7


  • Учителю
  • Разработка урока украинской литературы в 5 классе

Разработка урока украинской литературы в 5 классе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Інтегрований урок

з української літератури

у п'ятому класі на тему:

«Леся Українка «Колискова»»


Вчитель української мови

та літератури

Вишневська С. І.


2014 г.

Тема: Леся Українка «Колискова»

Тема - девіз: Найдорожча пісня, з якою мати колисала


Мета: ввести учнів у чарівний світ колискової пісні, її виникнення, історію; поглибити здатність дітей відчувати настрій ліричного вірша; розвивати навички виразного читання та аналізу літературного твору; сприяти розвитку творчої уяви дітей; спонукати учнів до цілісного сприймання твору; формувати ключові компетентності: особистнiстну, комунікативну, пiзнавальну, метапредметну.

Розвивати зв'язне мовлення, логічне, асоціативне мислення, пам'ять, творчу уяву, спостережливість, самостійність, творчі здібності.

Виховувати в учнів почуття прекрасного, повагу до матері, любов до українського поетичного слова.


Тип уроку. Формування нових знань


Обладнання: портрет Лесі Українки, виставка збірок поетеси, презентацiя, зошит, пам'ятка складання сенкана, роздавальний матеріал, музичні інструменти, виставка картин на тему «Мати і дитина», аудiозапис «Колискової» Л.Українки, кросворд, картки

Епіграф до уроку:

У нашім краї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

з своїм дитяточком малим

Т.Шевченко

Метод: словесної бесіди, критичного мислення, частково - пошуковий.

Хід уроку

Ι Організаційний момент

1. Вітання

Любі гості, діти, запрошую Вас до господи, на хліб та сіль, на слово щире, на бесіду мудру - на наш родинний урок. Діти, в народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.

Гостей дорогих ми вітаємо щиро,

Стрічаємо з добром, любов'ю і миром.

2.Хвилинка виразного читання

Молитва про маму

Є в мене найрідніша матуся на світі,

За неї до тебе, Пречиста, молюся,

Молюся устами, молюся серденьком,

До тебе, небесна Ісусова ненько,

Благаю у тебе щирими словами

Опіки та ласки для любої мами.

Пошли не скарби їй, а щастя і долю,

Щоб дні всі минали без смутку, без болю.

Рятуй від нудьги, матусеньку милу,

Даруй їй здоров'я, рукам надай силу,

Щоб вели діток у світ та у люди,

Щоб нами раділа, пишалась усюди.

ΙΙ Мотивація навчальної діяльності

Робота над епіграфом


ΙΙΙ Повідомлення теми, мети, завдань уроку; очікування навчальних результатів

1.Слово вчителя

Діти, сьогодні на уроці ми маємо можливість доторкнутися своїм серцем, часточкою своєї душі до чарівного світу поезії великої української поетеси Лариси Петрівни Косач

2. Робота в зошитах

Запишіть, будь - ласка, дату, тему, тему - девіз уроку.

Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

Сьогодні на уроці я хочу: (очікування від уроку)


ΙV Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.Поетична хвилинка

Коли м'який, ласкавий, тихий вечір

Лягає спати у траву шовкову,

Сон ніжний обійма за плечі,

Тоді я чую неньки колискову.

(Звучить колискова пісня із к/ф «Довга дорога в дюнах», муз. Р. Паулса)

2.Слово вчителя

Отакий лагідний мамин наспів засівав дитячу душу любов'ю до людей, до природи, до всього живого. Під спів маминої колисанки виростали поети й композитори, хлібороби й захисники рідної землі, філософи й художники.

Кожен з нас із краю дитинства, з краю мальв і рути - м'яти, з краю червоної, як жар, калини під вікном рідної домівки й маминої колискової


3.Асоціативне мислення

Діти, цікаво, що ви уявляєте, коли звучать слова «мама», «колискова», «дитина».

Робота в групах (завдання на картках)

Картка 1

Які асоціації викликає у вас слово «мама»? Обговоріть з одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «мама».

Картка 2

Які асоціації викликає у вас слово «колискова»? Обговоріть із одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «колискова».

Картка 3

Які асоціації викликає у вас слово «дитина»? Обговоріть із одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «дитина».

VАктуалізація опорних знань

1.Слово вчителя

Готуючись до сьогоднішнього уроку, кожна група мала своє завдання.

Отже, зараз ми і дізнаємося, як ви підготували його.

2. Повідомлення групи «Пошуковців - фольклористів»

Ми підготували прислів'я про маму, але поки їх несли на урок, вони розсипалися. Допоможіть нам поєднати частини цих прислів'їв.

У кого є ненька, то буде скрізь гладенько

Нема того краму, таке й дитятко

Шануй батька й неньку, у того й головонька гладенька

Тільки в світі правди, де мати народила

Які мама й татко, що рідна мати

Там земля мила, щоб купити маму

Оцінювання

3. Повідомлення «Мистецтвознавця»

( індивідуальне завдання - висвітлення теми матері і дитини в образотворчому мистецтві)

Завдання: протягом уроку прослухати виступи учнів і оформити колаж.

4. Повідомлення групи «Пошуковців - народознавців»

Члени нашої групи досліджували народні звичаї при народженні дитини

  • У давнину, коли народжувалася дитина,три дні і три ночі мати спала разом із дитям. Умивала його грудним молоком, годувала і наспівувала колисанок.

  • Колисочку, в якій спала дитина, вішали на рівні материних грудей, які були свого роду барометром. Якщо в груди віяло холодом, то колиску підіймали вище, а якщо було гаряче, то колиску опускали.

  • Для слабенької дитини виготовляли колиску з клену, для бадьорої - з ясена чи з верби, маленьких неспокійних дітей клали у колиску із тополі, а діток спокійної, здорової вдачі - з дуба чи явора.

  • У колиску ліворуч для доньки клали ляльку,зроблену з різнобарвної тканини, для хлопчика - праворуч сопілку. За давнім повір'ям, лялька і сопілка повинні були оберігати дитину від нечистої сили, хвороби.

  • Коли дівчинка хворіла, то ляльку закопували у землю, щоб вона забрала хворобу до себе. А коли дитина одужувала, то ляльку викопували, чепурили і знову клали до колиски.

  • Сопілочку для хлопчика зрізали з гілок калини чи верби, що росте коло хати із сонячного боку. Із першими ударами дзвонів у церкві батько повинен зрізати перші отвори в сопілці на знак гарного росту і здоров'я дитини. Коли все ж хлопчик хворів, то батько або дідусь грали на сопілці, щоб прогнати хворобу з хати.

Оцінювання

5.«Карусель» запитань

- Діти, чому сопілку, колиску робили з калини чи верби?

Учитель

Майже в усіх народів є улюблені рослини - символи. Є вони і в нас в України. Правду каже народне прислів'я: «Без верби і калини нема України». І тому часто матері колихали своїх дітей, сидячи під розложистим кущем красуні калини.

  • Діти, а як дійшли до нас колискові пісні, адже раніше люди не вміли ні писати, ні читати?

  • Як ви вважаєте, чи багато людей знають колискову пісню?

  • Діти, а чи співали вам колискові пісні мами? Які?

6. Музична пауза

(Українська народна пісня «Ой ходить сон»)

7. «Мозковий штурм»

- Діти, давайте спробуємо визначити з вами, яка ж пісня називається колисковою?

- Які, на вашу думку, бувають колискові пісні?(народні, літературні)

8.Робота в зошитах

Пісні, які матері співають над колискою дітям, щоб приспати їх, називаються колисковими.

9.Поетична хвилинка

Багато колискових пісень складено не тільки народом, а й нашими славними українськими письменниками. Послухайте колисаночку Андрія Самойловича Малишка(читає учениця)

Спи, засни, моя дитино,

Спи, моє маля,

Ніч іде в гаї, в долини,

Трави нахиля.

Хай тобі ця ніч насниться,

Що в очах сія

Будеш завтра в світ дивиться,

Зіронька моя!

10. Слово вчителя

Та з особливою любов'ю до колискової, казок, дитячих ігор ставилася українська поетеса Леся Українка, портрет якої ви бачите на дошці.

11. Повідомлення групи «Пошуковців - біографів»

(Користуючись додатковою літературою ми підготували цікаві відомості про Лесю Українку.)

Досліджуючи біографію Лесі Українки, ми перевірили за магічною таблицею значення справжнього імені і прізвища Лесі Українки.

Лариса означає мудра, чуйна, допитлива. Косач - сильна.

Леся Українка народилась 25 лютого 1871 року в м. Новограді - Волинському в сім'ї службовця - юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці Олени Пчілки.


Зо всіх шістьох дітей Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею… вони обоє однаково були лагідні та добрі безмежно… Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди… Була в батька і Лесі ще одна спільна надзвичайна риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини…

Зовсім маленькою, у шість років, дівчинка навчилася шити й вишивати, а коли їй подарували набір ниток і голок, то вона шанувала і пильнувала їх більше, ніж іграшки. Уже тоді вона задумала вишити батькові сорочку.

Леся була всього на півтора року молодша за свого брата Михайла. Усе життя вони були найщирішими приятелями, найвірнішими друзями. У сім'ї їх називали «наше мишолосіє». Разом бавилися, вчилися, читали.

Та раптово у сім'ю Косачів увірвалося горе - Леся захворіла на туберкульоз кісток. Їй було 9 років. З цього часу розпочалася багаторічна війна з хворобою. Лесі було всього 13 років, коли мати дала їй яскравий псевдонім і опублікувала під ним перші дитячі вірші.

Леся Українка мала великий інтерес до різних наук: літератури, мистецтва, історії, географії, іноземних мов. Вона оволоділа німецькою, французькою, грецькою, латинською мовами; пізніше вивчила англійську, італійську, польську, болгарську, іспанську. Скільки треба було сили волі, наполегливості, жаги!

Життя Лесі Українки не було довгим. Хоча вона була дуже скромна й сором'язлива, але її твори вчать мужності, стійкості, любові до життя, до свого народу.

Леся Українка часто мислила музичними образами, музику прекрасно розуміла - і, коли б не хворість рук, з неї б вийшла першорядна піаністка. Почуття музики було в неї таке могутнє, що часто, за спогадами багатьох, вона сідала за рояль і імпровізувала музику до своїх віршів.

Оцінювання

12. Ознайомлення учнів з циклом «Сім струн» Л. Українки

Музична обдарованість дала можливість Лесі Українці створити сім віршів, які ввійшли до циклу «Сім струн». Леся Українка використовує музичні образи для того, щоб виразніше передати свої думки про Україну, про велике бажання піснею служити народові.

До - До тебе Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься

Ре - Реве - гуде негодонька

Негодоньки не боюся.

Мі - Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Фа - Фантазіє! Ти - сило чарівна,

Щоб збудувала світ в порожньому просторі…

Соль - Соловейковий спів навесні

Ллється в гаю, зеленім розмаю…

Ля - Лагідніші веснянії ночі зористі!

Куди ви од нас полинули?

Сі - Сім струн я торкаю, струна по струні,

Нехай мої струни лунають…

  • Сьогодні ми познайомимося з одним із віршів цього циклу «Колискова»

(Чується плач маленької дитини, записаний на магнітофон)

13. Слово вчителя

- Плаче маленьке нетерпляче дитя, мабуть, чекає на колисаночку.

(грамзапис «Колискової» Л.Українки)

14. Робота над текстом твору

- Чи сподобалась вам «Колискова» Л.Українки?

- Який настрій викликає вона у вас?

- Яка картина поставала перед вашими очима, коли звучала « Колискова»?

- Як читається ця пісня?

- З якою інтонацією треба читати «Колискову»?

- А в якому темпі: швидкому, середньому чи повільному?

- До кого звертається мама, схиляючись над колискою?

- Поясніть, яке життя чекало на дитину в майбутньому?

- Із яких рядків віршів видно, що мати турбується про свою дитину?

- Від чого мама застерігає маля?

15. Вправи у виразному читанні вірша

16.Проблемно - пошукове завдання

- Діти, давайте підберемо слова, якими мама звертається до своєї дитини, коли хоче її приголубити, поцілувати? Як називаються такі слова?

- Звернімося до тексту «Колискової» - чи є там пестливі слова?

Учитель

Пестливі слова допомагають висловити ніжність, душевне зворушення, замилування, любов.

  • Для чого Л. Українка використала у своєму вірші пестливі слова?

Диференційоване домашнє завдання: вивчити напам'ять «Колискову» Л.Українки;

За бажанням: складіть гірлянду із маминих пестливих слів;

передайте свою щиру любов до матусі малюнковим листом.

17. Творча робота

Уявіть себе мамою чи татком, що тримає на руках дитятко, у якого змикаються оченята.

Завдання групам: складіть колискову за поданим початком (роздавальний матеріал)

Картка 1

Спи, моя …, спи, як …

Хай тобі присниться … (3 варіанти)

Хай тобі не сниться… (3 варіанти)

Картка 2

Я тримаю тебе на руках,

Я дивлюсь на тебе: ти така…

Ти схожа на… (3 варіанти)

І зовсім не схожа на…(3 варіанти)

Картка 3

Хай на твоєму шляху…(3 варіанти)

Хай не буде у твоєму житті…(3 варіанти)

Нехай ти виростеш…(3 варіанти)

І боронить тебе Боже від…(3 варіанти)

(Презентація колискової учнями)

Оцінювання, самооцінювання

Моя підготовка до уроку

Моя робота на уроці

Загальна кількість балів

Презентація «мистецтвознавцем» колажу

Оцінювання.

VΙΙ Рефлексія

  1. Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?

  2. Розгадування кросворду

1)Як називають колискову пісню? (колисанка)

2) Дитина, якій співають колискові? (немовля)

3)Жінка, відносно до дитини, яку вона народила? (мати)

4) Як називають маленьке дитя? (ляля)

5) З якого дерева робили колиску для хлопчика? (явір)

6) Яким ласкавим словом називає матір своє життя? (дитинко)

7) Найкраща пора життя людини? (дитинство)

8) Як називають ліжечко для колисання дитини? (колиска)

9) Промовляти слова під супровід музики? (співати)


8


7


2


3


6

9

1

4

5

3. Заключне слово

  • Сьогодні на уроці ми зазирнули у чарівний світ колискової пісні, познайомились із її історією, почули багато народних колискових, літературних колисаночок. Ми вміємо тепер виразно читати «Колискову» Лесі Українки.

  • Читайте колискові пісні, вивчайте їх! Нехай вони допоможуть вам глибше пізнати своїх матерів, відчути їхню ніжність і доброту!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал