7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку на тему Анықтауыш

Урок по казахскому языку на тему Анықтауыш

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы:Анықтауыш

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: анықтауышты практикалық жолмен меңгерту

  2. Дамытушылық: деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру.А. Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылық жолын дамыта оқыту.

  3. Тәрбиелік: қаламгердің көсемсөздеріне сүйене отырып, оқушыларды білімге, адамгершілікке баулу, тіл тазалығын сақтауға үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: А.Байтурсыновтың суреті, таратпа тапсыпмалар,сөздік,тірек сызба, граматикалық кесте.

Сабақтың әдісі: баяндау,іздені, сұрақ-жауап.

Сабақтың түрі: қалыптан тыс

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

(Білімгрді екі топқа бөлу)

  1. Анықтама бөлімі (оқу үлгерім жақсы оқушылар).

  2. Анықтама жинаушылар(оқұ үлгерімі жақсы оқушылар).

Білім сапасын анықтайтың сарапшылар сайлау. Сарапшыларды білімді бағалаудың негңзгң шарттарымен таныстыру.

  1. Сабаққа кіріспе ( ойын «Тосын сыйлық»).

Қоржында арнайы тапсырмалар, сұрақтар, сыйлықтар.Білімгерлер кезекпен суырып, әрқайсы өз тапсырмаларын орындайды. Сыйлық бұйырғаны сыйлық алады.

  1. Үй жұмысын тексеру.

Қоржыннан аланған тапсырмаларға сай,үй жұмысы тексеріледі.

Тапсырма: Баяндауыш

М.Әуезов өмірі

IV. Үй тапсырмасына орай қорытынды жасау.

  1. Баяндауыш - туралы мүше.

  2. Нақты сұрағы жоқ.

  3. Қай сөз табынан болса, сол сөз табының сұрағын қабылдайды.

  4. Сөйлемнің соңында болады.

Мәтінді пысықтау.

М. Әузов 1897 жылы дүниеге келген. Ол академик-жазушы. Әлемге танымал «Абай жолы» романын жазған. Шекспирді, Гогольді аударған. Қазақстан Ғылым Академиясының Әдебиет және Өнер институты жазушының есімімен аталады.

V. Жаңа сабақ.

Анықтауыш -заттың сапасын, сынын білдіретін тұрлаусы мүше.

Сұрақтыры: қандай? Қай? Қанша? Кімнің? Ненің?

Мысалы:

Қазақстан-егеменді тәуелсіз мемлекет.

Атаның баласы болма,

Адамның баласы бол.

VI. Кестемен жұмыс.

Анықтауыш болатын сөздер

Түсі: ақ, көк, қара, жасыл

Дәмі: ащы, дәмді, тәтті, қышқыл

Түрі: әдемі, бойщаң

Сапасы: жаңа,ескі

Анықтауштың негізгі белгілері:

1.Айтылған ойды көркемдейді.

2. Табиғат келбетін сурреттейді.

3. Адамға сиппатама береді.

4.Заттың қасиетін білдіреді.

VII. Таратпа тапсырмалар.

1-топ. Анықтауштың тауып, сұрақ қой.

  1. Ағылшын тірегі-тамыры,

Адамның тірегі - достары.

  1. Сізге ұзақ өмір, мол бақыт тілеймін.

  2. Антон жетінші үйде тұрады.

2- топ.Кестедегі анықтауыш болатын сөздері қатыстырып, сөйлем құрастыру.

VIII. Тест

Тақырып: Мен қандаймын?

Тапсырма: Өзіңді таны.

IX. Мәтінмен жұмыс.

Тапсырма: Үнтаспаға жазылған өлеңді тыңдап, басты ойды анықта.

(Ақын Ж. Әбдрашевтің А. Байтұрсынов туралы өлеңі оқылады.

X. Қазақ тіл білімнің атасы, түрколог А.Байтұрсыновтың туғанына 130 жыл толды. Тарихтың аласапарын жылдарында ғұмыр кешіп, халық зердесінде қайта жаңғарған бұл есім қазақ үшін елеулі еңбек етті.

XI. Cөздік жұмыс.

Дарынды-одаренный

Зиялы-интеллегенция

Түрколог-тюрколог

Еңбек жолын- трудовая деятельность

Тапсырма: мәнерлеп оқы

Сөз табын анықтау

Сөз тіркестерін құрастыру

Сөйлем құрастыру

XII. Мәтінді мәнерлеп оқу.

XIII. Мәтін бойынша еркін түрде өзара сұбхат.

XIV. Кестеге сүйеніп әңгімелеу.

XV. Мәтіннен анықтауышты табу.

Дарынды, таланты, беделді, ірі, зиялы

Грамматикалық тақырыпты пысықтау.

Біздің қоғамымызға қандай адамдар керек?

Ойлан, жауап бер.

1 топ 2 топ

1.еңбекқор 1.зиялы

2.әдепсіз 2. инабатты

3.мейрімді 3. Залым

4.ақылды 4. ақымақ

5. надан 5.білімді

XVII. Білім бағалау. Көмекші сарапшылар толтырған кестеге орай пікірлесіп, бағалау



















 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал