- Учителю
- Сабақ жоспары Күйші (8-сынып)
Сабақ жоспары Күйші (8-сынып)
Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Күйші»
Сабақтың мақсаты: білімділік- оқушыларға І.Жансүгіров жайлы толық мәлімет беру, шығармаларынан сыр шерту; тәрбиелік- оқушыларды ұлттық құндылықтарын насихаттай білуге шақыру, қазақ ұлтына деген сүйіспеншілігін ояту; дамытушылық- оқушылардың шығармашылығын шыңдау.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ізденту, ой шақыру, салыстыру, түсіндіру, ізденту, талдау.
Қолданылған технология: сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
-
Сәлемдесу.
-
Кезекші мәліметі.
-
Ой шақыру.
ІІ.Жаңа сабақ.
І.Қызығушылығын ояту.
Балалар, сендер, дарынды, өнерлі халықтың ұрпағысыңдар. Қазақ халқы- кең кеуделі, рухы асқақ әрі рухани бай халық. Біздің халық- өнердің сан-саласын тізе бүктірген өнерлі халық. Әйтсе де, қанымызға сіңген, естісек делебемізді қоздыратын, саржайлауды тамылжыта көзіңе әкелетін, күңірентетін өнер түрі қалай аталады?
-Күйшілік өнер.
- Иә, балалар, осы өнердің құдіреті мен кереметінен сыр шертетін туындыға кезек берсек.
Бұл І.Жансүгіровтың «Күйші» поэмасы болмақ.
ІІ.Мағынасын ашу.
-
Көркемдік ерекшелігіне талдау. 1-слайд.
-
Образға саяхат.
-
Сатылай кешенді талдау.
-
«Жазу түрлері» стратегиясы.
5. «Бес жолды өлең» стратегиясы .Оқушылар қазақтың күйшілерін мына ағаштың тамырлары, алжасыл жапырақты бұтақтарын олардың күйлеріне, ағаш діңін-күй құдіретіне теңей отырып, үш ұғымның төңірегінде ой топшылап өлең шығарады.
ІІІ.Ой толғау
«Кұмбірле, домбырам!»
Бір оқушы күй орындайды немесе таспадан қойылады. Сол күйден алған әсерлерімен бөлісіп, күй құдіреті жайлы ой топшылайды.
IV.Үй тапсырмасы.
«Құрманғазы-күйші атам» тақырыбына шығарма жаху.
V. Бағалау. Бағалау парақтары жиналып, ортақ баға қойылады.