді.

3.Шығармаларын оқу арқылы ақынның көзқарасын түсінеді.

3.Ақын шығармашылығының өмірмен байланысын талдайды.

4.Басқа ақындар шығармашылығымен ұқсастығы мен айырмашылығын табады.


Қолданылатын модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,Диалогтық оқыту,СТО.

Белсенді оқыту әдістері:


Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, ДЖИКСО әдісі.

Дереккөздер:


Оқулық, ғаламтор материалдары,хрестоматия

Көрнекіліктер


Суретті көрнекілік, хрестоматия, талдау үлгісі;

Сабақтың кезеңдері

Әдістері

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Ой толғау

(Қызығушылығын ояту)


Үй тапсырмасын сұрау

топтық


1 мин.


10мин

Көтеріңкі көңіл күймен амандасу, топқа бөлу Асықтардың түстері арқылы топтарға бөліну


Әр топқа бір-бір сұрақ беріледі.



Амандасады, топқа бөлінеді.

Оқушылар топ болып жауап беріп, бірін бірі бағалайды.

Оқушылар арасында ынтымақтастық орнайды.


Үйге тапсырманы меңгергендерін тексеру;

Мақсат қою

Сұрақ қою.

Кімнің шығармасы?

2 мин

Слайд. Тақтада Абай Құнанбайұлының бір өлеңі беріледі. (Оқушылары өлеңнің кімнің өлеңі екенін талдай отырып, сабақты өздері ашады.)

Оқушылар хрестоматия-дан табады,

Сабақта кімнің шығармашы-лығымен танысатынын өздері табады.

Мағынаны тану (жаңа тақырып)

ДЖИКСО әдісі

15мин

12мин

1.Топтарға «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе,

Адамдықты көздесең, жаттап тоқы көңілге».

Сұлтанмахмұт Торайғыров, Абай шығармашылығының дені «Халықтың қамын жеген, демократтық идеядан нәр алған, сыншыл реализм бағытымен суреттеген шығармалар.»

Тұрсынбек Кәкішев. «Әрбір ұлы ақын тәрізді Абайдың ұлылығы сол - ол қай әдебиеттен үйренсе де, жалаң шәкірт боп қалмай, данышпан ұлттық ақын болды».

Зәки Ахметов

… «Адамшылық ой қиялы өте таза, ұлтжанды, елін - жерін сүйген кісі еді.» Міржақып Дулатов

(Зерттеу еңбектерін бөліп беру,олардың өздері оқып, талдау арқылы түсінуіне бағыт беру;)

2. Слайд.Топтар өзара жаңа сабақпен өздері танысады, бір топ Абайдың өмірі туралы, ал екінші топ Абай шығармашылығы туралы ізденеді және оны қорғайды (Ізденуге 7минут қорғауға 3минут беріледі) .


.

Оқып шығады, топта талқылайды, бір-біріне түсіндіреді, фливчарт қорғайды.

Оқушылар топ болып жауап беріп, бірін бірі бағалайды


Әр топ бір шығармасын оқиды.

Слайд қорғайды,

Жырау өмірімен, шығармашылығымен танысады.


Шығарманың мазмұнымен, идеясымен танысады.

Шығармаларынан алынған сөздік қорын өмірде қолдануға үйренеді.

Ой толғаныс

(Қорытынды

Бағалау


Үйге тапсырма беру)

Сын тұрғысынан ойлау


Формативті бағалау


4мин


1мин


бес жолды өлең (ақын, кемеңгер, қайраткер)

Бірінші жол - бір зат есім

Екінші жол - екі сын есім

Үшінші жол - үш етістік

Төртінші жол - бір сөйлем

Бесінші сөйлем - зат есімнің синонимі

«Екі жұлдыз, бір тілек».Топтар бір-бірін бағалайды. (екі жақсы пікір, бір ұсыныс)

Абай ақын туралы тың деректер табу;


Оқушылар өлең жазады.

Оқушылар бірін бірі бағалайды.

Шығармашылық қабілеттері оянады.

Күнделіктеріне жазып алады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал